روزنامه کیهان خواستار جلوگیری از اجرای نمایش محسن تنابنده در کانادا شد

روزنامه کیهان نوشت: در یک بدعت عجیب، نمایشی که به‌خاطر محتوای موهن، توقیف شده بود، بناست در کانادا و انگلیس روی صحنه برود.

نمایش «مولن روژ» به کارگردانی حسین پارسایی، چندی قبل به‌خاطر هجویات مبتذل توقیف شد. نمایشی که مطابق روند این روزهای تئاتر، برای جذب مخاطب، به شوخی‌های ناهنجار متکی بود. اما اتفاق قابل تأمل این است که برخی از بازیگران این نمایش در فضای مجازی، از برنامه اجرای آن در شهرهای لندن، تورنتو و ونکور خبر داده‌اند!

جای سؤال است، نمایشی که در داخل توقیف شده، چرا امکان اجرا در خارج از کشور می‌یابد؟ به‌طور طبیعی، اجرای نمایش توقیفی «مولن روژ» در دیگر کشورها، یک بدعت است و در آینده این راه را پیش روی دیگر نمایش‌ها نیز باز می‌کند که در صورت توقیف و یا هر محدودیت قانونی دیگری، راهی خارج شوند و با ابتذال و انحراف بیشتری روی صحنه بروند! ضمن اینکه رفتن این‌گونه نمایش‌ها به خارج، یک دهن‌کجی به قوانین و نظارت محسوب می‌شود.

به همین دلیل هم اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد باید تمهیدی برای جلوگیری از این بدعت بیندیشد. یعنی باید ساز و کاری در پیش گرفته شود که اجرای نمایش‌هایی که به هر دلیلی در داخل از اجرا منع می‌شوند، در خارج نیز ممنوع شود. 

چند سال است که کانادا به یکی از مقاصد نمایش‌های ناهنجار و ضدانقلابی تبدیل شده است. قبلاً نیز چند نمایش مشکل‌دار، راهی آن کشور شده بودند. اگر از الان جلوی راهیابی «مولن روژ» به کانادا گرفته نشود، از این پس بسیاری از کارگردان‌هایی که در پی حاشیه هستند، عمداً شرایط توقیف نمایش خود را ایجاد می‌کنند تا به این ‌ترتیب راه اجرای کار خود در کانادا را باز کنند! 

نمایش «مولن روژ» با بازی محسن تنابنده و احمد مهران‌فر و کارگردانی حسین پارسایی، تیر و مرداد امسال در پردیس سینمایی باغ کتاب روی صحنه رفته بود. 

۵۷۵۷
 

کد خبر 1293160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • رضا US ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  36 7
  جلوگیری از اجرای نمایش در "کانادا" ؟؟؟؟باید با وزیر ارشاد کانادا هماهنگ کنی آقای کیهان
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  22 7
  آخه برادر شریعتمداری مگه ارشاد اسلامی در کانادا هم قدرت توقیف و سانسور دارد؟!
 • SG ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  34 10
  چقدر این کیهان پر روو شده که به خودش جرات میده در مسائل فرهنگی کشورهای آن ور دنیا هم دخالت کنه...
 • حاجی IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  14 23
  پیشنهاد میشود با وزارت ارشاد کانادا هماهنگ کنید و اگر اقدامی نشد یک گروه از دانشجویان خود جوش به کانادا اعزام کنید تا در زمان اجرا به داخل سالن بریزند و جلوی نمایش رو بگیرن. با تشکر
 • رضا IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  22 15
  یعنی الان رستگار کردن ما براتون کافی نبوده، میخواین مردم لندن و کانادا رو هم به زور بفرستین بهشت؟
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  18 1
  شد ببینیم کیهان تو یک موضوع فضولی نکنه !!؟؟
 • بی نام IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  0 0
  .... فکر نکنم به هیچ احدی ربط داشته باشه که یه نمایش نباید توی یه کشور دیگه پخش بشه. احتمالا کیهان هنوز توی زمان احمدی نژاد و داستان مدیریت جهانی سیر میکنه.
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  21 1
  کیهان جان برو فکر نان ملت باش که خربزه آبه و دیگه تمام ماجرا
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  15 23
  دمشون گرم، راهشو پیداکردن. کتابهای توقیفی در خارج منتشر میشن الان هم که تأترهای توقیف شده اونجا اجرا میشن. به امید روزیکه کنسرتهای لغوشده و فیلمهای توقیف شده هم در کشورهای خارجی راهی به صحنه و پرده پیدا کنند.
 • IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  0 0
  کیهان درست می گوید مملکت اینقدر بی در و پیکراست که کیهانیها به جای درج خبر دستور در همه زمینه ها از سیاست گرفته تا هنر صادر می کنند