کناره‌گیری یکی از داوران جشنواره ونیز / جشنواره‌ای که به نادیده‌ گرفتن زنان متهم است

ایسنا نوشت: جنیفر کنت کارگردان استرالیایی از هیات داوران بخش رقابتی جشنواره ونیز ۲۰۱۹ کناره‌گیری کرد و جای خود را به کارگردان دیگری داد.

جنیفر کنت که سال گذشته با فیلم «بلبل» به عنوان تنها کارگردان زن در بخش رقابتی اصلی جشنواره ونیز حضور داشت، امسال یکی از داوران رقابتی این رویداد سینمایی بود اما مسئولان جشنواره ونیز ماری هارون را جایگزین او کردند.  ماری هارون پیش از این به عنوان یکی از داوران بخش افق‌های جشنواره انتخاب شده بود. 

جنیفر کنت که سال گذشته با فیلم «بلبل» حضور بسیار  موفقی در ونیز داشت و جایزه ویژه هیات داوران و جایزه بهترین بازیگر مرد این رویداد سینمایی را به خود اختصاص داد، ظاهرا به دلایل شخصی قادر به حضور در جشنواره امسال نبوده و به همین دلیل از سمت خود کناره‌گیری کرده است. 

پس از چند سال عدم حضور کارگردانان زن در بخش اصلی جشنواره ونیز و افزایش اعتراضات، جشنواره سال گذشته توافق برابری جنسیتی را امضاء کرد و امسال میزبان دو فیلمساز زن در بخش رقابتی خواهد بود اما همچنان به سبب دعوت از کارگردانانی چون «رومن پولانسکی» و «نیت پارکر» که با اتهامات اخلاقی رو به رو هستند، مورد انتقاد قرار گرفته است. 

«جنیفر کنت» امسال نیز به صراحت از جشنواره انتقاد کرده بود و اظهار کرده بود: "این که سال گذشته تنها فیلمساز زن بخش رقابتی بودم هیچ لذتی برای من نداشت و ای کاش می‌شد خواهران فیلمساز من نیز در کنارم بودند. امیدوارم هر یک از ما بتوانیم یک مرد و زن متوازن درون خود پیدا کنیم و فکر می‌کنم اقلیت‌های دیگری نیز هستند که در حاشیه قرار دارند مانند فیلمسازان بومی، فیلمسازان رنگین پوست، فیلمسازان کشورهای توسعه یافته و .... . ما همچنان راهی طولانی در پیش رو داریم". 

هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز به عنوان قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان از تاریخ ۲۸ اوت تا ۷ سپتامبر (۶ تا ۱۶ شهریور) در ایتالیا برگزار می‌شود. 

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1292913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =