اون بار دیگر به سراغ ازمایش بالستیک ها رفت/ترامپ: کیم آزمایش موشک دوست دارد!

پیونگ یانگ بار دیگر موشک بالستیک آزمایش کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وب سایت خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه ای در کره جنوبی خبر از آزمایش موشکی تازه پیونگ یانگ داد.

رسانه‌های کره‌جنوبی به نقل از ستاد مشترک ارتش کشورشان گزارش دادند، کره‌شمالی امروز (شنبه) پرتابه‌هایی را به سمت دریای ژاپن شلیک کرد.

 مقام‌های ژاپنی معتقدند کره‌شمالی موشک‌های بالستیک شلیک کرده است.

بر همین اساس روزنامه نیویورک تایمز به نقل از بیانیه ارتش کره‌جنوبی گزارش داد، کره‌شمالی دو موشک کوتاه‌برد بالستیک از سوندئوک در نزدیکی ساحل شرقی این کشور شلیک کرد که ۲۳۵ مایل را پیمود. این هفتمین بار از اواخر ماه گذشته است که کره‌شمالی موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد یا دیگر تسلیحات را آزمایش می‌کند.

مقام‌های دفاعی کره‌جنوبی جزئیات دیگری از این پرتاب منتشر نکرد و تاکید داشت در حال بررسی داده‌های دریافتی از رادارها و دیگر تجهیزات گردآوری اطلاعات است.

در همین باره رئیس جمهوری آمریکا گفت، ایالات متحده واقعا روابط خوبی با کره شمالی و رهبری این کشور دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی با من خیلی صادق است. ما صبر می‌کنیم ببینیم چه می شود.

وی در جمع خبرنگاران در کاخ سفید و پس از آنکه کره شمالی دو موشک بالستیک کوتاه برد در ساحل شرقی پرتاب کرد، گفت: کیم جونگ اون با من بسیار صادق است. ما واقعا روابط خوبی داریم.

ترامپ گفت که از نظر او کیم هیچ معاهده‌ای را نقض نکرده است.

او افزود: کیم آزمایش موشکی را دوست دارد.

ترامپ با کم اهمیت شمردن آزمایش‌های موشکی گفت که هرگز با کیم بر سر محدود ساختن موشک‌های کوتاه‌برد توافقی نداشته است.پرتاب این دو موشک هفتمین مورد از زمان دیدار میان ترامپ و رهبری کره شمالی در مرز دو کره در ژوئن محسوب می‌شود که به گفته تحلیلگران، روند تلاش‌های ایالات متحده برای از سرگیری گفتگوهای اتمی با پیونگ یانگ را دچار پیچیدگی می‌کند.

دو طرف در ژوئن توافق کردند تا مذاکرات را در سطح کاری از سر بگیرند اما آمریکا تاکنون در این باره ناموفق بوده است. این روند از زمان دومین نشست ناموفق بین دو طرف در هانوی، فوریه متوقف شده است.

کره شمالی مکررا رزمایش‌های مشترک بین کره جنوبی و آمریکا را در هفته‌های اخیر مورد انتقاد قرار داده است.

همچنین، وزیر دفاع ژاپن نیز گفت: پرتاب موشک‌ها از سوی کره شمالی نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است که نمی‌توان به آنها بی‌اعتنا بود.

در همین حال یک مقام بلندپایه دولت آمریکا گفت، این کشور از گزارش‌های منتشر شده در خصوص پرتابهای موشکی جدید کره شمالی مطلع بوده و در حال رایزنی با ژاپن و کره جنوبی در این خصوص است.

این مقام ارشد آمریکایی اظهار کرد: ما از گزارش‌های اخیر در مورد پرتاب موشک از سوی کره شمالی مطلع هستیم و به رصد وضعیت ادامه می‌دهیم.

به نوشته خبرگزاری رویترز، این مقام در ادامه افزود: ما در حال رایزنی نزدیک با همپیمانانمان، کره جنوبی و ژاپن، هستیم.

گارد ساحلی ژاپن پیش از این اعلام کرده بود، پرتاب موشک بالستیک از سوی کره شمالی را شناسایی کرده است.

در عین حال خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی نیز به نقل از ارتش این کشور نوشت، کره شمالی دو موشک به سمت آبهای اطراف سواحل شرقی خود شلیک کرده است.

کره‌شمالی در هفته‌های گذشته چندین پرتاب موشکی داشته که عمدتا موشک‌های کوتاه‌برد بوده است. این شلیک‌های آزمایشی اعتراض همسایگان کره‌شمالی را برانگیخته است. ناظران معتقدند، تحرکات کره‌شمالی اعتراضی به مذاکرات هسته‌ای متوقف‌شده با آمریکا و رزمایش اخیر ایالات متحده با سئول است که به اعتقاد پیونگ‌یانگ، تمرین برای آمادگی جنگی به حساب می‌آید.

این آزمایش‌ها پس از آن انجام می‌شود که کره‌جنوبی پنج‌شنبه تصمیم گرفت به پیمان اشتراک اطلاعاتی با ژاپن پایان دهد. تصمیم‌ سئول ظرف ۹۰ روز اجرایی می‌شود.

310 310

کد خبر 1292470

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =