۰ نفر
۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
مقابله با ازدواج کودکان، درست/ انتشار فیلم و عکس کودک،غلط

انتشار فیلم و عکس از مراسم عقد دختر ۱۱ ساله و پسر ۲۱ ساله در یکی از بخشهای استان کهکیلویه ، عملی غیر اخلاقی و غیرمسئولانه و خلاف حقوق کودک و حریم خصوصی اشخاص است و باید به سختی مذمت و تقبیح  شود .

این عمل تجاوز آشکار به حریم خصوصی این نفر و خانواده های آنهاست . با این انتشار این عکس وفیلم ، ممکن است به حیثیت و موقعیت این دونفر و خانواده هایشان لطمه وارد شود . به آنها انگ و برچسب بخورد . گویی که آن پسر جنایتکار است و خانواده های دختر و پسر آدمهایی زشتکار .

چهرۀ آدمها حریم خصوصی آنهاست . کارهایی که در خانه می کنند . حریم خصوصی آنهاست . فیلم و عکس هایی که از خودشان تهیه می کنند حریم خصوصی آنهاست . اگر قرار باشد هرکس بنا به تصور خودش ، به خود اجازه دهد عکس و فیلم و چهرۀ دیگران را منشر کند و قضاوت خودش را در مورد آنها بگوید ، هیچ کس در امان نخواهد بود . فضای مجازی هم که تشنۀ هیاهوهای عجیب و غریب است . عکس و مطلب به سرعت نور در آن می جرخد و همه چیز را به باد می دهد . کاری که با انتشار این فیلم و عکسها  انجام شده است ، افشاگری نیست ، پرده دری است . در این موارد معیارهای حقوق بشری و اخلاقی ، قویاً با انتشار چهرۀ کودک مخالف می کنند .
 اگر کسی معتقد است ازدواج دختران در سن کودکی نادرست و خلاف اخلاق و حقوق کودک است ، مجاز نیست برای دفاع از این قاعدۀ اخلاقی و این حق کودم ، به شکل دیگری حیثیت آن کودک و دیگران را به بازی بگیرد . چنین کسی می بایست برای مقابله با چنین واقعه ای حقوق دیگر را از بین نبرد . افشای نام و چهرۀ آنها آسیبهایی به آنها می زند که شاید جبران ناپذیر باشد . برای کلاه آوردن که نباید سر را برید .
مبارزه با ازدواج کودکان کاملاً درست است و با آن موافقم ولی توسعه و ترویج انتشار فیلم و عکس آنها و خانواده هایشان در کنار قضاوتهای منفی که این افراد را مستقیماً نابکار و غیر اخلاقی و ناقض حقوق و انگشت نما می کند ، قطعاً نادرست و با آن مخالفم.     

*حقوق‌دان

*این یادداشت در کانال شخصی کامبیز نوروزی منتشر شده است.

۴۷۴۷

کد خبر 1296838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مادرومعلم IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
    0 0
    باانتشارعکس کودک، آینده بچه را تباه کردید