هیچ مشکلی در خرید و واردات ادوات برای کشت چغندرقند نداریم

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با بیان اینکه هیچ مشکلی در خرید و واردات ادوات مورد نیاز برای کشت چغندرقند پائیزه نداریم افزود: درصورت نیاز میتوانیم با همیاری و همکاری سازمان جهاد کشاورزی ماشینهای کاشت، داشت و برداشت جهت چغندر قند پائیزه دراسرع وقت خرید و وارد شرکت نمائیم تا بتوانیم مسئولیتی که سازمان برای ما در نظر گرفته است را به نحوه احسن انجام دهیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از استان اردبیل، جلال گلچین در جلسه هماهنگی کشت چغندر پاییزه بیان کرد: در همین راستا با نوسازی، تعمیرات و تعویض قطعات مورد نیاز در داخل کارخانه قند مغان توسط کارشناسان توانسته ایم این کارخانه را برای تولید شکر و دیگر محصولات جانبی، نظیر تفاله تر، خشک و ملاس تولید و برای مصارف دامی خود شرکت و دامداران منطقه مورد استفاده قرار می گیرد آماده سازی نمائیم و امیدواریم بتوانیم با تولید انبوه کارخانه قند مغان را به دوران اوج سالهای گذشته خود برگردانیم.

وی افزود گفت: امسال با کار و تلاش شبانه روزی همکاران حوزه زراعت گام‌های موثری را در کشت چغندرقند برداشتیم. که امیدواریم در بحث کشت چغندر پائیزه نیز با ورود دستگاهی به روز بتوانیم ثابت قدم باشیم.

گلچین از مسئولان استان و شهرستان خواست تا با برنامه ریزی مناسب و آگاه سازی کشاورزان منطقه در توسعه کشت محصول چغندرقند به عنوان یکی از محصولات استرا‍‍تژیک و پر درآمد، تلاش کنند.

وی با بیان اینکه در موقع برداشت محصول چغندرقند از افراد بومی منطقه استفاده می‌شود اضافه کرد: کشت چغندر قند در امر اشتغالزایی منطقه نیز نقش مهمی داشته به طوری که به صورت مستقیم و غیر مستقیم موجب اشتغالزایی بیکاران منطقه می شود.

سال ۹۸ از واردات شکر بی نیاز خواهیم بود

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی نیز با بیان اینکه در سال ۹۸ نیز از واردات شکر بی نیاز خواهیم بود، یادآور شد: در سال ۹۸ نیز اتکای ما فقط به تولید داخل است و نیازی به واردات نداریم.

جلسه هماهنگی کشت چغندر پاییزه باحضور دکتر یزدانی مجری طرح چغندر قند وزارت جهادکشاورزی در مهمانسرای شرکت کشت و صنعت مغان ودامپروری مغان برگزار شد.

یزدانی مجری طرح چغندر سازمان در این جلسه با اشاره به روند روبه رشد در شرکت کشت و صنعت مغان اظهار کرد: امیدواریم با بازسازی و برنامه ریزیهای خوبی که در راستای تولید شکر در کارخانه قند مغان امسال توسط بخش خصوصی انجام گردیده است استقبال خوبی برای کشت چغندر قند پاییزه توسط کشاورزان منطقه مغان را شاهد باشیم در همین راستا با رفع مشکلات و تأمین بذر و توافق با کارخانه چغندرقند میشود کشت مناسبی در پاییزه در این منطقه زرخیز انجام داد.

وی افزود: با آموزش و ترویج و برنامه ریزی لازم و کشت به موقع امید است در سال جاری کشت چغندرقند مناسبی در سطح کشور داشته باشیم.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی در این جلسبه با تاکید بر اهمیت کشت چغندر پائیزه در جهت مصرف بهینه آب نیز گفت: امسال به حول قوه الهی و همچنین وضیعت کمبود آب در کشور بر افزایش کشت چغندرقند پاییزه و محصولات کم آب بر وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزیهای خوبی را در دستور کار قرار داده است که امید میرود در کشت و صنعت های مغان، پارس و همچنین کشاورزان منطقه مغان شاهد رشدکشت چغندر پائیزه نسبت به سالهای قبل باشیم، افزایش عملکرد و کاهش هزینه های تولید در کشت پاییزه یکی از اهداف سازمانی می باشد که بایستی به این امر دقت ویژه ای شود.

رکورد تولید چغندرقند در کشور شکسته شده است

وی خاطرنشان کرد: در سال زراعی ۹۶-۹۷ با میزان تولید ۸ میلیون تن چغندر قند در کشور رکورد تولید در کشور شکسته شد.

یزدانی درباره نرخ خرید تضمینی چغندر قند در سال جاری نیز، گفت: برای امسال پیشنهاد افزایش ۷ تا ۸ درصدی این محصول ارائه شده که امیدواریم تحقق پیدا کند.

مجری طرح چغندر قند کشور گفت: زمان اعلام نرخ خرید تضمینی تأثیر بسزایی در تصمیم کشاورزان برای کشت محصول دارد که امیدواریم با زودتر اعلام کردن نرخ خرید امید و جان تازه ای را برای کشت چغندرکاران کشور بخصوص استان اردبیل داده باشیم.

46

کد خبر 1293366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =