واکنش بوریس جانسون به گمانه‌زنی‌ها درباره برگزاری انتخابات زودهنگام

فارس نوشت: نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه با بیان اینکه شانس توافق این کشور با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت افزایش یافته گفت که او خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام نیست.

«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه، در میان هیاهوی مخالفانش درباره مسائل پیرامون خارج کردن کشورش از اتحادیه اروپا (برگزیت) سخنرانی کرد.

او در این سخنرانی گفته که شانس توافق با اتحادیه اروپا افزایش یافته است. طبق گزارش اسکای‌نیوز جانسون گفت: «در هفته‌های گذشته، شانس توافق افزایش پیدا کرده است.»

جانسون در حالی سخنرانی می‌کرد که معترضان با سردادن شعارهایی مانند «کودتا را متوقف کن»، مخالفت خودشان را با طرح او برای دور زدن پارلمان انگلیس اعلام کردند. 

پیش از این اقدام بوریس جانسون در برگزاری یک جلسه با اعضای کابینه به گمانه زنی‌هایی منجر شده بود مبنی بر اینکه او ممکن است با صدور فراخوان برگزاری انتخابات زودهنگام علیه هم‌حزبی‌های خود که مخالف خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا هستند، شورش کند. 

گروهی از قانونگذاران محافظه‌کار انگلیسی قصد دارند روز سه‌شنبه طرحی را ارائه کنند که جانسون را به تمدید روند برگزیت، در صورت عدم موفقیت در رسیدن به توافق جدید با اتحادیه اروپا ملزم می‌کند. 

 جانسون در سخنرانی خود، در پاسخ به این گمانه‌زنی‌ها گفت: «من انتخابات نمی‌خواهم. شما انتخابات نمی‌خواهد.»

برخی تحلیلگران می‌گویند جانسون با این گزینش واژگانی، در واقع هنوز شایعه عدم برگزاری انتخابات زودهنگام را رد نکرده است. 

جانسون گفت چنانچه اتحادیه اروپا بر این باور باشد که نمایندگان انگلیسی قصد دارند در برگزیت «تأخیر بی‌مورد» ایجاد کنند، در روند کار اخلال خواهد شد.

«ترزا می» نخست‌وزیر مستعفی انگلیس سه بار توافق با اتحادیه اروپا را به پارلمان ارائه کرد اما قانون‌گذاران هر سه بار این طرح را رد کردند. او سوم خرداد امسال با اعلام شکست تلاش‌هایش برای حصول توافق با بروکسل برای خروج از اتحادیه اروپا استعفای خود را اعلام کرد و در تاریخ هفتم ژوئن (۱۷ خرداد) رسماً از سمت خود کناره‌گیری کرد.

بوریس جانسون وعده داده است که روز ۳۱ اکتبر، مهلت برگزیت، لندن با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. 

جانسون در سخنرانی دوشنبه گفت تحت هیچ شرایطی خواستار تأخیر در اجرای برگزیت از سوی اتحادیه اروپا نخواهد شد. 

23311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1295839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =