ایرانی‌ها پارسال ۴ میلیون تومان پس‌انداز کردند

مرکز آمار ایران تازه‌ترین گزارش درباره بودجه خانوار را منتشر کرده که براساس آن، در سال گذشته متوسط هزینه‌ و درآمد سالانه‌ یک خانوار شهری به ترتیب ٣٩ و ٤٣ میلیون تومان بوده است. این نشان می‌دهد که یک خانوار شهری در سال گذشته توانست ۴ میلیون تومان پس‌انداز کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بررسی گزارش مرکز آمار ایران درخصوص بودجه خانوار، حکایت از نکات جالبی دارد. نگاهی به مهم‌ترین نتایج آمارگیری در خصوص بودجه خانوار در مناطق شهری و روستایی نشان می‌دهد که  متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار شهری ٣٩ میلیون و ۳۲۲ هزار تومان بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ۱۳.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار شهری ٩ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان با سهم ۲۴ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ٢٩ میلیون و ۸۷۲ هزار تومان با سهم ۷۶ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با ۲۱ درصد مربوط به هزینه‌ گوشت و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۴۵ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

بنا به این گزارش، متوسط درآمد اظهار شده سالانه‌ یک خانوار شهری ۴۳ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به سال قبل ۱۸.۶ درصد افزایش داشته است. بر این اساس در سال ١٣٩٧ رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری نزدیک به رشد هزینه کل سالانه است. منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می‌دهد که ۳۳.۴ درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ۱۷ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ۴۹.۶ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

مقایسه درصد خانوارهای شهری استفاده‌کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٦ نسبت به سال ١٣٩٧ حاکی از آن است که خانوارهای استفاده‌کننده اتومیبل شخصی از ۵۰.۶ به ۵۳.۲، یخچال فریزر از ۶۳.۲ به ۶۸.۵، جاروبرقی از ۹۱ به ۹۱.۵، ماشین لباس‌شویی از ۸۶.۳  به ۸۶.۶، ماشین ظرفشویی از  ۳.۷ به ۴.۸، اجاق گاز از ۹۸.۹ به ۹۹.۲ و مایکروویو و فرهای هالوژن‌دار از ۱۲.۴ به ۱۲.۶ افزایش یافته است.

در سال ١٣٩٧ عمده‌ترین نوع سوخت مصرفی ۹۳.۷ درصد از خانوارهای شهری برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) بوده است.

متوسط هزینه و درآمد خانوار روستایی چقدر بود؟

گزارش مرکز آمار ایران همچنین متذکر می‌شود متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار روستایی ٢١ میلیون و ۴۴۷ هزار تومان بوده است که  نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار روستایی ٨ میلیون و ۲۴ هزار تومان با سهم ۳۷ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ١٣ میلیون و ۴۲۲ هزار تومان با سهم ۶۳ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با ۲۴ درصد مربوط به هزینه‌ آرد، رشته، غلات، نان و فرآوردهای آن و در بین هزینه‌های غیرخوراکی، بیشترین سهم با ۲۸ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

متوسط درآمد اظهار شده سالانه‌ یک خانوار روستایی ٢٣ میلیون و ۳۱۱ هزار تومان بوده که نسبت به سال قبل ۱۵.۵ درصد افزایش داشته است. منابع تامین درآمد خانوارهای روستایی نشان می‌دهد که ۳۰.۷ درصد از مشاغل مزد و حقوق‌بگیری، ۳۱.۹ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ۳۷.۴ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

مقایسه درصد خانوارهای روستایی استفاده‌کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٦ نسبت به سال ١٣٩٧  نشان می‌دهد که خانوارهای استفاده‌کننده اتومیبل شخصی از ۶.۲۹ به ۳۲.۲، یخچال فریزر از ۴۵.۲ به ۴۹.۲، اجاق گاز از ۹۸ به ۹۸.۳، جاروبرقی از ۶۴.۶ به ۶۶.۱، ماشین لباسشویی از ۵۳.۹  به ۵۶، ماشین ظرفشویی از  ۰.۳ به ۰.۵ و مایکروویو و فرهای هالوژن‌دار از ۱.۹ به ۲ درصد افزایش رسیده است.

در سال ١٣٩٧ عمده‌ترین نوع سوخت مصرفی ۶۷.۸ درصد از خانوارهای روستایی برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) و ۲۰.۴ درصد نفت سفید بوده است.

متوسط هزینه‌ها و درآمد خانوار بر حسب استان

بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان می‌دهد که استان تهران با ٥٨ میلیون و ۴۶۷ هزار تومان بیشترین و استان کرمان با ٢٣ میلیون و ۷۴۱ هزار تومان کمترین هزینه را در سال ١٣٩٧ داشته‌اند.

همچنین استان تهران با ٦٤ میلیون و ۳۰ هزار تومان بیشترین و استان آذربایجان‌غربی با ٢٦ میلیون و ۴۷۱ هزار تومان، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری را در سال ١٣٩٧ به خود اختصاص داده است.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1292927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امین IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  73 1
  اگه مارو ایرانی قبول دارید حدود 4 تومن بدهکارم شدم این رقم های دقیق و از کجا میارید خدایی:))
  • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
   9 0
   احتمالا من ایرانی نیستم!
  • كدخدا IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
   5 0
   آقا چهار ميليون من كو؟؟؟
 • موحد IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  51 0
  دروغگو دشمن خداست...
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  39 0
  چه آمار خجالت آوری. یعنی کمتر از ۴۰۰ دلار در سال!
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  21 2
  wow
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  31 0
  واقعا خنده دار نیست با این تورم فقط ۴ میلیون پس انداز!
 • بی نام IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  25 0
  کجا اونوقت؟تو خزانه کی؟
 • بینام IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  29 0
  عجب اماری واقعا چرا ما اینا رو حس نمی کنیم؟
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  29 0
  میگم احساس میکنم ثروتمند شدما
 • محسن RO ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  23 0
  يعنى حدود ٣٤٠ دلار
 • علی IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  47 0
  به خدا قسم شما از حال روز مردم ضعیف خبر ندارید یک سری به پایین شهر هم بزنید ببینید خیلی از مردم با پول یارانه زندگی میکنند خیلی از مردم در یک اتاق زندگی میکنند خیلی ها درامد یک ماهشان به یک میلیون هم نمی رسه شما از مردم فقیر خبر ندارید
  • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
   7 0
   گفته متوسط پس انداز 4 ميليون يعني يه نفر 8 ميليون يكي صفر
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  4 0
  نکنه آمار سوئیس رو جابجا خوندن
 • US ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  4 0
  رأست ميگه ديگه!!! كل ٨٠ ميليون ايرانى ٤ ميليون تومان پس انداز كردند. ٩٩٪؜ از كل درامد دست ١٠٪؜ جامعس و دليل فقط ٤ ميليون تومان بدهكارى ٩٠٪؜ جامعه فقيرند. خبر جان ، كمى روش فكر كنيد معنيش رو ميگيريد
 • طلا خانوم IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  18 0
  اگه با این آمارها برنامه ریزی می کنید کلاهمون پس معرکه است ! آمارهایی که شما دارید در مورد خانواده ها میدین مثل اینه که دو تا خانواده یکی از خانواده های ساکن در شهرک باستی هیلز و یکی هم در منطقه حاشیه ی جنوب تهران را انتخاب کنید و بگید متوسط درآمد این خانوارها ماهی 60 میلیون تومنه ! خانواده باستی هیلز نشین ماهی 120 میلیون تومن درآمد داشته باشه و خانواده جنوب نشین ماهی 500 هزار تومن ! مبلغ 120 میلیون و 500 هزار تومن به تعداد خانواده ها که دو است تقسیم میشه و عدد میشه حدود 60 میلیون ! پس خانواده های ایرانی از رفاه کامل برخوردارن ! این آمارها اینطوری به دست میان !
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  33 0
  چیه چشم دیدن این مقدار رو هم ندارید؟؟؟ برای اون هم می خواید نقشه بکشید؟؟؟ نکنه اون هم از نظر شما خیلی زیاده؟؟؟
 • NL ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  10 0
  معلولیت دارم و بیکارم, از مزایای معلولان مثل بیمه هم محروم, شما بگو این آمار رو از کجا آوردی تو کشوری که هیچ آمار واقعی وجود نداره ؟
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
  0 0
  من که 40 میلیون بدهی دارم . روی من حساب نکنید
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
  0 0
  خوب دیگه وضعمون خوب شد