۰ نفر
۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
گاز آرگون چیست؟

 گاز آرگون در اصل گازی است که به اندازه یک درصد در اتمسفر یا همان هواکره موجود است. این گاز بی رنگ و بی بو با نماد شیمیایی Ar جزء گازهای نجیب به شمار می آید. این گاز یکی از پرکاربردترین گازها در فرآیندهای صنعتی است که از تقطیر جزء به جزء بدست می آید.

گاز آرگون در اصل به عنوان یک گاز بی اثر در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا در دمای بسیار زیادی برخی از موادی که در حالت عادی واکنش پذیری ندارند، واکنش پذیر می شوند وآرگون می تواند مانع وارد شدن آن ها به هر واکنش شیمیایی شود. باید گفته شود که گاز آرگون تقریبا ارزانترین گاز نجیب است که جایگزین بسیار مناسبی برای نیتروژن به حساب می آید.

علت استفاده از گاز آرگون در پنجره دو جداره

همانگونه که گفته شد گاز آرگون کاربردهای بسیار زیادی را دارد. از مهمترین کاربردهای گاز آرگون می توان به پر نمودن حباب های موجود در لامپ، جوشکاری، در پزشکی و پر نمودن حباب های موجود در پنجره های دو جداره اشاره کرد. اکنون به بررسی علت استفاده از گاز آرگون در پنجره های دوجداره می پردازیم. گاز آرگون چگالی بیشتری نسبت به هوا دارد. به همین دلیل محبوس شدن آن در وسط شیشه های دوجداره بازدهی عایق بیشتری دارد. گاز آرگون، دمای شیشه را نزدیک به دمای اتاق می کند ومانع از جریان یافتن هوای همرفتی در اثر اختلاف دما می شود.

گاز مونوکسید کربن چیست؟

از دیگر گازهایی که به آن می پردازیم گاز مونو کسید کربن است. حتما تا کنون اسم گاز مونوکسید کربن یا همان مونوکسید کربن را شنیده اید. این گاز حاصل سوخت ناقص مواد دارای کربن به وجود می آید. زمانی که اکسیژن کافی در محیط وجود نداشته باشد سوختن کامل انجام نشده و به جای کربن دی اکسید، کربن مونو اکسید خواهیم داشت. این گاز بی رنگ و بی بو که با نام اختصاری CO در جو زمین در شکل گیری اوزون سطح زمین نقش دارد. تاریخچه کشف گاز مونو کسید کربن به سال 1800 برمی گردد که شیمیدانی اسکاتلندی ساختار شیمیایی این گاز را کشف کرد.

علت استفاده مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

نکته قابل توجه این است که مرگ و میر در اثر تنفس گاز مونوکسید کربن یکی رایج ترین انواع مرگ در اثر تنفس گاز آلوده در دنیا است. این گاز بدون هیچگونه رنگ و بو و مزه ای بی نهایت سمی است. این گاز در خون انسان با هموگلوبین ترکیب می شود و جلوی انتقال اکسیژن به وسیله هموگلوبین را می گیرد و در نتیجه باعث تشنج کما و حتی مرگ را در پی داشته باشد. گاز مونو کسید کربن دارای کاربرد بسیار زیادی در صنعت شیمیایی دارد و همچنین این گاز در تولید فلزات، در بسته بندی گوشت و ماهی و دیگر مواد غذایی استفاده می شود. شما می توانید با مراجعه به سایت زاگرس با انواع گازهای خلوص بالای آزمایشگاهی و همچنین اطلاعاتی به روز درباره انواع گازها آشنا شوید.

۲۱۲۱

کد خبر 1296049