۳ پرنده در چهارمحال و بختیاری پس از بهبودی به طبیعت بازگشتند

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اظهار داشت: ۲ قطعه بوتیمار و یک قطعه جغد شاخدار بالغ که توسط دوستداران محیط زیست تحویل این اداره کل شده بود، پس از مداوا در زیستگاه اصلی خود رهاسازی شدند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری  به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان ،شهرام احمدی افزود: این دو قطعه بوتیمار پرندگان مهاجری هستند که در طول مسیر مهاجرت از گروه های خود که به سمت تالابهای استان در حال حرکت بودند، جامانده و توسط دوستداران محیط زیست به مأموران حفاظت محیط زیست شهرستان بروجن تحویل داده شده بودند.

وی ادامه داد: این پرندگان مهاجر توسط کارشناس اداره دامپزشکی این شهرستان تحت مداوا قرار گرفته و پس از درمان و حصول اطمینان از کسب سلامت، توسط محیط بانان در تالاب گندمان رهاسازی شدند.

وی گفت: در اقدامی دیگر توسط دوستداران محیط زیست، یک قطعه جغد شاخدار بالغ که از ناحیه سر دچار آسیب شده بود و با ضعف شدید و عدم هوشیاری همراه بود، به حفاظت محیط زیست استان تحویل داده شد.

احمدی عنوان کرد: این پرنده مصدوم جهت انجام اقدامات تشخیصی و درمانی به تیم دامپزشکی بخش بازتوانی و مراقبت های پزشکی حیات وحش دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد شهرکرد، به سرپرستی دکتر فربد خاکپور تحویل داده شد و تحت درمان قرارگرفت.

این مقام مسئول تصریح کرد: این جغد شاخدار بالغ پس از درمان، تیمار و حصول اطمینان از سلامتی کامل و آزمون توانایی شکار در طبیعت با هماهنگی اداره امور نظارت برحیات وحش این اداره کل در یک زیستگاه جنگلی مناسب به طبیعت بازگشت. 

گفتنی است ، تالاب گندمان با ۱۰۷۰ هکتار وسعت و ۲ هزار و ۲۱۹ متر ارتفاع از سطح دریا، در نزدیکی تالاب بین المللی چغاخور و جنوب غربی شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن، و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این تالاب از ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری ایران و مهم‌ترین زیستگاه‌های جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم گذاری پرندگان مهاجر به شمار می‌رود که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی «لندن ـ. ۱۳۵۲» به ثبت رسیده است.

46

کد خبر 1292849

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =