دستمزدهای میلیاردی بهانه تازه تلویزیون برای تخریب شبکه نمایش خانگی

دشمنی تلویزیون و شبکه نمایش خانگی به قدمت تمام سال‌های بروز و ظهور این شبکه است.

فاطمه پاقلعه‌نژاد: سال‌ها پیش شاید، از زمان ساخت و توزیع اولین سریال‌های شبکه نمایش خانگی، جنگ میان صداوسیما و این محصولات فرهنگی پرزرق و برق و تازه از راه رسیده عیان‌تر بود. جنگی در سطح مدیران که حتی به گفته سعید رجبی فروتن، از اولین مدیران شبکه نمایش خانگی، به مراجع امنیت ملی هم کشیده شده بود.

مدیران تلویزیون که آن روزها، سال 89، رسانه‌شان تقریبا در سراشیبی سقوط قرار گرفته بود و این را خودشان هم می‌دانستند، با مشاهده استقبال از سریال‌هایی که سی‌دی آنها در سوپرمارکت‌ها و مراکز عرضه محصولات فرهنگی توزیع می‌شد، کم کم به این حقیقت پی بردند که آنقدر وضعشان خراب شده که مردم حاضرند برای سریال‌هایی که بیرون از چارچوب سازمان ساخته می‌شود هزینه بپردازند و با هیجان منتظر توزیع قسمت بعدی آنها باشند. و این یعنی خروج انحصار از دست تلویزیون.

این روزها با ورود رسانه‌های تازه مثل استریمینگ‌ها و تلویزیون‌های وی‌اودی به عرصه رقابت و خروج اقلامی مانند دی‌وی‌دی‌ها که گران شدنشان استقبال از سریال‌های شبکه نمایش خانگی را کم کرده بود، این دشمنی شدیدتر و البته زیرپوستی‌تر شده است. هفته‌هاست تلویزیون از سمت دیگری به شبکه نمایش خانگی حمله می‌کند. ورود به بحث پول‌های آلوده و سرمایه‌های مشکوک.

تلویزیون از همان روزهای اول بنا را بر مخالفت با این شبکه گذاشت و هر طور بود تلاش می‌کرد عیان و نهان پنبه آن را بزند. سعید رجبی فروتن اولین مدیر شبکه نمایش خانگی در گفت‌وگویی با خبرآنلاین درباره آن روزها می‌گوید: «در سال ۸۹ که اولین سریال‌ها را برای شبکه نمایش خانگی ساختند، آنقدر واکنش‌ها از سوی تلویزیون تند بود که چرا ارشاد پا در کفش سریال کرده، که موضوع به مراجع عالی امنیت ملی کشور کشید.»

صرف پول‌های هنگفت در شبکه نمایش خانگی البته که جای فریاد وااسفا سر دادن هم دارد اما آیا صداوسیما صلاحیت این را دارد که این فریاد را سر بدهد؟ آیا بودجه سریال‌های این رسانه هیچ‌گاه شفاف بوده؟ آیا گزارشی منتشر شده از بودجه ویژه‌ای که از صندوق ذخیره ارزی فقط برای ساخت سریال به این رسانه اختصاص یافت؟ و آیا این بازخواست تلویزیون از منشا بودجه یک سریال که مدت‌هاست شایعه دستمزد ماهیانه 700میلیون تومانی بازیگر آن بر زبان افتاده از روی غرض‌ورزی نیست؟

این ماجرا اما نه تنها تمامی ندارد که این روزها با ورود رسانه‌های تازه مثل استریمینگ‌ها و تلویزیون‌های وی‌اودی به عرصه رقابت و خروج اقلامی مانند دی‌وی‌دی‌ها که گران شدنشان استقبال از سریال‌های شبکه نمایش خانگی را کم کرده بود، شدیدتر و البته زیرپوستی‌تر شده است. حالا دیگر تلویزیون مستقیما محصولات این شبکه را نشانه نمی‌رود و بحث را در حد حجاب بازیگران و موارد اینچنینی سبک نمی‌کند. حالا هفته‌هاست تلویزیون از سمت دیگری به شبکه نمایش خانگی حمله می‌کند. ورود به بحث پول‌های آلوده و سرمایه‌های مشکوک. از بحث بدون چالش در برنامه «هفت» که طرفین دعوت شده به میزگرد همه موافق غوغای پول‌های کثیف در سریال‌های شبکه نمایش خانگی بودند و تهیه‌کننده‌ها از گران شدن ساختن سریال می‌نالیدند تا آخرین مورد که آیتم کلاکت بخش خبری بیست‌وسی بود و جنجال دستمزد ماهیانه 700میلیون تومانی یک بازیگر مرد برای بازی در یک سریال تازه که قرار است در شبکه نمایش خانگی پخش شود.

این در حالی‌است که تقریبا اکثر افرادی که برای شبکه نمایش خانگی سریال می‌سازند و تلویزیون از پول‌های ناپاکی که در این راه صرف می‌کنند، می‌گوید از سمت دیگر زمزمه‌های همکاری‌شان با تلویزیون هم به گوش می‌رسد. از مهران مدیری که در شبکه نمایش خانگی «هیولا» و «شب‌نشینی» را می‌سازد و تلویزیون هم وعده ساخت فصل جدید «دورهمی» را توسط او می‌دهد تا حامد عنقا که با «پدر» و «بر سر دوراهی» سریال‌ساز اختصاصی شبکه دو می‌شود و بعد او هم برای ساخت «آقازاده» شبکه نمایش خانگی را ترجیح می‌دهد. این موضوع درباره بازیگرانی که برای سریال‌های هر دو رسانه ایفای نقش می‌کنند هم صدق می‌کند. بازیگرانی که حتما اگر در شبکه نمایش خانگی میلیاردی و چندصدمیلیونی دستمزد می‌گیرند برای بازی در سریال تلویزیونی قرار نیست دستمزدشان تفاوت نامعقولی با سریال قبلی‌شان در مدیوم دیگر داشته باشد.

از سوی دیگر تلویزیون که این روزها چندین پروژه الف ویژه را با زمان‌های چندساله دنبال می‌کند و برای بعضی از آنها قرار است در چند کشور فیلمبرداری کند و لوکیشن‌های ویژه بسازد و از بازیگران چهره استفاده کند آیا تمام موارد مالی مرتبط با این سریال‌ها را حاضر است شفاف کند یا تنها شفافیت خوب است اما برای همسایه؟!

صرف پول‌های هنگفت در شبکه نمایش خانگی البته که جای فریاد وااسفا سر دادن هم دارد اما آیا صداوسیما صلاحیت این را دارد که این فریاد را سر بدهد؟ آیا بودجه سریال‌های این رسانه هیچ‌گاه شفاف بوده؟ آیا گزارشی منتشر شده از بودجه ویژه‌ای که از صندوق ذخیره ارزی فقط برای ساخت سریال به این رسانه اختصاص یافت؟ و آیا این بازخواست تلویزیون از منشا بودجه یک سریال که مدت‌هاست شایعه دستمزد ماهیانه 700میلیون تومانی بازیگر آن بر زبان افتاده از روی غرض‌ورزی نیست؟

۲۵۸۲۵۸

کد خبر 1296888

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  9 0
  اگر منبع تامین دستمزد بازیگران شبکه خانگی از فروش این سریالهاست به کسی ارتباطی ندارد که این دستمزدها چقدر است. والا اگر مثل بازیکنان فوتبال این دستمزدها از بیت المال هستش اون موقع میشه اعتراض کرد.
 • علی FR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  8 2
  مهم نیست چه اتفاقی بیفته حتی غلط ترین وبدترین اتفاقات مثل ورود پولهای مشکوک و پولشویی و ....چون در زمان دولت حسن اتفاق میفته روابط عمومی باید ازش دفاع کنه صدرحمت به کیهان
 • IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  0 0
  والا انی که همیشه دنباله بهانه جویی ودشمنی بوده اونم با صدا وسیما شما بودید نه صدا وسیما. کافر همه را به کیش خویش بیند فکر نمیکنم ایراد گرفتن به حجاب در نمایش خانگی که امر خداست اسمش بهانه جویی باشه در مورد دستمزدهای بالاهم بله صلحیت اضهار نظر را داره چونبازیگران تو صدا وسیما هم انتظار همون دستمزدی را دارند که تو نمایش خانگی تهیه کنند گان به خاطر پول شویی بهش میدن به حجاب وخطوط قرمز هم ایراد میگیره چون جزو دین هستند وتلویزیون نمی خواد نمایش خانگی به این نحو بیننده جذب کنه تا مخاطبان از تلویزیون هم انتظار زیر پا گذاشتن احکام خدا را داشته باشند کاش فهمتون به این چیزا می رسید که هیچ نمیسه واسمش را میگذارید دشمنیالبته اگر هم دشمنی ای باشه دشمن درستیه چون اونا احکام خدارا زیر پا گذاشتند امیدوازم دیگه روشن شده باشید که حرف صدا وسیما اسمش دشمنی نیست ودیگه ایراد های الکی نگیرید
 • ناشناس IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  0 1
  میشه بفرمایید برای چینظر بنده را ثبت نکردید چرا چون جوابتون را دادم ونظرم دست شما را رو میکرد وبی گناهی صدا وسیما وبهانه جویی ها وبی سوادی شمارا اثبات میکرد که نمی فهمید که کار اونا از روی دشمنی نیست اشکالی نداره نظرم را نمیگذارید اما اگر نگذارید منم جای دیگه میرم ومیگم که شما چه مطلبی گذاشتی ومن چه جوابی دادم وشمانگذاشتینش شما که دنبال شفاف سازی وافشای حقایق از صدا وسیما هستید اول بهتره خودتون با مردم رو راست باشید واز افشای حقیقت نترسید ونظر من را بگذارید بعد ا این چیزا حرف بزنید ولی کارتون ثابت کرد که نظر من در مورد دشمنی با صدا وسیما درسته اکثر شما منتقدین صدا وسیما به نبود ازادی بیان خودتون بدترید یکی از منتقدان سرسخت ثدا وسیما هم توپیجش من را بلاک کرد .شماها همتون ... بی سوادید ودرکتون پایینه