تلاش مجمع روحانیون برای بازسازی جریان اصلاحات/دلیل سکوت موسوی خوئینی‌ها چیست؟

اعتماد آنلاین نوشت: محمد مقدم گفت: ۲ جریان تندروهای داخل و تندروهای بیرون، که همان جریانات برانداز هستند، تمام تلاش‌شان بر این است که چهره‌های نشانه‌دار و تاثیرگذار جامعه را حاشیه‌نشین کنند و جریان اصلاحات را، که در کشور مایه امید جامعه بوده، تضعیف کنند.

محمد مقدم، عضو مجمع روحانیون مبارز، به نکاتی مانند تلاش مجمع برای انتخابات، دیدار محمدرضا خاتمی با رئیس جمهوری و رایزنی های اصلاح طلبان برای انتخابات پرداخنه است.

بخشی از آن را در ادامه بخوانید.

* تمام تلاش مجمع ‌روحانیون ‌مبارز این است که ارتباط خود را با گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی اصلاح‌طلب برقرار کند تا بتواند سمت‌وسوی اصلاحات را تبیین کند. در این راستا تلاش‌هایی انجام می‌دهد، نشست‌هایی را با تشکل‌های سیاسی و نیروهایی که در جهت اصلاحات نقش بنیادی و اساسی دارند برگزار می‌کند و در درون مجمع هم تمام تلاش این است که یک نوع بازنگری و بازبینی در عملکرد خود به وجود آورد؛ به تعبیری و به نوعی سعی دارد سمت‌وسوی بازسازی خود را روشن‌تر و مشخص‌تر کند.

* به ‌هر حال من نمی‌توانم بگویم کاری انجام نمی‌دهد، اما قبول دارم که مجمع روحانیون باید تلاش و تحرکش را بیشتر کند. نه فقط برای انتخاباتی که در پیش داریم، بلکه به خاطر مجموعه‌ نقش و رسالت خود در جهت پاسداری از نظام جمهوری اسلامی، که هم پاسداری از جمهوریت و هم پاسداری از اسلامیت به معنای واقعی کلمه است، لزوم این تحرک بیشتر حس می‌شود و در این راستا در حد توانش تلاش‌های خود را شروع کرده و پی می‌گیرد.

* این موضوع را که چرا آقای موسی خوئینی ها سکونت کردند؛ از خودشان سوال کنید. من مسئول پاسخگویی رفتار دیگری نیستم. با این حال در سمت ایشان سکوتی نمی‌بینیم. در واقع آقای موسوی‌خوئینی‌ها هر کجا که تشخیص داده باید مطلبی را بگوید موضع‌گیری کرده است.

* ممکن است خود مجموعه مجمع به عنوان تشکل، ارتباط منسجم و منظمی نداشته باشد ولی شخصیت‌هایی که در آنجا هستند، ارتباط داشته‌اند. آقای خاتمی که رئیس مجمع هستند گه‌گاهی با آقای رئیس‌جمهوری دیدار و ملاقات دارند و گفت‌وگوهایی انجام می‌گیرد.

* به نظر من این ارتباط حفظ شده و حفظ خواهد شد، اما خود مجمع در فکر برقراری ارتباط با دولت نبوده است. اما افراد و شخصیت‌هایی که عضو مجمع هستند هر کدام به نوبه خودشان هم با رئیس‌جمهور هم با بدنه دولت ارتباط دارند.

* با توجه به رسالت مجمع روحانیون ‌مبارز، به نظر من باید تلاشش را بیشتر کند، روابطش را با گروه‌های سیاسی هم‌سو و هم‌جهت حفظ کند، در بازتعریف خود اصلاحات تلاش بیشتری نشان دهد و یک نوع خودانتقادی در درون خود داشته باشد. در این زمینه‌ها تلاشش را می‌کند، امیدواریم ثمرات مثبتی برای جامعه داشته باشد.

* اما حتی در گذشته هم چنین رابطه‌ای با دولت نداشته است. گرچه ریاست محترم مجمع این ارتباط را دارد. علی‌القاعده هر زمان این ارتباط بوده، قبلش مشورت کرده‌اند، نگاه و نظر دوستان را گرفته‌اند و مجموعه نگاه دوستان را جمع‌بندی کرده‌اند و به اطلاع و استحضار دست‌اندرکاران و سررشته‌داران امر سیاست کشور رسانده‌اند و بیش از آن هم طبیعتاً نیازی نخواهد بود.

* این برای جامعه روشن است ولی به ‌هر حال همان‌طور که شما گفتید ما نیاز داریم جامعه را روشن کنیم. همچنین باید به این سوالات هم جواب داد؛ اولاً مگر اصلاح‌طلبان سررشته‌دار سیاست کشور هستند؟ دولت هم خود را جزئی از اصلاح‌طلبان به معنای واقعی نمی‌داند، گرچه در تقابل با آنها هم نیست. خودِ جریان اصلاحات هم در سال‌های  ۹۲ و ۹۶ به ناچار در شرایطی قرار گرفت و راهی به جز حمایت از روحانی برایش نماند تا آنچه برای جامعه ما کم‌هزینه‌تر و کم‌ضررتر بود، انتخاب شود. همچنین ممکن است خود جریانات اصلاحات هم نقدهای زیادی نسبت به اداره کشور داشته باشد.

* اما ما نیاز داریم با مردم سخن بگوییم، با جریانات مختلف قضایا را باز کنیم که این مشکلات و مسائلی که امروز دامنگیر جامعه است از کجا ناشی می‌شود؟ به ‌هر حال بخش عمده مسائل سیاسی، بین‌المللی، قضایای برجام، مواضعی که خود آمریکا گرفته و... در به وجود آمدن چنین وضعیتی سهیم است.

* رایزنی کار بسیار مبارک و پسندیده‌ای است. با این حال نمی‌دانیم در آینده چه خواهد شد. بالاخره شرایط ما از سه گزینه خارج نیست؛ یا اینکه دست‌اندرکاران‌مان به خاطر اینکه مردم حضور حداکثری داشته باشند و جامعه نشاط و بالندگی داشته باشد، فضا را باز می‌کنند تا چهره‌های جدید و مختلف بتوانند حضور پیدا کنند و انتخابات به‌ گونه‌ای باشد که جریانات بزرگ سیاسی بپذیرند انتخابات آزاد است. اگر چنین فضایی فراهم شود، تکاپو و بالندگی در جامعه ایجاد خواهد شد.

* گزینه دوم اینکه اگر شرایط، بدتر از گذشته، به سمت انسداد برود، طبیعتاً مشخص است که در شرایط بسته جامعه نمی‌تواند به بالندگی برسد.

* گزینه سوم هم این است که شرایط بین-بین باشد؛ یعنی شرایط نه کاملاً مسدود باشد و نه کاملاً باز. آنجا هم طبیعتاً باید بر حسب توان تلاش کرد. باید یک بار دیگر برای جامعه خواسته‌ها و اهداف اصلاح‌طلبی را روشن کرد و بعد هم بر اساس توان و قدرتی که داریم کاندیداهایمان را معرفی کنیم. همچنین لازم است اعلام شود که بیش از این هم اجازه ندادند و نشد.

* به‌ هر حال اگر من روزنامه‌نگار تندروی کنم یا شما به عنوان یک فعال سیاسی تندروی کنید فرق می‌کند با کسی که تریبون‌های مهم نظام را در اختیار دارد. مردم می‌پرسند وقتی در نمازجمعه فلان شهر مهم حرف‌های رادیکالی زده می‌شود حاکمیت مشکلی با این رفتارهای رادیکال‌گونه ندارد ‌و الا باید برخوردی شود. این ذهنیت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

* ما توان ایستادن در برابر تندروی‌ها را نداریم. در جواب سوالات قبلی هم عرض کردم؛ متاسفانه همان‌طور که خودتان گفتید تمام تریبون‌ها در اختیار آنهاست. ببینید درصد بالایی از سایت‌های مختلفی که امروز داریم در اختیار چه کسانی است؟ تریبون‌های نمازجمعه در اختیار چه کسانی است؟

۲۱۷۲۱۵

کد خبر 1295192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =