۰ نفر
۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
باکتری که می‌تواند گرافن تولید کند

گرافن ترکیبی بی‌نظیر است که کاربردهای فراوانی مانند فیلتر کردن آب یا رنگ کردن مو دارد. اما امروزه دانشمندان راهی را پیدا کردند تا بتوانند این ماده را ارزانتر و با کمک باکتری تولید کنند.

هنگامی که باکتری Shewanella Oneidensis با اکسید گرافیت مخلوط شود، باکتری اکثر گروه‌های اکسیژن را حذف و در نهایت گرافن رسانا را باقی می‌گذارد. این روش سریعتر، ارزانتر و دوستدار محیط زیست است. با استفاده از این فرایند می‌توان گرافن مورد نیاز برای کامپیوترها و دستگاه‌های پزشکی را تولید کرد.

زیست شناس Anne Meyer می‌گوید: «تولید چنین حجمی از گرافن چالش برانگیز است و به تبع نتیجه آن تولید گرافن‌هایی با خلوص پایین می‌شود.»

 گرافن تولید شده توسط این روش نازکتر، پایدارتر و با دوام تر از گرافن‌های تولیدی به روش شیمیایی است. این گرافن می‌تواند در دستگاه‌های بیوسنسور ترازیستور (دستگاه‌هایی که برای شناسایی مولکول‌های خاص بیولوژیکی مانند گلوکز مورد استفاده قرار می‌گیرد) استفاده شود. این نوع گرافن می‌تواند به عنوان یک جوهر رسانا در تخته مدار، در صفحه کلید کامپیوتر و یا حتی در سیم‌های کوچک برای باز کردن شیشه جلو اتومبیل استفاده شود. در صورت نیاز می‌توان باکتری را بهینه سازی کرد تا گرافن تولیدی فقط از یک سمت رسانا باشد. 

در ابتدا گرافن با استفاده از گرافیت و استخراج آن به وسیله نوار چسب تولید می‌شد. امروزه روش‌های شیمیایی گوناگونی برای تولید گرافن وجود دارد اما این روش جدید بدون استفاده از هرگونه ماده شیمیایی می‌تواند منجر به تولید گرافن شود که تاثیر بسزایی بر حفظ محیط زیست دارد.

sciencealert

2121

کد خبر 1291924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =