قول وزیر خارجه بلژیک درباره برجام / نگران مسائل امنیتی و آزادی کشتیرانی هستیم!

ایسنا نوشت: خبرگزاری اسپوتینک به نقل از وزیر امور خارجه بلژیک نوشت که اتحادیه اروپا گفت‌وگو دیپلماتیک با ایران را به عنوان گامی اساسی برای حفظ آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز در اولویت قرار داده است.

به نقل از اسپوتنیک، دیدیر ریندرز، وزیر امور خارجه و معاون نخست‌وزیر بلژیک روز جمعه در هلسینکی اعلام کرد: ما نگران مسائل امنیتی و آزادی کشتیرانی هستیم اما از طرفی نیز در تلاشیم تا مفاد برجام را اجرا کنیم تا از هرگونه تنش در منطقه جلوگیری شود.

وی ادامه داد: ما به پیدا کردن راه‌هایی برای تضمین آزادی کشتیرانی در منطقه و در عین حال به همکاری با ایران اجرای صحیح توافق هسته‌ای ادامه خواهیم داد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه در نشستی غیررسمی در "هلسینکی" به ریاست فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا بر سر مسائل متعددی از جمله، ایران، توافق هسته‌ای و خاورمیانه به بحث‌ و گف‌وگو پرداخته‌اند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه در طی نشست غیررسمی وزرای امور خارجه این اتحادیه در هلسینکی با اشاره به تلاش کشورهای اروپایی برای حفظ برجام به خبرنگاران گفت: نقش من حفظ اجرای کامل توافق‌های موجود است. اگر بتوانیم در ورای آن به چیز دیگری دست یابیم، از این مسئله استقبال می‌شود.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه پس از گفت‌وگویی کوتاه با همتایان انگلیسی و فرانسوی خود اعلام کرد که می‌خواهد از ثمربخش بودن تلاش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای کاهش تنش با ایران اطمینان حاصل کند.

وی همچنین اظهار کرد که گفت‌وگو میان تهران و واشنگتن در اولویت اصلی اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه آلمان در ادامه گفت: پس از نشست گروه 7 در بیاریتز، به این باور رسیده‌ایم که فضای خاصی به وجود آمده و دو طرف آماده مذاکره هستند. ما باید از این فرصت استفاده کنیم.

2323
کد خبر 1294734

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =