۵ نفر
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
ترامپ راضی شده بود، مشاوران کار را خراب کردند

دیپلمات های فرانسوی هنوز ناامید نشده اند و تلاش می کنند بتوانند میانجی گری خود را به سرانجام برسانند؛ اما مذاکره با ترامپ به این آسانی ها نیست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزنامه نگار فرانسوی در یادداشتی با عنوان: "شلیک به میانجی گری فرانسه در پرونده ایران"  در پایگاه اینترنتی "فرانس اینتر" ضمن بررسی موانع و چالش های میانجی گری میان تهران و واشنگتن، معتقد است ترامپ در نشست سران گروه 7 تا اندازه زیادی با فرانسه به توافق رسیده بود ولی با بازگشت به کشورش، مشاوران او، نظرش را تغییر دادند. ترجمۀ یادداشت هاسکی را در ادامه بخوانید:

تلاشهایی که با همت دیپلماسی فرانسه از ده روز پیش، در بیاریتس (محل نشست سران گروه 7 ) آغاز شد، با مخالفت های جدی روبرو شده است؛ در ایالات متحده آمریکا و به همان اندازه اسراییل با این روند مخالفت کردند. ایران به این مخالفت ها با صدای بلند پاسخ داد؛ تهدید به خروج از توافق هسته ای. تنش ها همچنان بالاست. حسن روحانی، رییس جمهور ایران نیز به تازگی دستور تعلیق همه محدودیت های غنی سازی اورانیوم را صادر کرده است.

تا پیش از این تنش ها، نشست گروه 7 در بیاریتس با حضور غافلگیرکنندۀ ظریف به خوبی پیش رفته بود و حتی اظهارات محتاطانه ترامپ درها را به روی ملاقات میان دو رییس جمهور ایران و آمریکا نبسته بود. دیپلماتهت سخت کوشیدند تا بتوانند به لحظۀ نادر سازش میان دو طرف نزدیک شوند. اما مخالفان هم بیکار ننشتند و همه تلاششان را کردند که طرح فرانسه به بن بست بخورد.

در ایالات متحده آمریکا و اسراییل، مخالفان برای فشار حداکثری بر ایران و بستن درب امیدی که بیاریتس باز شده بود، همه تلاششان را کردند. مخالفان به طور مشخص، طرح فرانسه در ایجاد یک خط اعتباری به ارزش 15 میلیارد دلار در ازای فروش نفت ایران، را هدف گرفتند؛ طرحی که در ازای صرفنظر ایران از شروع فعالیت های هسته ای این کشور را منتفع می کرد.

در ایالات متحده آمریکا، برایان هوک، مشاور ترامپ در امور ایران، حمایت آمریکا را به طور کامل از طرح فرانسه رد کرد و حتی اعلام کرد که آمریکا تحریم های تازه ای علیه ایران وضع خواهد کرد و در نهایت ترامپ در یک تماس تلفنی با مکرون اظهارات هوک را تأئید کرد.

این در حالی است که ترامپ در بیاریتس اعلام کرده بود که به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست. ولی بدون شک هستند افرادی در اطراف رییس جمهور آمریکا که قطعا سقوط حکومت ایران را نشانه گرفته اند، از جمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ.

مشاورانی که آرزو می کنند تحریم های نفتی علیه ایران گلوی ایران را بفشارد و در نهایت این کشور را خفه کند و البته شواهد گویای آنست که تحریم ها تأثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره ایرانی ها داشته است. "بازها" در دولت ترامپ بر این اعتقادند که به جای مذاکره به شیوه اوباما و یا پذیرش طرح فرانسه، این فشارها باز هم باید بیشتر و بیشتر شود. این همان منطق بنیامین نتانیاهوست که در اخیرا در تماسی تلفنی با مکرون به صراحت بر این مسئله تأکید کرده که هم اکنون زمان رها کردن فشارها نیست. بنیامین نتانیاهو با همین هدف به لندن رفت تا بوریس جانسون را متقاعد کند که شرکای اروپایی اش یعنی فرانسه و آلمان را رها کند.

همانگونه که پیش بینی می شد، به موازات دور شدن از اهداف نشست بیاریتس، ایران هم لحنش را تندتر کرد. حسن روحانی اعلام کرد که ایران تعهدات خود در توافق هسته ای سال 2015 را کاهش می دهد. متعاقب مخالفت آمریکایی ها، او هم قطعا در مقام برخورد، تلافی و تخطی از توافق هسته ای قرار خواهد گرفت.

اما دیپلمات های فرانسوی هنوز ناامید نشده اند و تلاش می کنند بتوانند میانجی گری خود را به سرانجام برسانند؛ اما مذاکره با ترامپ به این آسانی ها نیست. در بیاریتس، امانوئل مکرون رو در روی ترامپ قرار گرفت و با او ناهار خورد و در مقابل استدلال های مکرون حساسیت زیادی نشان نداد و اجازه داد تا وزیر خارجه ایران به بیاریتس بیاید. اما به محض بازگشت به واشنگتن، ترامپ به ناگاه تحت تأثیر مشاوران تندرو قرار گرفت و آنها توانستند دست برتر را در مقابل ترامپ بگیرند.

روزنه ای که در بیاریتس درخشیده بود در حال بسته شده است و این انتظار می رود که جایش را به افزایش تنش بدهد.

فرانس اینتر/ 6 سپتامبر 2019 / ترجمه: زهرا خدایی

31052

کد خبر 1297243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  اشتی ایران و امریكا توهمی بیش نیست
  • علی IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
   21 47
   ما از جنگ نمی ترسیم آنها ترسو هستند
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  33 70
  بهتر که بسته شد دیگر به پیام و نامه برناید کار شمشیر دو رویه کار یک رویه کند
  • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
   45 7
   منم موافقم بهتره یا اقتصاد ایران از این نبرد ابدیده بیرون بیاد یا متلاشی بشه و این موش و گربه بازیهای تحریمی تموم بشه
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  69 7
  چقدر الکی خوش بینی...
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  85 27
  جانمي جان ايندفعه پرايد ميشه صد ميليون!!!!!!!
 • محمود ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  58 86
  استخوان و پشم این گرگان عیان پند گیرید پند گیرید ای مهان این دولت ایران چرا پند نمی گیرد مذاکره با کسی که معاهده قبلی را دور انداخت جز ضرر چه فایده ای دارد
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
   58 17
   خوب بنظر شما چکار کنه؟ بره با آمریکا بجنگه یا به همین وضعیت ادامه بده خودیها سود ببرند و اکثر مردم هم هر روز بیچاره تر؟
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  25 38
  واسه چندغاز دست گدایی دراز نمی کنند. اونهم جلوی کسانی که بارها و بارها از پشت بهمون خنجر زدند. اوانایی که دو زار سواد دارند گزارش های مربوط به حمله استاکس نت به زبان انگلیسی بخونند تا بدونند این چشم آبی های اروپایی چقدر خیانت کردند به این کشور.
 • رضا IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  46 1
  حیف که کشوری سرشار از منابع طبیعی و انسانی جهت فروش نفت خود باید توافق کند.
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  57 2
  گیرم ترامپ قبول کرد پانزده میلیارد هم دریافت کردید بعدش چی
 • عباس IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  28 28
  چرا اعلام نمی کنن یکی از گامهای آخرین ایران خروج از NPT هست، اون موقع می فهمن که با ایران طرف هستند نه لیبی و عراق و......... سلاح هسته ای واجب و ضروری هست، ما که داریم زجرش رو می کشیم چرا نداشته باشیم
 • شهلا IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  29 4
  این یعنی استقلال ؟ در به در دنبال ناجی تا ما را با امریکا آشتی دهد حالا خوب است هنوز روسیه ما را رد نکرده!
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  26 1
  مکرون فکر کرده که با یک عده سیاستمدار طرفه و نمی دونه که طرف مقابلش یک گروه مافیاییه.
 • سسسات IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  32 17
  همچنان بدبختی مردم ادامه دارد ... ن در داخل کسی قدرت و توان مدیریت دارد نه دلواپسان معادلع خارجی را قبول دارن ...
 • Amir you sefnvaz IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  13 2
  فرانسوی ها این را خوب میدانند آمریکا و انگلستان و فرانسه دیگر برای برگشتن به منطقه غرب آسیا هیچ راهی ندارند این حماقتشان خیلی برای عربی ها گران تمام خواهد شد هم حضور هم اقتصاد هم شخصیت هم احترام و اعتماد جهانی آنها برای همیشه ارزش خود را نابود کردن
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  28 0
  با توجه به روحیات ترامپ و نیز مشاوران جنگ طلب او، به نظر میرسه که مذاکره به جایی نمیرسه و اونها فقط با تعطیلی کامل برنامه هسته ای و موشکی ایران راضی میشن.
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  8 0
  به نظرم به نکته درستی اشاره کرده
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  16 0
  ترامپ فهمیده مکرون دنبال ایه که کاپ افتخار بین المللی بگیره یا شایدم صلح نوبل
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  7 2
  با این حساب باید برن با مشاورای ترامپ رایزنی کنن
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  13 4
  آخرش تا جنگ نشه ول کن نمیشن یه عده