خرید دیوانه‌وار طلا در جهان؛ چین مقام نخست در خریداران فلز زرد

فارس به نقل از راشاتودی، نوشت: بانک‌های مرکزی جهان در پی نگرانی از رشد اقتصادی جهان میزان خرید طلا را افزایش داده‌اند. برخی کشورها مانند روسیه میزان خرید را دو برابر کرده‌ بنابراین پیش‌بینی می‌شود قیمت فلز زرد در سال‌های آتی رشد بیشتری داشته باشد.

کارشناسان معتقدند افزایش تنش‌های جهانی، جنگ ارزها و نیز برنامه‌های دلارزدایی بانک مرکزی کشورها را مجبور کرده تا طلاهای بیشتری خریداری کنند و احتمالا این روند در سال‌های آتی رشد بیشتری داشته باشد.

لاکمن، محقق ارشد و تحلیل‌گر، در FXTM اعلام کرد: آمارهای شورای جهانی طلا نشان می‌دهد که در نیمه نخست امسال بانک‌های جهان در یک رکورد بی‌سابقه ۳۷۴ تن طلا به ارزش ۱۵.۷ میلیارد دلار خریداری کردند. در حالی که نگرانی‌ها از تنش‌های تجاری و رشد اقتصاد جهانی برای سرمایه‌گذاران افزایش یافته، طلا همچنان به عنوان یک نقطه امن برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود.

به گفته لاکمن، تنش‌های تجاری و ابهام در مورد برگزیت در کنار عوامل ژئوپلتیکی باعث شده تا طلا به عنوان سکان‌دار سرمایه‌گذاری‌ها به حساب بیاید. 

بر اساس گروه بانکی استرالیا و نیوزیلند، گرایش به سمت سرمایه‌گذاری در طلا در سال‌های بعد نیز ادامه‌دار خواهد بود و به نظر می‌رسد هدف‌گذاری بانک‌های جهان برای خرید ۶۵۰ تن در هر سال خواهد بود.

تحلیل گر ANZ گفت:‌در شرایط فعلی که ابهام و ناامنی در ارزهای بازارهای نوظهور بالاست، برای کشورهای نظیر روسیه، ترکیه، قزاقستان و چین دلیل خوبی برای متنوع ساختن درآمدهایشان وجود دارد.

بر اساس اعلام صندوق بین‌المللی پول، در شرایط فعلی ذخایر مبادلات جهانی چین در رنکینگ جهانی در پایان سال ۲۰۱۸ در بالاترین رقم قرار گرفت که مجموع ذخایر ارزی این کشور به ۳.۰۷ تریلیون دلار رسید و از نظر ANZ این کشور ظرفیت خرید طلا در سطح گسترده را طی سال‌های آینده دارد.

بانک مرکزی روسیه به عنوان بزرگ‌ترین خریدار طلای جهان در سال‌های گذشته ذخایر طلای خود را دو برابر کرده و از رقم ۱۰۴۰ تن به ۲۲۱۹ تن طی ۵ سال گذشته رسانده است. بنابراین گرایش بانک‌های مرکزی کشورهای جهان برای خرید طلا عاملی شده تا قیمت فلز زرد در سال‌های گذشته رشد بیشتری داشته باشد. 

بر اساس این گزارش قیمت این فلز همچنان رو به بالاست و در ماه آگوست ۱۵۰۰ دلار را رد کرد و به بیشترین میزان ۶.۵ سال گذشته رسید و قیمت آن در روز جمع ۱۵۲۵ دلار در هر اونس را رد کرد. 

226۲۳۱

کد خبر 1295009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =