وزیر دفاع مستعفی ترامپ، در زمان اوباما قصد داشت برای ایران تله بگذارد

انتخاب نوشت: بعد از آنکه نیروهای مسلح ایران در سال 2011 یک پهپاد آمریکایی را سرنگون کردند، جیمز متیس، وزیر دفاع سابق دولت ترامپ قصد داشت برای آن ها تله بگذارد. متیس این موضوع را در کتاب جدید خود فاش کرده است.

رایان پیکرل در بیزینس اینسایدر نوشت: بعد از آنکه نیروهای مسلح ایران در سال 2011 یک پهپاد آمریکایی را سرنگون کردند، جیمز متیس، وزیر دفاع سابق دولت ترامپ قصد داشت برای آن ها تله بگذارد. متیس این موضوع را در کتاب جدید خود فاش کرده است.

 در ادامه این مطلب آمده است: متیس در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به عنوان رئیس ستاد مرکزی ارتش آمریکا انجام وظیفه می کرد. باراک اوباما متیس را به خاطر افکار تندروی او در قبال ایران اخراج کرد. متیس بعدا توسط دونالد ترامپ به عنوان وزیر دفاع کشور انتخاب شد. اما او سال گذشته به دلیل اختلافات خود با رئیس جمهور بر سر مسئله سوریه از مقامش استعفا کرد.

متیس در کتاب جدید خود جزئیات مربوط به برنامه هایش برای مجازات کردن ایران در واکنش به سرنگونی پهپاد سنتینل آر کیو-170 را منتشر کرده است. متیس در بخشی از کتاب خود می نویسد: «من به دولت اوباما پیشنهاد دادم که پهپاد دیگری را در همان مسیر به پرواز درآوریم. اما این بار چندین جنگنده اف-18 در نقطه ای خارج از دید ایرانی ها مستقر میکردیم. در صورتی که هواپیمای ایران پهپاد ما را هدف قرار می داد، جنگنده های ما آن را سرنگون می کردند».

اما دولت اوباما با این طرح موافقت نکرد.

ظاهرا ایرانی ها با مهندسی معکوس آر کی-170 توانستند نمونه ایرانی آن با نام پهپاد صاعقه را به پرواز درآورند، زیرا تعدادی نسخه مشابه با پهپاد آمریکایی در خاورمیانه شناسایی شده اند.

البته دولت ترامپ نیز چند ماه قبل با موقعیت مشابهی روبرو شد. ایرانی ها در اواخر ماه ژوئن یک پهپاد جاسوسی هاوک آر کیو-4A را در نزدیکی تنگه هرمز ساقط کردند. نیروی دریایی آمریکا از این هواپیمای بدون سرنشین برای عملیات های تجسس و جمع آوری اطلاعات استفاده می کند.

دولت ترامپ سال گذشته از توافق هسته ای با ایران خارج شد. ترامپ رویکرد تهاجمی تری را در مقایسه با دنبال اوباما دنبال کرد. کمپین فشار حداکثری آمریکا اقتصاد ایران را در وضعیت نامطلوبی قرار داده است. دولت ترامپ می گوید که تهران به طور مخفیانه در حال نقض کردن توافق هسته ای بوده. البته طرف های دیگر توافق برجام این اتهام را رد کرده اند.

سرنگونی پهپاد آر کیو-4 دو کشور را در آستانه درگیری نظامی قرار داد. جنگنده های آمریکایی در ابتدا برای حمله به چندین مواضع در داخل ایران آماده شده بودند. اما ترامپ در دقایق آخر از تصمیم خود منصرف شد. ظاهرا مقامات نظامی به او اطلاع داده بودند که این حمله میتواند تلفات زیادی به دنبال داشته باشد.

البته ظاهرا متیس در سال 2011 نگران تلفات احتمالی نقشه خود در واکنش به سرنگون پهپاد آر کیو-170 نبوده است.

25310311
کد خبر 1296835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =