زلنسکی از نخستین گام درباره مذاکره با روسیه خبر داد

ایرنا نوشت: رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد: تبادل زندانیان، نخستین گام برای آغاز مذاکرات با روسیه در جهت رفع اختلافات است.

ولادیمیر زلنسکی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران در کییف گفت: ما (با رئیس جمهوری روسیه) درخصوص مرحله نخست خروج از رکود گفت وگوهای دو کشور و توقف جنگ توافق کردیم.
رئیس جمهوری اوکراین خاطرنشان کرد: من معتقدم که مرحله نخست ازسرگیری مذاکرات انجام گرفت و من و پوتین به هر چه  که وعده داده بودیم عمل کردیم و در جریان این توافق خود را تغییر ندادیم.
روسیه و اوکراین روز شنبه با فرمول ۳۵ نفر در برابر ۳۵ نفر زندانیان را تبادل کردند.


در بین زندانیانی که روسیه آزاد کرد ۲۴ ملوان اوکراینی بودند که در زمستان پارسال در جریان ورود غیرقانونی سه ناوچه  و یدک کش نیروی دریایی اوکراین به ابهای روسیه در تنگه کرچ دستگیر شده بودند.

رئیس جمهوری اوکراین در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد که در گفت وگوی تلفنی با رئیس جمهوری روسیه توافق به دست آمد که در طول یک ماه با یکدیگر کار کنند.

زلنسکی گفت: گفت وگوها (با پوتین) مشروح و با جزییات خواهد بود.وی با بیان اینکه می داند که برای برقراری صلح و آرامش در دونباس چکار خواهد کرد، اظهار داشت: در آینده بسوی بازگشت تمام زندانیان حرکت خواهیم کرد و در راستای روند توافق های مینسک به جداسازی نیروهای دو طرف در دونباس خواهیم پرداخت.

رییس جمهوری اوکراین همچنین برای ادامه روند مینسک در دونباس ابراز امیدواری کرد و افزود: این تلاش ها باید منجر به توقف اقدامات جنگی در این منطقه شود.

زلنسکی گفت: امیدوارم که به تدریج به وضعیتی برسد که نه فقط همه اسرا و زندانیان آزاد شوند بلکه منطقه دونباس دوباره تحت حاکمیت کییف قرار گیرد.

گفتنی است بیش از یک ماه است که در دونباس، آتش بس برقرار شده است که چندمین مورد آتش بس در این منطقه در سالهای اخیر است.

آتش بس کنونی با توافق در نشست گروه تماس اوکراین متشکل از نمایندگان اوکراین، جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوگانسک، روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا، برقرار شده بود و از ۳۰ تیرماه به اجرا گذاشته شده است.

بر اساس گزارش رسانه های روسی، نیروهای اوکراینی پس از برقراری آتش بس در دونباس، با گلوله باران مناطق مورد مناقشه، این توافق را نقض کردند.

مناطق شرق اوکراین از سال ۲۰۱۴ با سقوط حکومت ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری وقت، شاهد اقدامات جدایی طلبانه است.

کییف و سایر کشورهای قدرتمند اروپایی و آمریکا همواره روسیه را عامل تشویق جدایی طلبی در اوکراین می دانند، ولی مسکو این ادعا را رد و اعلام کرده که براساس توافق های بین المللی طرفین باید به مذاکرات برای رسیدن به توافق ادامه دهند.

310311

کد خبر 1297716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =