اقدام عجیب سفارت آمریکا در زیمبابوه پس از مرگ موگابه

ایسنا نوشت: سفارت آمریکا در زیمبابوه در اقدامی عجیب در حالی که در ابتدا در توییتر در پستی برای ابراز تسلیت درگذشت رابرت موگابه از سوابق او تحسین کرده بود این توییت را حذف کرده و کمی پس از آن وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به درگذشت موگابه بیانیه‌ای صادر کرده و در آن او را متهم به ارتکاب سواستفاده حقوق بشری و سوءمدیریت کشورش در زمان ریاست جمهوری‌اش کرد.

 به نوشته پایگاه هیل، سفارت آمریکا در زیمبابوه ابتدا روز جمعه یک توییت به مناسبت درگذشت رابرت موگابه، رییس جمهور و نخست وزیر سابق زیمبابوه منتشر کرده و در این توییت ضمن ابراز تسلیت درگذشت وی، از سوابق او تحسین کرده بود.

این سفارتخانه در ادامه طی اقدامی عجیب این توییت‌ را حذف کرد. در متن این توییت حذف شده، نوشته شده بود: "آمریکا مراتب تسلیت خود را به خانواده موگابه و مردم زیمباوه همچنان که آنها عزادار درگذشت رابرت موگابه رییس جمهور سابق‌شان هستند ابراز می‌کند. ما نیز مثل دیگر کشورهای جهان میراث او در کسب استقلال زیمبابوه را ارج می‌ نهیم."

با این حال انتشار این توییت بلافاصله با واکنش‌های منفی نیز از سوی برخی سیاستمداران آمریکایی روبه‌رو شد.از جمله برندن بویل، یک نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از این توییت انتقاد کرد.

رابرت موگابه یکی از چهره‌های محوری جنبش کسب استقلال زیمباوه از استعمار انگلیس بود هرچند که بعدا در طی دوران ۳۷ ساله حضورش در قدرت در این کشور متهم به نقض حقوق بشر شد.

سازمان ملل در سال ۲۰۰۳ موگابه را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده بود و او در سال ۲۰۱۷ نهایتا با کودتای بدون خشونت ارتش این کشور از قدرت کنار گذاشته شد.

وزارت خارجه آمریکا بعد از حذف این توییت از حساب این سفارتخانه، یک بیانیه منتشر و تلاش کرد تا میراث موگابه را به نحو دیگری جلوه دهد.

در این بیانیه وزارت خارجه آمریکا عنوان شد: "ما مراتب تسلیت خود را به کسانی که عزادار ضایعه درگذشت رابرت موگابه رییس جمهور سابق زیمبابوه هستند ابراز می‌کنیم. رابرت موگابه به آزاد کردن زیمباوه کمک کرد، اما نقض حقوق بشر توسط او و سوء مدیریت اقتصادی فاحش او باعث فقیر شدن میلیون‌ها نفر و خیانت به امیدهای مردم کشورش شد. ما به حمایت از آرمان‌های مردم زیمبابوه برای یک آینده بهتر و موفق‌تر ادامه خواهیم داد."

وزارت خارجه آمریکا به درخواست پایگاه هیل برای اظهارنظر  درباره توییت مذکور پاسخ نداد.

در عین حال در توییتر یک معاون وزیر خارجه آمریکا نوشته شد: "ما امروز از مرگ رابرت موگابه مطلع شدیم هرچند که او زیمبابوه را در جهت استقلال رهبری کرد میراث او با نقض حقوق بشر و اداره ضعیف کشور خدشه‌دار شد. ما در کنار مردم زیمباوه که امید به آزادی و موفقیت بیشتر کشورشان تحت رهبری دولتی پاسخگو به شهروندانش دارند می‌ایستیم."

310311

کد خبر 1297647

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =