افتتاح 22 پروژه آبخیزداری استان سمنان در هفته دولت

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ضمن تبریک هفته دولت از افتتاح و بهره‌برداری از ۲۲ پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری طی هفته دولت در این استان خبر داد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان   علی نقی حیدریان  در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اظهار کرد: برای بهره برداری از این پروژه ها اعتباری بالغ بر ۱۰۳ میلیارد ریال هزینه شده است  .

وی با اشاره به تخصیص اعتبارات زیادی به پروژه های آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: اگر روند تخصیص اعتبار به طرح های آبخیزداری و آبخوانداری محل صندوق توسعه ملی در سال های آینده ادامه بیابد شاهد اجرای پروژه های بیشتری در این بخش مهم و حیاتی خواهیم بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان  از اختصاص 80 میلیارد تومان اعتبار به به پروژه های آبخیزداری خبر داد و گفت: 40 میلیارد تومان از این اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی به استان اختصاص یافته که بخشی از پروژه های آن در همین هفته به بهره برداری می رسد.

وی همچنین از پیش بینی 40 میلیارد تومان دیگر برای اجرای پروژه های  طبیعی و آبخیزداری استان  خبر داد و اضافه کرد: این اعتبار تعهدی به دنبال عقد تفاهمنامه ای بین سازمان و استانداری سمنان به پروژه های این استان اختصاص یافته و سازمان متعهد شده در صورتی که استانداری سمنان 20 میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی به پروژه های  آبخیزداری استان  تخصیص یابد سازمان نیز معادل همین مبلغ را به منابع طبیعی و آبخیزداری استان تخصیص می دهد.

حیدریان از آغاز فرآیند اجرایی ده ها پروژه در این استان خبر داد و گفت: تلاش ما بر این است که این پروژه ها تا قبل از آغاز برودت هوا در استان تکمیل و به بهره برداری برسند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان  با بیان اینکه اجرای پروژه های آبخیزداری در ماه های پایانی سال امکان پذیر نیست وعده داد: همه پروژه های حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری استان تا 22 بهمن به بهره برداری برسند.

حیدریان در بخش دیگری از سخنان خود از پوشش گیاهی مطلوب امسال به عنوان یکی از سال های بیادماندنی در چند دهه گذشته نام برد و گفت: پوشش گیاهی مناسب که به دنبال ترسالی امسال اتفاق افتاد زمینه مساعدی برای وقوع آتش سوزی احتمالی در مراتع و جنگل های استان فراهم کرده است.

وی با ابراز خرسندی از تعداد کم آتش سوزی ها در این استان گفت: خوشبختانه امسال تاکنون آتش سوزی در جنگل های استان نداشتیم اما متاسفانه امسال 13 مورد آتش سوزی در مراتع استان به وقوع پیوسته که با کمک جوامع محلی به استثنای یک مورد آن که 6 ساعت به طول انجامید مابقی آتش سوزی ها در کمتر از سه ساعت اطفا شدند.

وی از سه شهرستان مهدیشهر، شاهرود و میامی به عنوان سه شهرستان در خطر آتش سوزی مراتع و جنگل ها نام برد و افزود: مهدیشهر با هفت آتش سوزی و شاهرود با چهار آتش سوزی بیشترین آتش سوزی در 5 ماهه امسال در استان داشتند. همچنین در شهرستان های سرخه و دامغان نیز امسال هرکدام شاهد وقوع یک آتش سوزی مراتع بودند. در مجموع این آتش سوزی ها 39 هکتار از مراتع استان در آتش سوختند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان  از شهریورماه به عنوان مستعدترین زمان برای آتش سوزی در مراتع و جنگل ها نام برد و گفت: با توجه به پوشش گیاهی غنی و مناسب امسال و خشک شدن این پوشش گیاهی خطر آتش سوزی در این مقطع از سال و به ویژه در سه شهرستان مهدیشهر و شاهرود و میامی بسیار بیشتر است.

46

کد خبر 1292272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =