دعوت پوتین از یک رئیس جمهور برای جشن پیروزی "جنگ کبیر میهنی"

ایسنا نوشت:ولادیمیر پوتین در مصاحبه‌ای تاکید کرد، روسیه و مغولستان به لحاظ تاریخی و جغرافیایی چیزی بیش از همسایگان نزدیک هستند و مردمان این کشورها با روابطی نزدیک و مورد اعتماد بر پایه دوستی و احترام دوجانبه متحد شده‌اند.

 ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه با روزنامه مغولستانی "اودرین سونین" ابراز امیدواری کرد خالتماگین باتولگا، رئیس‌جمهوری مغولستان در مراسم هفتاد و پنجمین سالروز پیروزی در جنگ کبیر میهنی در مسکو شرکت کند. این لفظ در روسیه و جمهوری‌های استقلال یافته از شوروی برای توصیف ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱ تا ۹ مهٔ ۱۹۴۵ در بسیاری از جبهه‌های شرقی نبرد جنگ جهانی دوم بین اتحاد شوروی و رایش آلمان و متحدان اش به کار می‌رود.

پوتین که به زودی عازم مغولستان است، همچنین گفت روسیه و مغولستان فقط دوست و برادر نیستند بلکه تاریخی غنی از همکاری سودمند دوجانبه دارند و دو کشور امسال تعدادی سالگرد مشترک دارند که شامل هفتادمین سالروز آغاز همکاری اقتصادی دوجانبه روی خط راه‌آهن اولان‌باتور می‌شود. به گفته پوتین، توسعه سرزمین‌های مغولستان با کمک شوروی ۶۰ سال پیش آغاز شد.

رئیس‌جمهوری روسیه افزود: امروز همکاری روسیه – مغولستان جامع و چند جانبه است و حوزه‌های سیاسی‌، تجاری، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، مالی، کشاورزی، علمی، آموزشی، فرهنگی و ورزشی را پوشش می‌دهد.

پوتین گفت حین مذاکرات با رئیس‌جمهوری مغولستان و نشست‌ها با رئیس پارلمان و نخست‌وزیر این کشور، درباره جزئیات ارتقای بیشتر همکاری سودمند دوجانبه شامل اجرای برنامه میان‌مدت همکاری استراتژیک میان فدراسیون روسیه و مغولستان رایزنی صورت خواهد گرفت.

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد که در پایان دیدارها یک پیمان میان دولتی در حوزه روابط دوستانه و شراکت استراتژیک جامع به امضا خواهد رسید که مناسبات دوجانبه را به سطح کاملا جدیدی می‌رساند. مهمتر اینکه، این سند که بر پایه پیمان روابط دوستانه و همکاری ۱۹۹۳ است، تاریخ انقضا نخواهد داشت.

ولادیمیر پوتین گفت که توسعه مناسبات چند جانبه با مغولستان یکی از اولویت‌های روسیه در آسیا است.

23311

کد خبر 1295664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =