رگبار باران و تندبادهای لحظه‌ای آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد

ایرنا نوشت: معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با نفوذ پدیده جوی به منطقه، رگبار باران و تندبادهای لحظه‌ای استان را دربر می‌گیرد.

محمد اشجعی، افزود: طبق نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، شرایط ناپایدار جوی از روز جمعه تا دوشنبه تمامی نواحی استان به ویژه نواحی شرقی و شمالی استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه سرعت وزش تندبادهای لحظه‌ای به ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، اظهار داشت: این پدیده در نواحی شمالی و شرقی به ویژه منطقه ارسباران موجب بارش باران گاهی به صورت رگبار،  غرش آذرخش، وزش گرد و خاک، کاهش دید و کیفیت هوا و کاهش ۳ تا ۷ درجه‌ای دما می‌شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: این پدیده همچنین موجب وزش تندبادهای لحظه‌ای در برخی نواحی و احتمال گرد و خاک، پرتاب و سقوط اشیا، شکستن درختان و آسیب به دکل‌های مخابراتی می‌شود.

اشجعی به شهروندان توصیه کرد:  از تردد در فضای باز و ساختمان‌های نیمه کاره خودداری کرده و در ساختمان های بلند و ارتفاعات فعالیت نکنند و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از پرتاب و سقوط اشیا و افزایش استحکام گلخانه‌ها انجام شود.

وی یادآوری کرد: هم اکنون حدود ساعت ۱۲ ظهر، هشترود با ۳۰ و ورزقان با ۱۹ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرم ترین و خنک ترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۲۵ درجه سانتی گراد است.

آذربایجان‌شرقی منطقه‌ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک محسوب می‌شود.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره‌داغ در شمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

46

کد خبر 1294099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =