نزدیک شدن به گام سوم کاهش تعهدات برجامی/بروجردی: سازوکار مالی بدون فروش نفت فایده‌ای ندارد/ذوالنور:رآکتور اراک باید به حالت قبل بازگردد

ایسنا نوشت:یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که اگر طرف‌های اروپایی به تعهدات خود در برجام عمل نکنند قطعا ایران گام سوم را با قاطعیت برمی‌دارد.

علاءالدین بروجردی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در مواضع اعلام شده‌اش جدی است لذا اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود در برجام عمل نکنند همانطور که گام اول و دوم را با قاطعیت برداشتیم گام سوم هم برداشته خواهد شد.

وی با تاکید بر این که موضوع ما با اروپایی‌ها فقط مبادلات مالی نیست، توضیح داد: قرار فقط بر ایجاد سازوکار مالی نمی‌باشد اگر ما نتوانیم نفت را بفروشیم وجود سازوکار مالی هم منطقی نیست لذا باید اروپایی‌ها به همه تعهداتشان عمل کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  با بیان این که گلایه جدی از آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود دارد، افزود: آژانس به عنوان یک ناظر باید کشورهای ناقض برجام در صدر آن آمریکا و بعد اروپا را بازخواست کند نه این که اتهامی متوجه ایران کند که چرا ایران کار دیگری انجام می‌دهد. ما براساس اصل عمل متقابل به عنوان اصل شناخت شده بین المللی رفتار می‌کنیم که اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نکنند ما هم با حرکت منطقی و تدریجی اجرای تعهدات را کاهش می‌دهیم.

رآکتور اراک به حالت قبل برگردد/دولت نبایدبه طرف مقابل زمان می‌داد

همچنین رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه می‌توانیم حجم ذخایر اورانیوم غنی سازی را افزایش دهیم، به مهر گفت: در گام بعدی باید رآکتور اراک را به حالت قبلی بازگردانیم.

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور درباره گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام، گفت: ما در حال حاضر دو گام از کاهش تعهدات مان در برجام را برداشته ایم اما گام های بعدی باید، بازدارندگی بیشتری داشته باشد.

وی درباره اقداماتی که قرار است در گام سوم برداشته شود، افزود: گزینه‌های متعددی پیش روی ماست از جمله آنکه ما می‌توانیم نسل جدید از سانتریفیوژها یعنی سانتریفیوژهای نسل IR6 و IR8 را نصب کنیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه همچنین می‌توانیم حجم ذخایر اورانیوم غنی سازی را افزایش دهیم، افزود: همچنین در گام بعدی باید رآکتور اراک را به حالت قبلی بازگردانیم.

ذوالنور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ما گام‌های چهارم و پنجم در کاهش تعهدات ایران در برجام را پیش بینی کرده ایم؟ گفت: بنده معتقدم دولت باید به جای آنکه در هر گام دو ماه به طرف مقابل وقت می‌داد در یک گام همه اقدامات لازم را انجام می داد.

2727

کد خبر 1295531

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =