نرخ سفر با آمبولانس برای رئیس شرکت‌تان: ۲۵۰هزار تومان!

یکی از شرکت‌های آمبولانس خصوصی می‌گوید: نرخ هر سفر ۲۵۰ هزار تومان و توقف هر ساعت برابر با ۶۰ هزار تومان است، فرقی هم نمی‌کند که مسافر بیمار باشد یا رئیس یک شرکت!

ملیکا قراگوزلو: فرض کنید با یکی از اپلیکیشن‌های تاکسی آنلاین یا از آژانس محل‌تان، درخواست خودرویی می‌کنید، اما هنگامی که برای سوار شدن جلوی در می‌روید، با صحنه عجیبی روبه‌رو می‌شوید. آمبولانسی انتظار شما را می‌کشد. این پدیده آن قدرها هم دور از ذهن نیست. امروز با پدیده‌ای مواجه هستیم که ثروتمندان جامعه، سفرهای درون‌شهری خود را با آمبولانس‌های خصوصی انجام می‌دهند. آمبولانس‌هایی که باید مخصوص بیماران باشند، اما سلبریتی جابه‌جا می‌کنند.

به گزارش خبرآنلاین، تا قبل از حادثه پلاسکو خبری از اعتماد برخی مردم به آمبولانس‌ها نبود. از آن‌ جا که برخی به آژیرها بی‌اعتنایی می‌کردند و همه این‌ها را بازی آمبولانس‌های خالی برای عبور از ترافیک می‌دانستند. حادثه پلاسکو اما باور آن عده از مردم را نسبت به خودروهای اورژانس تغییر داد. آن‌ها دیگر هنگام شنیدن صدای آمبولانس بی‌توجه نیستند که مگر فرجی شود و آمبولانس رد شود، بلکه راه را برای عبور باز می‌کنند.

ریشه این بی‌اعتمادی هنوز کاملا خشک نشده بود که خبر جدیدی طی چند هفته گذشته باعث شد که شاید شاهد بازگشت دوباره موج بی‌اعتمادی‌ها باشیم: «تردد سلبریتی‌ها و استادان کنکور با آمبولانس خصوصی.»

چه کسی آمبولانس‌های مجرم را لو داد؟

ماجرای این سوءاستفاده از جایی شروع شد که علی عبدالعالی، استاد دانشگاه، در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «عده‌ای از معلمان خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برساند.» عده‌ای دیگر این نظر را داشتند که نه تنها معلمان کنکور بلکه ثروتمدان دیگری چون بازاریان و سلبریتی‌ها از آمبولانس خصوصی برای تردد در شهر استفاده می‌کنند.

پخش شدن این خبر متعاقبا واکنش‌هایی را در پی داشت. رئیس آمبولانس‌های پایتخت از این قضیه اظهار اطلاع کرد و گفت حتما کنترل خواهد شد. رئیس سزمان اورژانس کشور هم گفت: این موضوع پیگیری شده و در حال بررسی است که در صورت اثبات تخلف، مجازات توبیخ تا لغو پروانه کاری برای متخلفان اعمال می‌شود.

نظر قانون در این باره چیست؟

بر اساس ماده ۳ آئین‌نامه‌ آمبولانس‌های خصوصی، خروج آمبولانس از مراکز خدمات آمبولانس خصوصی و تردد در سطح شهر باید بر اساس ماموریت حمل بیمار و برگه ماموریت با زمان مشخص باشد و در غیر این صورت تردد آمبولانس‌های خصوصی در موارد دیگر ممنوع است. علیرغم قانون موجود، عده‌ای تلاش بر نقض آن دارند.

پیگیری‌ها به کجا رسید؟

پیگیری‌های خبرگزاری خبرآنلاین اما نتایج دیگری در پی داشت. خبرآنلاین طی گفت‌وگویی با یکی از شرکت‌های آمبولانس خصوصی تهران، توانست صحت قضیه را کشف کند.

در ابتدای مکالمه از ما خواستند تا با شماره دیگری تماس بگیریم و پس از چند دقیقه، مسئولی با یک شماره دیگر تماس گرفت و اطلاعات جزئی‌تری خواست مبنی بر این که آمبولانس را برای چه زمان و برای چه مسیری می‌خواهیم. مسئول یاد شده حتی این سوال را پرسید که ماشین را برای بیمار می‌خواهیم یا خیر. با شنیدن جواب منفی اما سوال خاصی نپرسید و قرار بر این شد که آمبولانس‌ را به مدت هشت ساعت در اختیار ما قرار دهد تا رئیس یک شرکت(عنوان شد که از یک شرکت خصوصی تماس گرفته و خواهان جابه‌جایی رئیس شرکت هستیم) را به سه نقطه مختلف در تهران ببرد.

نرخ جابه‌جایی با آژانس‌های آمبولانس‌نما عجیب‌تر از وجود همچین آمبولانس‌هایی است. به طوری که این شرکت آمبولانس خصوصی هزینه هر مسیر را ۲۵۰ هزار تومان و توقف هر ساعت را ۶۰ هزار تومان برآورد کرد. 

اما خبرآنلاین به همین یک جا اکتفا نکرد و با دیگر شرکت‌های آمبولانس خصوصی نیز تماس گرفت. ظاهرا افشاگری‌ای که در این مورد انجام شد باعث شده برخی از این شرکت‌ها به خودشان بیایند یا حداقل برای کوتاه زمانی دست از قانون‌شکنی بردارند. این شرکت‌ها آن چنان در نقش خود فرو رفته بودند که حتی باب نصیحت را باز کردند و یکی از آن‌ها به خبرآنلاین گفت:«حتی کسانی که از آمبولانس‌ها این طور سواستفاده می‌کنند باید دست از این کار بکشند چون موج بی‌اعتمادی را دوباره روانه جامعه می‌کنند.»

مسئولان پاسخگو نیستند

تلاش ما برای تماس با سخنگوی اورژانس کشور و همچنین رئیس آمبولانس خصوصی کشور بی‌نتیجه ماند اما قطعا توقع بررسی‌های بیشتر و توقف این قانون‌شکنی محرز از سوی وزارت بهداشت و نهادهای ناظر انتظار می‌رود.

۴۷۲۱۲

کد خبر 1293376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  21 2
  چشم وزارت بهداشت روشن
 • IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  27 0
  بی اخلاقی مطلقه این کار
 • IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  8 3
  لابد دخل و خرجشون بهم نمی‌خوره!!!
 • IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  9 0
  راه حل های آنچنانی که فقط از ما برسید ولی از هموطنان خودم درخواست میکنم این خبر باعث نشود که جلوی آمبولانس را خالی نکنیم
  • IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
   1 1
   خدا شاهده من تا به این لحظه زندگیم حتی گاهی اوقات ماشین های دیگر رو متوقف می کردم تا آمبولانس راه پیدا کنه اما از این لحظه به بعد برام هیچ اهمیتی نداره
 • IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  11 1
  من تا این سن رسیدم همیشه کنار کشیدم تا امبولانس رد بشه ولی از این به بعد همچین کاری نمیکنم.کشور و مردم ما تا کجا باید سقوط فرهنگی کنن.چرا تو این کشور فکر و ذکر مردم رسیدن به پوله؟ان هم به هر روش و طریقی؟ وقتی ثروت کشور خرج خارجیها و همسایه های دور و نزدیک میشه نتیجش اینه که دولت کم میاره و دست تو جیب مردم میکنه و دست مردم را هم باز گذاشتن که به جون هم بیفتن و تا هر جا رحم و انصافشان راه داد همدیگر را تیکه پاره کنن ان هم با اسم رمز زرنگی.
 • سعید IR ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
  5 0
  به شدت و فوریت برخورد شود؛ لطفا نهادهای نظارتی ورود کنند.
 • حسین IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
  12 0
  ما باهوشترین مردم دنیا هستیم ولی متاسفانه در بی اخلاقی . ما به اوج رذالت سقوط کردیم .