توضیح شریعتمداری درباره توزیع کالاهای اساسی/ سرنوشت خصوصی‌سازی بدون توجه به تعاونی‌ها

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعاونی‌ها بارها اعلام کردند که آمادگی دارند کالاهای اساسی که با ارز ۴٢٠٠ تومانی تهیه می‌شود را با قیمت واحد در اختیار مردم قرار دهند و این امر نشان می‌دهد که تعاونی بستری مناسب برای اقتصاد کشور است و تعاونگران آمادگی آن را دارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد شریعتمداری در مراسم افتتاح ۶۴٣ طرح تعاونی اظهار داشت: اگر تعاونی‌ها یکی از بازوان خصوصی‌سازی باشند، به اهداف خود می‌رسد و سودجویی نخواهیم داشت.

وی عنوان کرد: در همه دوران‌ها و قدرت‌های بزرگ جهانی مشارکت مردم و تعاونی‌ها را شاهد بودیم و همواره بعد از حوادث ناگوار در جهان به موضوع تعاونی‌ها توجه ویژه‌ای شده است.

شریعتمداری ادامه داد: نخستین تعاونی در انگلستان تشکیل شد و در کشور ما نیز نخستین تعاونی در سال ١٣١۴ تاسیس شد؛ در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی شاهد مشارکت مردم برای تامین نیازها در قالب تعاونی بودیم اما از دهه ٧٠ به بعد تعاونی‌ها افول داشتند.

وزیر کار گفت: هم اکنون ٩٣ هزار تعاونی در ١۴ رشته ثبت شده و بخش قابل توجهی از صنایع صیادی کشور در تعاونی‌ها شکل گرفته است. ‌

وی اظهارداشت: توسعه بخش تعاون در اصل ١٠٢ قانون برنامه چهارم توسعه تاکید شده و در ماده ١٢۴ برنامه پنج ساله پنجم توسعه نیز آمده است که ٢۵ درصد فروش اموال دولتی برای تقویت بخش تعاون قرار گیرد% اما این امر محقق نشده است و امیدواریم گام‌های موثری در این خصوص برداشته شود.

شریعتمداری بیان کرد: تعاونی‌ها بارها اعلام کردند که آمادگی دارند کالاهای اساسی که با ارز ۴٢٠٠ تومانی تهیه می‌شود را با قیمت واحد در اختیار مردم قرار دهند و این امر نشان می‌دهد که تعاونی بستری مناسب برای اقتصاد کشور است و تعاونگران آمادگی آن را دارند.

وی ادامه داد: امروز نخستین مرکز نوآوری کشور افتتاح شد و نشان می‌دهد که تعاونگران می‌توانند در عرصه نوین حضور یابند و نگاه وزارت کار در زنجیره تولید تا توزیع نوآورانه است و از این طریق می‌توان قدم‌های موثری در توسعه تعاونی‌ها برداریم.

شریعتمداری گفت: یکی از مهم‌ترین رویکرد تعاونی‌ها در اقتصاد کشور، نگاه مشارکت‌جویانه و توانمندسازی جوانان، زنان فارغ‌التحصیل و شکل دادن واحدهای تعاونی در دستور کار ماست.

شریعتمداری تصریح کرد: خصوصی‌سازی بدون توجه به تعاونی‌ها سرنوشت مطلوبی نداشته است. اگر تعاونی‌ها یکی از بازوان خصوصی‌سازی باشد، به اهداف خود می‌رسد و سودجویی نخواهیم داشت و این مستلزم نگاه جدید به تعاونی است.

۲۲۶۲۲۵

کد خبر 1295067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =