سعید شریعتی: با پارلمان اصلاحات دنبال آلترناتیوسازی برای خاتمی هستند/ موازی‌کاری با شورای عالی سیاستگذاری نداریم

ایرنا نوشت: فعال اصلاح طلب با بیان اینکه گام برداشتن تشکل‌های اصلاح طلب به سمت موازی‌سازی درست و مطلوب نیست، خاطرنشان کرد: گویا طراحان اولیه پارلمان اصلاحات بیش از اینکه قصدشان تشکیل یک مجمع و پارلمان فراگیر باشد، به دنبال آلترناتیو سازی برای شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بودند.

«سعید شریعتی» در واکنش به اظهارات رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب در خصوص پارلمان اصلاحات، افزود: شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان اتوریته و ایده خود را از شخصیت و جایگاه رئیس دولت اصلاحات می‌گیرد و به نوعی خاتمی بر کار شورای عالی سیاست گذاری نظارت عالیه دارد. طراحان اولیه طرح پارلمان اصلاحات به نوعی دنبال آلترناتیوسازی برای خاتمی بودند.

وی تاکید کرد: به هیچ عنوان درست، مطلوب و ممکن نیست، شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب به سمت موازی‌سازی و آلترناتیوسازی گام بردارد، لذا با هر مجموعه‌ای که بخواهد نقش و راهبری خاتمی در اصلاحات را کمرنگ یا در پی موازی‌کاری با شورای سیاست‌گذاری باشد، موافق نیستیم.

این فعال اصلاح طلب خاطرنشان کرد: حزب اتحاد ملت پیشتر پیشنهادهای خود را در رابطه با پارلمان اصلاحات ارائه کرده است. همان وقت اعلام کردیم تا این پیشنهادها اعمال نشود از نظر ما اجرای آن امکان‌پذیر نیست، لذا اگر موضوعی در دستور کار شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب قرار گیرد باید بر اساس پیشنهاداتی باشد که احزاب ارائه کرده‌اند، شاید تقوایان هم به همین موضوع اشاره داشته است.

شریعتی با بیان اینکه در شورای هماهنگی اتخاذ چنین تصمیمی مستلزم اجماع است، خاطرنشان کرد: حتی اگر یک حزب هم همراهی نکند، این تصمیم اجرایی نمی‌شود و امکان اعمال ندارد. لذا طرح پارلمان اصلاحات باید به اندازه کافی چکش‌کاری و درباره آن بحث شود به طوری که مورد تایید همه احزاب عضو شورای هماهنگی قرار گیرد.

عضو حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در خصوص پیشنهادها و شرایط حزب متبوعش برای تشکیل پارلمان اصلاحات اظهار کرد: پیشنهادهای ما در ۹ بند بود ولی عمده نقد و توجه ما بر دو نکته مهم متمرکز بود. نخست اینکه احزاب در چنین نهاد و پارلمانی باید متناسب با وزن و گستره‌ای که دارند نقش و حق رای داشته باشند.

شریعتی ادامه داد: یک حزب کوچک که چند نفر در تهران آن را اداره می‌کنند با یک حزب سراسری که در همه حوزه‌ها، استان‌ها و شهرستان‌ها دفتر، نیرو، بدنه و تشکیلات دارد، باید از نظر تصمیم‌گیری، حق رای و نقش‌آفرینی جایگاه مناسب و متناسبی در چنین پارلمانی داشته باشد.   

وی افزود: دومین نکته و ملاحظه از نظر حزب اتحاد ملت در رابطه با تاسیس پارلمان اصلاحات این است که اصلاحات بدون خاتمی معنی ندارد و باید نسبت و رابطه این پارلمان با رئیس دولت اصلاحات شفاف، مشخص و تعریف شده باشد.

عزت الله تقواییان رییس دوره‌ای شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب روز دوشنبه از بررسی پارلمان اصلاحات برای حضور در انتخابات پیش رو به عنوان دستور جلسه خبر داده بود.    

وی افزود: توصیه شد دبیران کل احزاب به روسای شعب خود پیش نویس اساسنامه پارلمان اصلاحات را ابلاغ کنند، تا آن‌ها هم نظرات خود را بیان کنند چرا که قرار است این پارلمان از اعضای استان‌ها هم عضوگیری کند.

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1296683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =