ویژگی‌های مهمترین سامانه پدافندی ساخت ایران/ باور۳۷۳ به روزتر از اس ۳۰۰ روسیه است +عکس

تسنیم نوشت: معاون وزیر دفاع گفت: سامانه باور ۳۷۳ قابلیت دفاع از فضای کشور از سطوح پائین تا ارتفاع ۶۵ کیلومتری را دارد، برد آن حدود ۳۰۰ کیلومتر است، قابلیت کشف و شناسایی و اولویت‌بندی همزمان ۱۰۰ هدف را داشته و می‌تواند با ۶ هدف به طور همزمان درگیر شود.

سردار قریشی معاون آماد و تحقیقات صنعتی وزارت دفاع با حضور در برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران به مناسبت فرارسیدن روز صنعت دفاعی با اشاره به رونمایی از سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ در روز صنعت دفاعی (۳۱ مرداد) به ویژگی‌های برجسته این دستاورد دفاعی اشاره کرد و گفت: ایده طراحی این سامانه به زمانی برمی‌گردد که بدلیل تحریم‌ها برای دریافت سامانه "اس ۳۰۰" مشکل داشتیم؛ اما اکنون سامانه باور ۳۷۳ با اتکا به توان بومی طراحی و ساخته شد. 

وی افزود: سامانه باور ۳۷۳ قابلیت دفاع از فضای کشور از سطوح پائین تا ارتفاع حدود ۶۵ کیلومتری که ارتفاع  بلند به حساب می‌آید را دارد؛ برد آن حدود ۳۰۰ کیلومتر است؛ قابلیت کشف و شناسایی و اولویت‌بندی همزمان ۱۰۰ هدف را داشته و می‌تواند با ۶ هدف در آن واحد درگیر شود.

سردار قریشی همچنین از تحویل این سامانه به قرارگاه پدافند هوایی ارتش پس از رونمایی خبر داد.

معاون وزیر دفاع ویژگی برجسته سامانه باور ۳۷۳ را بومی بودن آن به ویژه استفاده در زمینه سوروس‌های نرم افزاری داخلی برشمرد و ادامه داد: این ویژگی از آن جهت اهمیت دارد که سامانه‌های خارجی سوروس‌های نرم‌افزاریشان در دست بیگانگان است که در زمان بهره برداری می‌تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد و در صورت بروز مشکل این کدها در اختیار دشمنان ما هم قرار گیرد. اما سامانه باور تمامی اجزاء نرم‌افزاری و سخت افزاری‌اش در اختیار متخصصان داخلی خودماست. 

سردار قریشی ویژگی دیگر این سامانه به نسبت مشابه خارجی آن همچون اس ۳۰۰ را به روز بودن آن عنوان کرد و گفت: طراحی سامانه‌ایی همچون اس ۳۰۰ برای چند دهه گذشته است. در حالی که سامانه باور ۳۷۳ متناسب با شرایط روز طراحی و ساخته شده است. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود از تست‌های پروازی اولیه نسل جدید جنگده کوثر خبر داد و افزود: این هواپیما در هفته‌های اخیر تست‌های آزمایش‌های پروازی را پشت سر گذاشته و در موعد مقرر خود رونمایی خواهد شد. 

سردار قریشی طراحی هواپیماهایی همچون قاهر ۳۱۳ و کوثر را نتیجه احساس نیاز گلوگاهی در حوزه هوایی ناشی از تحریم‌ها در حوزه دفاعی دانست و تصریح کرد: تمام مراحل طراحی هواپیماهایی همچون کوثر و قاهر بوسیله متخصصان داخلی که بیشتر آنها جوانان هستند انجام گرفته است. 

وی ادامه داد: یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این هواپیماها موتور آنها یعنی همان موتور ملی اوج بوده که تمامی مراحل طراحی قطعات ریز و درشت آن بوسیله متخصصان صنعت دفاعی در داخل کشور انجام شده است.

معاون وزیر دفاع در خصوص توان پهپادی ایران نیز گفت: ما ورود به عرصه هواپیماهای بدون سرنشین را در میانه سال‌های دفاع مقدس آغاز کردیم و اکنون در این حوزه جزو پنج قدرت اول دنیا به حساب می‌آیم.

وی به علاقمندی بسیاری از کشورهای برای خرید پهپاد از ایران اشاره کرده و بیان کرد: بسیاری از فرماندهان نیروهای مسلح دیگر کشورها که از توان پهپادی ایران دیدن کرده‌اند به توان بالای ایران در این حوزه اذعان داشته‌اند و اکنون بسیاری از کشورها خواهان خرید این نوع از تجهیزات دفاعی از کشورمان هستند که البته ما با لحاظ مجوزهای صادره  از سلسله مراتب نیروهای مسلح و در نظر گرفتن ملاحظات بین المللی در زمینه حفظ صلح، ثبات و امنیت در نقاط مختلف دنیا به برخی از کشورها این تجهیزات را صادر کرده و می‌کنیم. 

وی افزود: ما سطوح صنعت دفاعی را به سه بخش "سبز- زرد- قرمز " تقسیم‌بندی کرده‌ایم و در این میان به جز حوزه قرمز که شامل تجهیزات دفاعی با سطح حفاظتی بالاست، مابقی بخش‌ها یعنی سبز و زرد که حدود ۷۰ درصد تجهیزات دفاعی را شامل می‌شود، با مشارکت شرکت‌های خصوصی و دانش بنیان طراحی و ساخته می‌شود. 

معاون وزیر دفاع به آمار شرکت همکار با وزارت دفاع هم اشاره‌ای کرد و ادامه داد: اکنون حدود ۵ هزار کارخانه در حوزه‌های صنعتی، علمی و بازرگانی وجود دارند که در حوزه‌های ماموریتی وزارت دفاع با ما همکاری می‌کنند. 

معاون وزیر دفاع درباره رویکرد "اعتبار زدایی" رسانه‌های بیگانه از دستاوردهای دفاعی ایران پاسخ داد: بسیاری از تجهیزات ساخت صنایع دفاعی ما نمونه خارجی ندارد. زیرا بر مبنای نیاز ما و نوع دکترین دفاعی کشورمان که بازدارندگی است طراحی و ساخته شده است. زمانی که شما یک محصول خاص دفاعی را در نمونه‌های گوناگون رونمایی می‌کنید طبیعی است این محصول نمی‌تواند کپی کاری باشد. از این رو می‌توان دریافت ادعاهای رسانه‌های بیگانه مبنی بر کپی‌کاری محصولات دفاعی ما از نمونه‌های خارجی درست نیست. 

وی تصریح کرد: ما از دانش دیگر کشورها و فناوری‌های آنان در محصولات خود استفاده میکنیم. به عنوان نمونه زمانی که هواپیمای آر کیو ۱۷۰ را بدست آوردیم، با استفاده از مهندسی معکوس فناوری‌های موجود در آن را کشف کرده و به کار گرفتیم. اما نکته اینجاست که این فناروی‌ها در داخل بومی سازی می‌شود و ما درمحصولات خود آن‌ها را به همراه فناوری های بومی خودمان همزمان بکار می بریم. 

معاون وزیر دفاع کاهش بازه طراحی تا ساخت محصولات دفاعی را برگرفته از تدابیر رهبری در وزارت دفاع خواند و عنوان کرد: تا حدود ۵ سال پیش، مرحله خلق ایده تا ساخت محصول زمانی حدود ۷ تا ۸ سال را شامل می‌شد. اما ما بر اساس تدابیر ابلاغی مقام معظم فرماندهی کل قوا مبنی بر کاهش این دوره اکنون این زمان را به بازه‌ای کمتر از سه سال کاهش داده‌ایم و  به جز برخی محصولات که بدلیل سطح بالای فناوری آن بطور طبیعی زمانی طراحی تا ساخت آن نیازمند دوره ای طولانی‌تر است، بقیه ریزسامانه‌ها و محصولات اکنون در همین زمان طراحی و ساخته می‌شوند.

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1291869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =