درخواست عربستان و امارات از گروه‌های درگیر در جنوب یمن : به «جده» سفر کنید

فارس نوشت: دولت‌های سعودی و امارات در بیانیه مشترکی از گروه‌های درگیر در جنوب یمن خواستند تا هرچه سریع‌تر برای مذاکره در «جده» گرد هم آیند.

 وزارت خارجه عربستان سعودی و وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات در بیانیه‌ای، مدعی شدند که دو کشور اختلافی در خصوص جنوب یمن ندارند.

به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) در این بیانیه آمده است که دو کشور با نگرانی تحولات سیاسی و نظامی استان‌های جنوبی یمن از جمله «عدن»، «أبین» و «شبوه» را دنبال می‌کنند و تمامی تلاش خود را برای «یاری مردم یمن» به کار می‌گیرند.

دو کشور مدعی شدند که دولت‌ منصور هادی و شبه‌نظامیان شورای انتقالی از آتش‌بس فوری و استقرار دوباره دولت هادی در «عدن» و همچنین انجام مذاکرات در «جده» استقبال کرده‌اند. این ادعا در حالی است که از فردای سقوط «عدن» به دست جدایی‌طلبان حامی امارات، آنها توجهی به خواسته‌های روزانه سعودی‌ها برای عقب‌نشینی از عدن نکرده‌اند.

در ادامه این بیانیه ریاض و ابوظبی به تمجید از خود در یمن پرداختند و مدعی شدند که تا کنون فداکاری‌های زیادی در این کشور انجام داده‌اند. آنها همچنین حملات رسانه‌ای علیه امارات را محکوم کردند و مدعی شدند که دو کشور روابط «دوستانه» و «برادرانه» خود و همچنین به دشمنی با ایران ادامه می‌دهند.

عربستان سعودی و امارات در پایان از طرف‌های درگیر در جنوب یمن خواستند تا با کمیته ائتلاف سعودی که از دو هفته پیش به «عدن» اعزام شده تا اوضاع را سر و سامان دهد، همکاری کنند و هرچه سریع‌تر در مذاکرات «جده» حضور یابند.

در روزهای گذشته شبکه‌های اجتماعی در امارات و عربستان سعودی، شاهد اتهام‌زنی‌ و درگیری لفظی میان طرفداران دولت منصور هادی و دولت امارات بود. مقامات دولت هادی معتقدند که امارات حامی اصلی مالی، تسلیحاتی و لجستیکی شبه‌نظامیان شورای انتقالی جنوب است.

شهر «عدن» در ۱۹ مرداد گذشته سقوط کرد و ائتلاف سعودی فردای آن روز کمیته‌ای را برای کنترل اوضاع و تحویل شهر از شورای انتقالی جنوب به «عدن» اعزام کرد و هر روز مدعی است که شورا به درخواست سعودی‌ها برای عقب‌نشینی از شهر گردن نهاده و در حال خارج شدن از عدن است. اما شورای انتقالی جنوب نیز بارها این ادعا را رد کرده و گفته است که نه تنها در «عدن» می‌ماند بلکه قصد دارد استان «حضرموت» و برخی شهرستان‌های دیگر در جنوب یمن را نیز به کنترل خود در آورد.

درگیری‌ها همچنان ادامه دارد و دولت منصور هادی توانسته است تعدادی از مقرها و پایگاه‌های نظامی متعلق به «النخبه الشبوانیه» را که تحت امر شورای انتقالی جنوب است، در شهر عتق، مرکز استان شبوه به کنترل خود درآورند.

23311

کد خبر 1293277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =