مخالفت مجلس با شفاف شدن آراء و حضور و غیاب نمایندگان /پزشکیان: بدجوری رأی نیاورد /لاهوتی: الکی وقت مجلس را نگیریم

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فوریت طرحی برای شفافیت آرا در مجلس مخالفت کردند تا براین اساس این طرح به صورت عادی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرآنلاین، دو فوریت طرحی درباره شفافیت آرا در مجلس، دستور کار امروز مجلسی ها بود. طرحی که به قول پزشکیان دو فوریت آن بدجوری رأی نیاورد و یک فوریت آن هم به تصویب نرسید تا در نهایت به صورت عادی در دستور کار پارلمان قرار گیرد.

در جریان بررسی فوریت این طرح نمایندگانی در موافقت و مخالفت با آن به طرح نظرات خود پرداختند.

حضور و غیاب نمایندگان علنی شود

مجتبی ذوالنور به عنوان متقاضی بررسی دو فوریت طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس با رویکرد شفافیت آرای نمایندگان و علنی شدن حضور و غیاب نمایندگان در مجلس گفت: مشروعیت نمایندگان به رای مردم است مردم باید بر نماینده‌ خود نظارت داشته و مطالبه گری کنند.  این امر وقتی محقق می‌شود که مردم از عملکرد نماینده‌شان اطلاع داشته و بدانند که نماینده چه زمانی در مجلس است و رایش به لوایح و طرح‌ها چگونه می‌باشد.

برخی نمایندگان از بقیه می پرسند موافق رأی بدهند یا منفی

وی افزود: ما در این طرح پیشنهاد ایجاد سامانه‌ای داده‌ایم که رسانه‌ها و موکلان ما بتوانند به عملکرد نمایندگان نظارت داشته باشند. بعضا در مواردی یک سال برای طرح و لایحه‌ای کار می‌شود اما به خاطر عدم شرکت یک نماینده در رای گیری آن طرح یا لایحه بی نتیجه می‌ماند. یا این که در زمان رای گیری مدام رئیس جلسه می‌گوید که چند نفر رای ندادند و تقاضای شرکت همه نمایندگان در رای گیری را می‌کند  بعد یک مرتبه نماینده‌ای که در ابتدا در بحث نبوده خود را به صندلیش برای رای دادن می‌رساند و از نماینده کنار دستی می‌پرسد که آیا مخالف یا موافق رای می‌دهد. نتیجه آن است که قوانین مصوب بی خاصیت و بی کیفیت بوده و محققانه و عالمانه نیست. اگر رای و رفتار نماینده در معرض قضاوت موکلانشان باشد آنگاه خروجی کار با کیفیت خواهد شد.

جلوی زدوبند در مجلس را بگیریم

شهروز برزگر به عنوان اولین مخالف فوریت این طرح پای نگاه های پوپولیستی را به میان آورد و گفت: رای نماینده به طرح یا لایحه‌ای براساس نگاه کارشناسی است  نتیجه این طرح انجام کارهای پوپولیستی است چون مدام پرسیده می‌شود چرا به فلان طرح رای مثبت یا منفی داده شده است همچنین این کارها باعث زد وبند در مجلس می‌شود.

نمی شود نماینده باشیم و کار بیرون مجلس را انجام دهیم

فاطمه ذوالقدر از نمایندگان تهران در خانه ملت از موافقان طرح مذکور بود که گفت: ما به مشارکت فعال در طرح‌ها و لوایح نیاز داریم در این طرح ایجاد سامانه‌ای پیش بینی شده که حضور و غیاب و مرخصی‌ها مشخص و در دسترس باشد ما نمایندگان مردم باشیم نه  این که نماینده باشیم و کار بیرون از مجلس انجام دهیم. آخر هم در رای گیری مشارکت نشود و مدام رئیس مجلس بخواهد که نمایندگان در رای گیری شرکت کنند.

الکی وقت مردم و مجلس را این نوع طرح ها نگیریم

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود که می گفت در سه دوره نمایندگی اش فقط یک هفته مرخصی رفته است از مخالفان این طرح فوریتی بود. او گفت: در حال حاضر در آیین‌نامه مجلس سازوکاری وجود دارد که طبق آن اسامی غایبان در جلسه علنی قرائت می‌شود و شفاف سازی در اینباره وجود دارد لذا به جای آن که وقت مجلس را برای این طرح‌ها بگیرید به دنبال حل مشکلات و مسائل اقتصادی مردم و ریشه کن کردن فساد باشید و مردم را از مشکلات اقتصادی نجات دهید. مجلس تمام شد با این طرح ها الکی وقت مجلس و مردم را نگیریم.

مهدی مفتح نماینده تویسرکان به عنوان دومین و آخرین موافق فوریت این طرح گفت که اکنون بحث بر سر فوریت است مردم باید بدانند که نمایندگانشان در مجلس حضور دارند یا خیر و این که چگونه رای می‌دهد قطعا این موارد در انتخابات تاثیرگذار است.

پزشکیان: دو فوریت بدجوری رأی نیاورد

در نهایت نمایندگان بعد از استماع نظرات مخالفان و موافقان فوریت این طرح، با ۶۹ رای موافق، ۱۰۳ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در مجلس با دو فوریت این طرح مخالفت کردند.آرای پایین موافقان این طرح باعث شد که پزشکیان به کنایه بگوید دو فوریت بدجوری رای نیاورد. او در مقابل درخواست برخی نمایندگان که خواستار رای گیری برای یک فوریت این طرح بودند نیز گفت وقتی 69 رای موافق داشت یعنی یک فوریتش هم بدرد نمی خورد.

پزشکیان اما در نهایت در مقابل اصرار موافقان این طرح یک فوریت را هم به رای گیری گذاشت اما اینبار موافقان کمتر شد و نمایندگان با ۵۹ رای موافق، ۷۴ رای مخالف و ۷ رای ممتنع به یک فوریت رای ندادند تا طرح به صورت عادی اعلام وصول شده و در دستور کار مجلس قرار گیرد.

27219

کد خبر 1292887

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =