واکاوی یک ایده جنجالی از ترامپ/ مقابله با گردباد با بمب‌ هسته‌ای شدنی است؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده در کاخ سفید در مورد گردبادهایی که هر سال در این کشور خسارات قابل توجهی به جای می گذارند اید داد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده در یک نشست خبری کوتاه در کاخ سفید در مورد گردبادهایی که هر سال در این کشور خسارات قابل توجهی به جای می‌گذارند چنین گفته است: «چرا با بمب هسته‌ای آن‌ها را مورد هدف قرار ندهیم؟». بر اساس ادعاها، در این جلسه، دونالد ترامپ در حال صحبت در مورد یک راه حل هسته‌ای برای گردبادهای استوایی بوده که همواره بخش‌های جنوب شرقی ایالات متحده را در می‌نوردند. همچنین به گفته برخی منابع، دونالد ترامپ در این باره چنین گفته است: «این گردبادها در سواحل آفریقا شکل گرفته و در حالی که در حال عبور از روی اقیانوس اطلس هستند یک بمب را درون چشم گردباد انداخته و آن را از هم می‌پاشیم. چرا نمی‌توانیم این کار را بکنیم؟».

اخیراً از دونالد ترامپ نقل شده که این کشور می‌تواند از بمب هسته‌ای برای مقابله با گرباد و طوفان استفاده کند.

ایده از بین بردن گردباد با بمب هسته‌ای موضوع جدیدی نیست. در اواخر دهه ۱۹۵۰، یک محقق از ایده خود برای استفاده از مواد منفجره هسته‌ای برای تغییر مسیر و قدرت گردبادها سخن گفت. اما به گفته محققان موسسه جوی و اقیانوسی ملی ایالات متحده اخلال در کار یک گردباد با استفاده از بمب هسته‌ای غیرممکن است، زیرا بمب‌هایی دارای قدرت کافی برای این کار وجود نداشته و مواد منفجره جز برای چند ثانیه نمی‌توانند فشار هوای اطراف را تغییر دهند.

اخیراً از دونالد ترامپ نقل شده که این کشور می‌تواند از بمب هسته‌ای برای مقابله با گرباد و طوفان استفاده کند.

گردباد (hurricane) در واقعی یک گردباد موسمی با فشار پایین است که بادهای آن بش از ۷۴ مایل بر ساعت سرعت دارد و روی آب‌های گرم میانه اقیانوس اطلس شکل می‌گیرد. وقتی که رطوبت گرم شکل می‌گیرد، مقدار زیادی انرژی آزاد شده که به شکل گیری طوفان‌های تندری می‌انجامد. با افزایش تعداد طوفان‌های تندری، بادها به شکل دورانی رو به بالا و به سمت بیرون به حرکت در می‌آیند و یک چشم گرداب مانند را شکل می‌دهند. سپس با متراکم شدن هوای گرم، ابرهایی در جو بالای آن شکل می‌گیرند. با زیر و رو شدن مداوم بادها، یک منطقه با فشار کم روی سطح اقیانوش شکل گرفته که به شکل گیری یگ گردباد با ظاهر حلقوی کمک می‌کند. اگر بخشی از این سیکل آب و هوایی از بین برود- چه توسط یک هوای گرم یا منطقه کم فشار- گردباد قدرت خود را از دست داده و از هم می‌پاشد.

2323

کد خبر 1294269

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =