توصیه انتخاباتی باهنر به پایداری‌ها /غیبت لاریجانی در شورای وحدت یک ضعف است/تاکنون ۳۰۰ نفر کاندیدای احتمالی انتخاب شده‌اند

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه شورای ائتلاف اصولگرایان کلید خورده و چشم‌انداز ما وحدت صددرصدی است، گفت: تجربه دو دوره گذشته انتخابات نشان داده که به وحدت می‌رسیم.

به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری که صبح امروز(یکشنبه)  برگزار شد، با تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع) و ماه محرم، گفت: انقلاب ما یکی از ثمرات عاشوراست و خداوند توفیق دهد که این انقلاب همچنان به‌عنوان اسوه بی بدیل در مقاومت در برابر ظالمان ایستادگی کند تا اینکه به صاحب اصلی‌اش حضرت مهدی(عج) برسد.

وی با اشاره به شهادت رجایی و باهنر و دستجردی و سایر شهدای شهریور ماه، افزود: شهیدان رجایی و باهنر در انقلاب اسوه هایی بودند؛ با آنکه دوران خدمتشان کوتاه بود ولی آثار به یاد ماندنی برجا گذاشت. آنها مردمی زندگی کرده و خدمتگزاری را بزرگترین افتخاره خود می‌دانستند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* از شهید رجایی بارها نقل شده که بعد از انتخاب شدن به ریاست جمهوری، ‌گفت بزرگترین دغدغه ام این است که در پیشگاه خداوند باید جواب یازده میلیون نفر که به من رای دادند را بدهم. وقتی شهید باهنر در کابینه رجایی در زمان نخست وزیری بود، بعد از اخذ رای اعتماد در پاسخ به این سوال که چه حسی دارید، گفت من قبل از انتخاب شدن، ۴ فرزند داشتم و الان احساس می‌کنم ۱۱ میلیون فرزند دارم و من باید پاسخگوی مطالبات اولیا دانش آموزان و دانشجویان آموزان باشم.

*{ با اشاره به مسائل امروز کشور و هفته دولت}: دولت تلاش می‌کند فعالیت‌هایی که انجام داده را به مردم گزارش دهد و ملاقات دولت با مقام معظم رهبری امسال قبل از هفته دولت انجام شد. چون دولت در میدان اجرا است، باید نهادها کمک کنند و دولت نیز باید تحمل خود را در برابر انتقادات بالا ببرد.

* مقام معظم رهبری گفتند درست است دوسال تا پایان دولت باقیمانده ولی این فرصت مغتنمی است که باید کار بشود؛ مخصوصا درباره مسئله اقتصاد و فرهنگ تاکید کردند که کارها باید انجام شود و فکر نکنید که چون دو سال پایانی دولت است نمی‌شود کاری کرد.

*{درباره سامانه بومی باور ۳۷۳}: سامانه زمین به هوا با نام باور ۳۷۳ از برگ‌های برنده‌ای بود که نظام جمهوری اسلامی ایران توانست بر زمین بزند. چشم حسود بترکد و چشم دشمن کور بشود و این از برگ‌هایی است که حالا حالاها وجود دارد. اینکه سینه پاسداران به آیه مبارکه «واعدوا لهم ماستطعتم من قوه» مزین است برای این است که دشمن را بترسانید. این رفتارهایی که نظام مقدس جمهوری اسلامی انجام می‌دهد مصداق این آیه مبارکه است. از رفتار و گفتار و افکار دشمنان معلوم است که تحت تاثیر این هستند؛ ما می‌گوییم جنگ‌طلب نیستیم ولی دستی که به تجاوز سمت ایران دراز شود را قطع خواهیم کرد.

* {درباره جلسات شورای وحدت و اینکه برخی‌ می‌گویند شما در جلسات این شورا شرکت نمی‌کنید}: در غیبت سه حزب فراگیر قدرتمند در کشور معمولا این مشکلات را داریم، هر دوره‌ای که به انتخابات نزدیک می‌شویم، باید ظرفیت را بر وحدت درون تشکیلاتی بگذاریم، هر دوره‌ای هم یک نام دارد ولی ماهیت آن همان است و این دوره هم این شورا راه افتاده است. وقتی حزب قدرتمند نداشته باشیم ممکن است جناح‌ها اختلاف داشته باشند، اما باید این را کاهش دهند و به وحدت برسند، شورای ائتلاف اصولگرایان کلید خورده و چشم‌انداز ما وحدت صددرصدی است.

*بنده در آن جلسه هستم و شرکت می‌کنم، البته طبیعی است که نقدهایی هم وجود دارد، باید تلاش کنیم این جریان یک جریان فراگیر اصولگرایی باشد، تجربه دو دوره گذشته نشان داده که به وحدت می‌رسیم و کار  پیش می‌رود و زمینه خوبی خواهد داشت.

* باید دست به دست هم دهیم تا صحنه انتخابات به امید و شادابی تبدیل شود، حس می‌کنیم عده‌ای برای اینکه رأی بیاورند بر موج نارضایتی می‌دمند و ضعف‌ها را بزرگنمایی می‌کنند تا بتوانند رأی بیاورند.

*{ آخرین وضعیت بررسی لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام}:‌ در ارتباط با مسئله کنوانسیون‌های مرتبط با کارگروه FATF، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به این نتیجه رسیده‌اند که ابتدا بازخورد تعهدات قبلی ایران در مفاد FATF ‌از سوی این نهاد مشخص شود و ما ببینیم آیا تاکنون از اجرای مفاد مشخص شده در این کارگروه منتفع شده‌ایم یا خیر، سپس به تصویب بندهای باقی مانده از جمله پالرمو و CFT  بپردازیم.

* منتظر این هستیم که ببینیم آیا اروپایی‌ها همانطور که در کلام می‌گویند اراده‌ای برای اجرای تعهدات برجامی دارند یا خیر. بنابراین هم‌اکنون ضرورتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر تصویب لوایح پالرمو و CFT دیده نمی‌شود.

* اروپایی‌ها در این یک سال که آمریکا از برجام خارج شده اقدام موثری جز ابراز تاسف انجام نداده‌اند و ما به این نتیجه رسیدیم که در چارچوب برجام تعهدات ذیل این توافقنامه را کاهش دهیم. در همین راستا تاکنون دو مرحله تعهدات خود در برجام را کاهش داده‌ایم و با توجه به روندی که اروپایی‌ها در هفته‌ها و ماه‌های اخیر در قبال برجام اتخاذ کرده‌اند به نظر نمی‌رسد که تا موعد ۱۵ شهریور گشایشی در روند اجرای تعهدات اروپایی‌ها در برجام برای منصرف کردن ایران صورت گیرد و تحلیل بنده این است که با این رویه ایران قطعا بخش دیگری از تعهدات خود در برجام را کاهش خواهد داد.

*{ در خصوص تلاش‌های فرانسه برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا برای برقراری دور جدید مذاکرات}: مذاکره صرفا برای ما هدف نیست. مذاکره وسیله‌ای برای نزدیک شدن به اهداف و باید این روزنه وجود داشته باشد. مذاکره می‌تواند کشور را به سمت اهداف مشترک ببرد ولی متاسفانه به دلایل غیر معقول، آمریکا با رفتار خودش خط بطلانی بر مساله مذاکره کشیده است و برای دنیا این مسئله مسجل شده است که مذاکره با آمریکا غیرقابل اطمینان است و دولت آمریکا هر لحظه امکان دارد زیر تعهدات خود بزند.

* از آنجا که مذاکره برای ما اصل نیست بنابراین تا امیدی به اینکه مذاکره ما را به اهداف نزدیک می‌کند وجود نداشته باشد حتما مذاکره‌ای نخواهیم کرد. البته شاید طرف مقابل از مذاکره به دنبال گرفتن عکس یادگاری باشد ولی ما قاعدتا در زمین دشمن بازی نمی‌کنیم.

* گفته می‌شود اصولگرایان برای پیروزی در انتخابات مجلس به دنبال مشارکت پایین مردم هستند، سخنانی از این قبیل توسط رقیب، به ما نسبت داده می‌شود و اصلاً صحّت ندارد، چرا که یکی از راهبردهای همیشگی جریان اصول‌گرایی، مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است.

 * جبهه پایداری در جلسات شورای ائتلاف اصول‌گرایان حضور ندارد، آن‌ها به‌شکل رسانه‌ای خطاب به شورای ائتلاف حرف می‌زنند که بهتر است این روش را کنار بگذارند و با دوستان شورای ائتلاف بنشینند و صحبت کنند.

* غیبت افراد نزدیک به علی لاریجانی در شورای ائتلاف اصول‌گرایان یک ضعف است که باید اصلاح شود.

*{ درباره استفاده از مدل در انتخابات}: اینکه یک‌سری معیار را وسط بگذاریم، کار خوبی است، اما مشکل این است که ترازوی دقیقی برای سنجش این معیارها وجود ندارد و اتفاقی که در عمل رخ می‌دهد این است که طبق گرایش احزاب عمل می‌شود.

*سهم خواهی در انتخابات بد است اما واقعیت این است که در عمل، اتفاق می‌افتد. همان دوستانی که می‌گویند نباید سهم‌خواهی در بستن لیست مؤثر باشد، اگر کل لیست ۳۰ نفره تهران از آن‌ها باشد، شاد می‌شوند و می‌گویند اعضای تشکل ما بر اثر فضیلت و شایستگی توانسته‌اند به لیست راه پیدا کنند.

*{ درباره مدل مد نظر خودش برای رسیدن به لیست واحد اصول‌گرایان در انتخابات مجلس}: به‌ نظر من ابتدا باید یک نظرسنجی کیفی، نسبت به لیستی که قرار است منتشر شود، انجام گیرد و مشخص شود که جامعه، بیشتر خواهان حضور چهره‌های اقتصادی در لیست هستند یا فرهنگی و غیره. همچنین مشخص شود که جامعه تا چه میزان تمایل دارد که بانوان در لیست حضور داشته باشند و نیز اینکه آیا چهره‌های قدیمی‌ و با تجربه حضور داشته باشند یا جوان‌ترها.

* بعد از اینکه کیفیت ترکیب لیست بر اساس ذائقه جامعه مشخص شد و مثلاً به این نتیجه رسیدیم که لیست اصول‌گرایان ظرفیت حضور ۱۰ تن از بانوان را دارد، در مرحله بعد نظرسنجی انجام شود که از بین بانوانی که در عرصه هستند، نسبت به کدام یک، اقبال بیشتری وجود دارد و همان افراد در لیست نهایی قرار گیرند.

* نظرسنجی‌ها بر اساس اصول و در چارچوب اصول خواهد بود و اینطور نیست که هر فردی که مورد اقبال باشد، در لیست قرار گیرد، بلکه افرادی در نظرسنجی قرار خواهند گرفت که در دایره گفتمان انقلاب جای گیرند.

* تاکنون حدود ۳۰۰ اسم به‌عنوان کاندیداهای احتمالی به شورای ائتلاف رسیده است که در مرحله بررسی قرار دارند.

۲۱۷۲۱۵

کد خبر 1295232

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =