مذاکرات حزب منحله «بعث» عراق با آمریکا/ کدام چهره مسئول بازگشت بعثی هاست؟

فارس نوشت: یکی از سران حزب منحله «بعث» عراق با اشاره به مذاکرات این حزب با آمریکا، اعلام کرد که بعید نیست با واشنگتن به توافق برسند.

 «صلاح المختار» از رهبران حزب منحله و ممنوعه «بعث» عراق از مذاکره این حزب با ایالات متحده آمریکا خبر داد.المختار در گفت‌وگو با روزنامه «الوطن» مصر گفت که «توافق بین بعث و آمریکا، پیچیده و دشوار است، هر چند بعید نیست».

وی اعلام کرد که «حزب بعث از نظر اصول، از گفت‌وگو استقبال کرده و چندین بار با آمریکا مذاکره کرده است».این رهبر حزب منحله بعث تأکید کرد که این حزب «از هر گونه گفت‌وگو در آینده با آمریکا استقبال می‌کند».

حزب منحله «بعث» عراق: چند بار با آمریکا مذاکره کرده‌ایم

المختار در عین حال مدعی شد که این گفت‌وگو باید در چارچوب پذیرش حاکمیت و منافع عراق و حقوق غیر قابل لغو ملت این کشور باشد.وی گفت که اگر میزان درگیری آمریکا با روسیه بیشتر شود، خواهیم دید که واشنگتن به تفاهم بیشتری با حزب بعث خواهد رسید.

این رهبر حزب بعث در پایان ادعاهای خود ادعا کرد که آمریکا از سال 2014 به این نتیجه رسیده که «هر گونه راهکاری برای حل بحران‌های عراق، بدون مشارکت بعثی‌ها، غیر قابل تحقق است».

مذاکرات آمریکا با حزب بعث مسبوق به سابقه است

در همین راستا، «کامل الدلیمی» نماینده سابق پارلمان عراق شهریور 1396 اعلام کرد که دولت آمریکا مشغول مذاکره با برخی سران عناصر حزب منحله بعث بود تا آنان را در قالبی جدید به جریان قدرت در عراق بازگرداند.الدیلمی که دبیر کل حزب «جنبش ملی تصحیح» بود، از تلاش برخی کشورهای خلیج فارس خبر داد که قصد داشتند فراکسیونی ائتلافی فرقه‌گرایانه‌ای برای انتخابات وقت پارلمان تشکیل دهند.

در آن مذاکرات، «جرد کوشنر» داماد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور ریاست هیئت آمریکایی را بر عهده داشت و می‌خواست، پس از تغییر نام حزب بعث، این حزب را به روند سیاسی عراق بازگرداند.

«علی الصجری» نماینده پیشین پارلمان عراق هم اعلام کرده بود که عربستان سعودی به صورت پنهانی به دنبال حمایت از بعثی‌ها و چهره‌های نزدیک به صدام از جمله «عزت الدوری» معاون سابق صدام بود.

2323

کد خبر 1295019

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =