۱ نفر
۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
زنده‌گیری ماده‌کفتار در رودبار /عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: یک قلاده کفتار آسیب دیده برای نخستین بار درلوشان رودبار مشاهده و زنده گیری شد .

منصور سربازی معاون فنی حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: یک قلاده کفتار آسیب دیده با تلاش کارشناسان حیات وحش زنده گیری و برای بررسی‌های دامپزشکی به پارک پردیسان تهران منتقل شد.

او افزود: با تماس یکی از دوستداران حیات وحش مبنی بر مشاهده یک قلاده کفتار آسیب دیده در روستای پاچنار لوشان شهرستان رودبار کارشناسان حیات وحش و ماموران یگان حفاظت این شهرستان بلا فاصله در منطقه حضور پیدا کردند.

معاون فنی حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: کارشناسان حیات وحش پس از انجام هماهنگی‌های لازم و تهیه قفس مناسب و با استفاده از ابزار مخصوص زنده گیری، و با راهنمایی صمد گودرزوند از دوستداران حیات وحش موفق شدند این کفتار نابالغ را که از ناحیه دست چپ می‌لنگید زنده گیری کنند.

منصور سربازی گفت: بعد از مهار کردن و تیمار حیوان در قفس، بلافاصله هماهنگی‌های لازم برای انتقال و مداوای این کفتار ماده انجام شد و این کفتار به پارک پردیسان تهران تحویل داده شد.

او با اشاره به آخرین پیگیری‌های انجام شده در خصوص سلامت کفتار آسیب دیده، افزود: این حیوان مداوا شده است و توانسته به مقدار کم تغدیه کند و در عکسبرداری‌های انجام شده خوشبختانه در دست این حیوان شکستگی مشاهده نشده است.

معاون فنی حفاظت محیط زیست استان گیلان در ادامه تصریح کرد: نخستین بار است که وجود این گونه در استان و شهرستان رودبار به صورت رسمی به ثبت رسیده است.

کفتار ایرانی بیشتر شبگرد است، اما گاهی اوقات اوایل صبح و اوایل غروب نیز دیده می‌شود. این حیوان اغلب به صورت تنها و گاهی هم با خانواده زندگی می‌کندو کفتار تقریبا همه چیز خوار است و اغلب از لاشه حیوانات تغذیه می‌کند و از این جهت به رفتگر طبیعت معروف است و نقش بسیار مهمی در نظافت طبیعت، جلوگیری از انتشار آلودگی و بیماری بر اثر فساد لاشه حیوانات دارد.

۲۳۴۷۲۳۱
کد خبر 1296659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =