سه جمله روحانی، مکرون و ترامپ که آتش به جان دلواپسان داخلی انداخت /همزبانی دوباره تندروها با اسرائیل

عصر ایران نوشت: سه جمله از سه رییس جمهور، جهان را به زنده ماندن برجام و دیپلماسی امیدوار کرد. روحانی در تهران گفت:« اگر بدانیم ملاقاتی منافع‌مان را تأمین می‌کند، دریغ نخواهیم کرد.»

روسای جمهور فرانسه و آمریکا هم در نشست خبری از احتمال گفت‌‎وگوی بزرگ سخن گفتند. مکرون گفت:« آماده برگزاری ملاقات بین ترامپ و روحانی هستم.» ترامپ هم اعلام کرد:« شرایط مناسب باشد با رئیس جمهور ایران دیدار می کنم»

انتشار این سخنان کافی بود تا دوباره فصل دلواپسی در ایران و برخی نقاط دنیا مثل اسرائیل داغ شود. هنوز این روسای جمهور برای سخنان خود نقطه نگذاشته بودند که عده‌‎ای به سرعت ابراز نگرانی کردند. 

مخالفان حسن روحانی در داخل از تله آمریکا برای ایران گفتند و اسرائیل اعلام کرد که هیچ علاقه‌ای به گفت‌وگوی ایران و آمریکا ندارد.

واقعا چرا این افراد نگران گفت‌وگو و مذاکره می‌شوند؟ چرا هم زمان برجام و هم حالا اسرائیل، عربستان و برخی کشورهای دیگر همان حرف‌هایی را می‌زنند که  یکی از جریان‌های سیاسی در ایران می‌زند؟

دلیل این هم نوایی و هم زبانی مشخص است. مذاکره کار و کاسبی آنها را برهم می‌زند. این جریان داخلی و خارجی به خوبی تجربه برجام را چشیده‌اند.

برجام باعث شد تا درهای اقتصاد ایران به سوی کشورهای جهان باز شود. اقتصادهای بزرگ جهان بعد از برجام ایران را به عنوان یک بازار بکر و آماده سرمایه گذاری می‌دیدند که می‌تواند قطب اقتصادی خاورمیانه باشد.

این موفقیت برای رقبای داخلی روحانی یعنی خداحافظی با قوه مجریه و مقننه و برای اسرائیل و عربستان یعنی قدرت‌مند شدن بیش از پیش ایران. ایران از جایگاه ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک برای قدرت‌های اقتصادی جهان بسیار جذاب تر از تمام کشورهای جنوب خلیج فارس است. کشوری که می‌تواند مسیر ترانزیت فوق‌العاده‌ای میان ایران و اروپا شود

 آنها ایران منزوی را دوست داشتند نه ایرانی که بتواند دست دوستی به سمت همه دراز کند و دل از جهان ببرد.

تل‌آویو از سال ۹۲ خطر روحانی برای دیپلماسی اسرائیل را احساس کرده بود. اسرائیل در زمان گذشته، دست روی دست می‌گذاشت و بازی احمدی نژاد در زمین اسرائیل را مشاهده می‌کرد. سخنان تند احمدی نژاد در عرصه بین المللی به ویژه در سازمان ملل و نهادهای جهانی، باعث شده بود ایران بدون هیچ دخالتی از سوی اسرائیل به عنوان یک تهدید جهانی شناخته شود.

اسرائیل بعد از هر سخنرانی احمدی نژاد خطاب به دیگران می گفت دیدید ما در مورد ایران حق داشتیم و بر شما ثابت شد که آنها کشور خطرناکی برای صلح جهانی هستند؟ همین رفتار رئیس دولت های نهم و دهم سبب شده بود تا تصور تنهایی ایران در عرصه بین المللی شکل گیرد. همین تلقی تنهایی، لبخند رضایت را بر لبان نتانیاهو نشانده بود.

الان اما همان کشورهایی که در مقابل ایران بودند امروز در کنار ایران ایستاده‌اند و در برابر آمریکا و اسرائیل حق را به جمهوری اسلامی می‌دهند.

خروج آمریکا از برجام، کادویی روبان پیچ شده برای مخالفان دولت در داخل ایران و اسرائیل و عربستان بود. غل و زنجیر شدن برجام، جان تازه‌ای به این جریان‌ها بخشید اما حالا با جریان افتادن دوباره‌ی بحث مذاکره باز آژیر خطر برای آنها به صدا درآمده است.

احیای دوباره برجام، باز شدن قفل تحریم‌های نفتی آمریکا، جان دوباره‌ای است به کالبد اقتصاد ایران دمیده می‌شود و این شاید خیلی ها را نگران کند.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1293654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • کدخدا IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  10 9
  انشاالله این مذاکرات کلیدی باشد برای بازکردن قفل اقتصاد ومعیشت مردم نه منزوی کردن وتحقیر ایران
 • علی IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  20 15
  این تندرو ها و کسانی که سنگ جلو پای اقای روحانی می اندازند بدانندتا زمانی که کشور ما با دنیا به تعامل نرسد مخصوصا کشورهایی که از نظر اقتصادی قوی هستند اقتصاد ما به سرانجام نمی رسد
 • دهه هفتادی بیکار IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  10 11
  برهمگان واضح ومبرهن است که دلواپسان ازتحریمها سودهنگفت سرشاری می برند
 • شهروند تهرانی IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  25 14
  من به گرداندگان این سایت که نگاه میکنم میبینم اونا از بچه های جبهه و جنگ هستن ولی واقعا موندم این وادادگی رو این دوستان از کجا یادگرفتن؟! واقعا مکرون و ترامپ خیر مردم ایران رو میخان؟! آخه تا حالا چه آبی از اینا گرم شد که حالا بشه به اونا اعتماد کرد؟! یعنی واقعا هضم این نکته برای دوستان خبرآنلاین اینقده سخته؟! روحانی و ظریف دوست دارن دائم توی چاه باشن و از خیالات وهمی خودشون بیرون نیان شماها چرا اینقده دوست دارین باهاش برین توی چاه؟! شما یه رسانه هستین
 • مهری IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  15 9
  این چه تفکر مزخزفی است که شما دارید و هرکسی که از روی دلسوزی به شما هشدار می دهد را دلواپس می نامید. مگر در همین قضیه برجام این همه خفت و خواری را ندیدید که با ز هم با فرافکنی می خواهید تجربه تلخ گذشته را تکرار کنید
 • سدحمید IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  12 5
  واقعا مذاکره مجدد با کسانی که تمام تعهداتشان را زیر پا گذاشته اند به قول خود روحانی دیوانگی است