فرمانده کل ارتش: متناسب با همه تهدیدها، سلاح راهبردی تولید کردیم/معاون وزارت دفاع: پاسخ‌مان به تهدیدها غافلگیرکننده خواهد بود

فرمانده کل ارتش گفت: سلاح‌های دفاعی پیشرفته متناسب با تهدید تهیه و از بیشتر آن‌ها رونمایی شده و برخی هم در دست نیروها قرار گرفته است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش و فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در مراسم بازدید از سامانه سلاح پدافندهوایی برد و ارتفاع بلند باور ۳۷۳ و نمایشگاه دستاوردهای صنایع دفاعی گفت: من از توانایی و پیشرفت‌های صنایع دفاعی بی اطلاع نبوده و نیستم؛ توانایی وهمت جوانان دانشمند در وزارت دفاع خیلی بالاتر از این چیزهایی است، که تاکنون مشاهده کردیم و یا به صورت محصول در مناطق عملیاتی به کار گرفته‌ایم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) گفت: برای ساخت باور ۳۷۳ که آخرین محصول وزارت دفاع تا امروز بود، همه تهدیدات هوایی را رصد و احصاء کردند و براساس آن سلاح راهبردی قدرتمند و اطمینان بخش را تولید کردند و تحویل ارتش دادند که جای تشکر و قدردانی از عزیزان ما در وزارت دفاع دارد.

امیر موسوی با تاکید بر اینکه امروز شاهد تجمع و چینش زنجیروار یکسری محصولات دفاعی بودیم که به ترتیب پرنده‌هایی که می‌توانند برای کشورمان تهدید باشند، برای هر کدام سلاح های دفاعی بسیار خوب و  پیشرفته متناسب با تهدید تهیه شده و از بیشتر آن ها رونمایی شده و برخی هم در دست نیروها قرار گرفته و همه مشغول فعالیت‌های عملیاتی هستند.

پیشرفت‌های حوزه نظامی اتفاقی نیست

همچنین ایلنا نوشت؛

سردار محمد عزیزی‌ دلشاد معاون تحقیقات و امور صنعتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: روز دستاوردهای نظامی [که چندی پیش پشت سر گذاشته شد] بهانه ای برای مرور دستاوردهای یک ساله نیروهای مسلح است و معمولا هر سال نیز یک کار ویژه به عنوان هدیه برای ملت ایران رونمایی و رسانه‌ای می شود که به عنوان مثال سال گذشته خبر ساخت جنگنده کوثر رونمایی شد و امسال هم سامانه پدافندی برد بلند باور ۳۷۳ معرفی و به زودی در اختیار نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت.

مشاور عالی وزیر دفاع ادامه داد: باور ۳۷۳ یک دستاورد ویژه در عرصه موشکی حساب می شود و از نظر فنی با مدل های جدید پاتریوت پک-۳ [دارای همپوشانی] است.

سردار عزیزی دلشاد از دستاوردهای گسترده دفاعی در یک سال گذشته سخن گفت و بیان داشت: در بهمن ماه سال گذشته موشک کروز راهبردی هویزه با برد بیش از هزار و ۳۰۰ کیلومتر رونمایی شد که دارای ویژگی‌های خاصی مانند مسیر غیر قابل پیش بینی و سقف پرواز پایین جهت ردیابی نشدن توسط رادار است.

سردار عزیزی دلشاد در  ادامه خاطرنشان کرد: در بهمن ماه خودروی ۴ در ۴ زرهی ضد کمین و ضد مین طوفان را در نمایشگاه اقتدار ۴۰ سالگی در مصلی امام خمینی(ره) رونمایی کردیم. اخیرا نیز نمونه پیشرفته آن خودرو به نام رعد رونمایی شد که ۶ در ۶ است که تعداد نفرات آن بیشتر و همچنین بار بیشتری را می تواند حمل کند؛ ضمن اینکه این سلاح قابلیت های ضد بالستیک در مقابل گلوله را دارا است.

معاون تحقیقات و امور صنعتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح عنوان کرد: مدتی پیش سامانه پدافندی ۱۵ خرداد و سوم خرداد را با امکانات بی نظیر به مردم شریف ایران معرفی و نتیجه آن را در ساقط کردن پهباد آمریکایی مشاهده کردیم؛ اقدامی که تاکنون هیچ کشوری انجام نداده بود. پیشرفت‌های حوزه نظامی اتفاقی نیست بلکه بر اساس یک راهبرد، آینده پژوهی و آینده‌نگاری و همچنین طرح و نقشه روشن انجام می شود.

عزیزی دلشاد در پایان به تحقیقات امور صنعتی در وزارت دفاع برای آینده حوزه نظامی اشاره کرد و بیان داشت: راهبرد وزارت دفاع و نیروهای مسلح، بازدارندگی فعال است و تهدیدهایی که نزدیک و بالفعل است را با قدرت پاسخ می‌دهیم و در این زمینه معمولا دشمنان ما غافلگیر می‌شوند که نمونه آن ساقط شدن پهباد آمریکایی است و همین نوع طرح‌ریزی و مطالعه نیز برای آینده برنامه ریزی شده که همیشه درصددیم دشمن را غافلگیر کنیم و از طرفی هیچگاه غافلگیر دشمن نشویم.

امیر خانزادی: در موضوعات دفاعی به حد قابل قبولی رسیده‌ایم

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش در بازدید از نمایشگاه صنعت دفاعی و سامانه باور ۳۷۳ با اشاره به اینکه پیشرفت‌های وزارت دفاع و حرکت رو به جلوی این سازمان به برکت انقلاب و با همت نیروی انسانی جوان و انقلابی رقم خورده است گفت: بحمدالله مجموعه صنعت دفاعی با ظرفیت‌های انسانی ارزشمند خود توانسته است نیازهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را تأمین نماید.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش با بیان اینکه در بحث سامانه‌های موشکی و پدافند هوایی در سطوح مختلف برد کوتاه، متوسط و بلند ظرفیت‌های خوبی ایجاد شده است تصریح کرد: در موضوع دفاع نقطه‌ای به حد قابل قبولی رسیده‌ایم و انشاءالله به‌منظور ارتقای قدرت بازدارندگی از این سامانه‌های پدافندی در شناورها استفاده خواهیم کرد.

امیر خانزادی با بیان اینکه تکنیک‌های حائز اهمیت به دست آمده در موضوع تاکتیک‌های دفاعی بسیار اثر گذار خواهد بود گفت: در نسل ناوشکن‌های سنگین این سامانه‌ها به ما کمک خواهند کرد که بتوانیم اهداف پرنده را در نقاط دورتر مورد اصابت قرار دهیم.

وی تأکید کرد: امروز وزارت دفاع بنابر تدبیر فرمانده معظم کل قوا به موضوع مصونیت بخشی و تأمین امنیت یگان‌های شناوری نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف و به‌ویژه پدافند هوایی تا حد بالایی جامه عمل پوشانده است.

۲۱۷۲۱۵

کد خبر 1293377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =