۱ نفر
۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
بازار ارز به ثبات و تعادل رسید

مهر نوشت: رئیس کانون صرافان با بیان اینکه بانک مرکزی،تزریق مداخله ای در بازار ندارد، گفت: بازار ارز به تعادل و ثبات رسیده است.

کامران سلطانی زاده، رییس کانون صرافان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مجموعه اقدامات بانک مرکزی در مدیریت جریانات کاذب ارزی توانست موثر واقع شود، گفت: بانک مرکزی تامین ارز کالاهای غیرضروری را در سال گذشته موثر واقع شده و از سوی دیگر، در بخش تولید نیز تمرکز در تخصیص ارز بر کالاهای مورد نیاز و ضروری این بخش بوده است؛ ضمن اینکه به دلیل خروج سفته بازان از بازار ارز و نیز بستن سقف خرید ارز و جابجایی ریال، اقداماتی که از سوی افراد سودجو انجام شد، متوقف گردید.

وی افزود: مجموعه این اقدامات سبب شده تا سوداگران از بازار خارج شده و مصرف کنندگان واقعی وارد بازار شوند؛ ضمن اینکه در حال حاضر، عرضه و تقاضا قیمت بازار را تامین می کند.

سلطانی زاده گفت: بانک مرکزی هیچگونه ارز مداخله ای در بازار تزریق نمی کند و اکنون بازار به تعادل و ثبات کامل رسیده است.

به گفته سلطانی زاده، صرافان هر ارزی را که از طریق صادرکننده خریداری کرده و وارد بازار می کنند، بر اساس نیاز بازار و سرفصل های بانک مرکزی هزینه می نمایند. از سوی دیگر، نهادهای نظارتی، امنیتی، پلیس فتا و قوه قضاییه در بستن کانال های تلگرامی اعلام نرخ ارز که در بازار وارد شده بودند، دخیل بودند و هم اکنون مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر مشکلی که خریداران ارزی در بازار دارند، این است اگر یک مسافر تا سقف ٢٠٠٠ یورو تعیین شده از سوی بانک مرکزی را در یک بار خروج خود از مرز استفاده نکند، دیگر اجازه استفاده در دفعات بعدی سفر خود را نخواهد داشت؛ چراکه کد ملی آن بر روی سامانه قفل خواهد شد. پس مجبور است نیاز خود را از بازار غیررسمی تامین کند که این صحیح نیست.

سلطانی زاده گفت: در این راستا مکاتباتی با بانک مرکزی صورت گرفته است.

وی در خصوص حضور صرافان در بازار متشکل ارزی گفت: بازار متشکل ارزی یک شرکت غیردولتی است که مدیریت خاصی دارد و رقم ورودیه آن برای صرافان بسیار بالا است.

226231
کد خبر 1293389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =