خبرهای جدید رئیس سازمان مالیات درباره شناسایی فراریان مالیاتی

میزان نوشت: رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه فرار مالیاتی به معنای خیانت و دست کردن در جیب ملت و بیت المال است، گفت: کسانی که اصل بدهی مالیاتی خود را تا تاریخ ۳۰ مهر ماه امسال پرداخت کنند خوش حساب به شمار می‌آیند و جرایم مالیاتی آن‌ها نیز بخشوده می‌شود.

امیدعلی پارسا اظهار کرد: ما خارج از قانون اختیاری نداریم و فقط با توجه به اختیاراتی که در چارچوب قانون داریم می‌توانیم برای حل مسایل و مشکلات تلاش و نسبت به حل آن مسایل مطرح شده اقدام کنیم.

وی افزود: گاها برخی از مسایل مطرح می‌شود که نیازمند تغییر قانون است و این مسایل باید در جایگاه خود دنبال شوند، اما ما در چارچوب قوانین عمل و برای حل مشکلات تلاش خواهیم کرد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه فشار فراوانی را به اقتصاد کشور وارد کرده است، تصریح کرد: تحریم از طرف دیگر فرصتی برای درست کردن بسیاری از مسایل کشور هستند و می‌توانند زمینه ساز آن باشند تا تولید داخل بتواند خود را پیدا کند و وضعیت درآمد و هزینه‌های کشور نیز اصلاح شود.

پارسا با بیان اینکه وصول درآمدهای تعریف شده یکی از وظایف اصلی سازمان امور مالیاتی است، عنوان کرد: سازمان امور مالیاتی چهار برنامه به صورت همزمان دنبال می‌کند. وصول درآمدهای مصوب و تلاش برای حداکثری کردن آن یکی از برنامه‌های سازمان است، اما این سازمان به تنهایی خود را وصول کننده درآمدهای دولت نمی‌داند.

وی ادامه داد: بحث حمایت از تولید و تولیدکننده واقعی یکی دیگر از مسولیت‌ها و برنامه‌هایی است که در سازمان امور مالیاتی دنبال می‌کنیم. این حمایت محدود، مشروط، کاهنده و تضمین دار است و سازمان فقط در قالب این چارچوب از تولیدکننده واقعی حمایت می‌کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص بخشنامه بخشودگی جرایم مالیاتی این سازمان در جهت حمایت از تولید گفت: این بخشنامه در سال رونق اقتصادی و در شرایطی که واحدهای اقتصادی کشور زیر فشار هستند، سلیقه و برداشت سازمان‌های امور ملیاتی استان‌ها را حذف کرده است و کسانی که اصل بدهی‌های خود را تا تاریخ ۳۰ مهر ماه امسال پرداخت کنند خوش حساب به شمار می‌آیند و جرایم آن‌ها نیز بخشوده می‌شود.

پارسا ادامه داد: بعد از این تاریخ برای بخش تولید دو درصد و برای بخش غیر تولیدی چهار درصد از میزان بخشودگی ۱۰۰ درصدی کم می‌شود. برای مثال اگر یک واحد تولیدی بخواهد در آبان ماه جرایم خود را تسویه کند به جای بخشودگی ۱۰۰ درصدی، از بخشودگی ۹۸ درصدی بهره‌مند خواهد شد.

وی با اشاره به بخشنامه‌ای تکمیلی در راستای بخشنامه بخشودگی جرایم مالیاتی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۹ سقف اختیار مقامات استانی برای بخشودگی برای بخش تولید ۷۰درصد و ۵۰ درصد برای بخش غیر از تولید است. در این بخشنامه تاکید شده است که آن‌هایی که بدهی‌های خود را در سال ۹۸ پرداخت می‌کنند، خوش حسابی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه فرار مالیاتی جرم است و کسانی که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند سر و کار آن‌ها با دستگاه قضا است، گفت: یکی دیگر از مهم‌ترین اهدافی که در سازمان امور مالیاتی دنبال می‌شود، بحث مقابله با فرار مالیاتی است. فرار مالیاتی به معنای خیانت و دست کردن در جیب ملت و بیت المال است.

پارسا ادامه داد: برنامه ویژه‌ای برای شناسایی و مقابله با افرادی که فرار مالیاتی می‌کنند در سراسر کشور اجرایی خواهیم کرد. به دلیل اینکه هنوز زیرساخت‌های لازم برای پایش و رصد اقتصاد کشور به صورت الکترونیکی وجود ندارد، زمینه فرار مالیاتی در آن فراهم است. به دلیل ویژگی‌هایی که در اقتصاد خوزستان وجود دارد، زمینه برای فرار مالیاتی فراهم است.

وی با اشاره به اینکه فشار اداری خط قرمز سازمان امور مالیاتی است، تصریح کرد: کشورداری با خانه داری فرق چندانی ندارد. یک کشور مانند یک خانواده باید درآمدهای آن با هزینه هایش مطابقت داشته باشد. اگر ۱۰۰ درصد درآمدهای مالیاتی کشور وصول شود، تقریبا نصف حقوق و مزایای کارکنان حاکمیت فراهم شده است. نباید تصور شود که دولت مالیات بسیار زیادی را دریافت می‌کند، زیرا واقعا شرایط به این شکل نیست.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1292289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
  4 0
  ولی عده ای در همان سازمان شما فراتر از قانون حرکت کرده با امضاهای طلایی مالیات 80 میلیونی رو می کنن 8 میلیون. تاوقتی بین مالیات دهنده و مالیات گیرنده ارتباط رو در رو وجود داشته باشد از فساد رها نخواهید شد. هزار تا آفتابه لگن در اداره مالیات درست کرده اید اما هنوز قشر ضعیف درست مالیات می پردازند و گردن کلفت ها فرار می کنند. به جای این آفتابه لگن ها و دادگاه های چپ و راست با امضاهای طلایی یک سیستم نظارتی الکترونیک چند لایه طراحی کنید. خداروشکر در کشور برنامه نویس و شرکت های برنامه نویسی خصوصی کم نداریم و به هر کدام بخشی از کار را بدهید و کل آن را در سیستم حکومتی جمع بندی کنید تا کارها زود تر راه بیفتد. لازم نیست که صفر تا صد هر برنامه ای را خود آن سازمان بنویسد.
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
  8 2
  چرا برای کاری که زحمت میکشیم باید مالیات بدیم؟
 • علی IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
  3 5
  آقا یه اقدام درست و درمون انجام بدید درآمد این مملکت نره توی جیب بعضیا که از مالیات فرار می کنند. مثلا این آقایون و خنماهای پزشک که به هر قیمتی شده مریض رو وادار می کنند اسکناس بهشون بده