۰ نفر
۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
هند: حتی یک گلوله در کشمیر شلیک نشده است

ایرنا نوشت: مشاور امنیت ملی هند روز یکشنبه مدعی شد که طی ماه ماه گذشته حتی یک گلوله در کشمیر شلیک نشده است و ماه اوت یکی از آرام ترین ماه ها در جامو و کشمیر بوده است.

نشریه " تایمز او ایندیا" روز یکشنبه گزارش داد:  اجیت دووال مشاور امنیت ملی هند در گفت و گو با خبرنگاران در دهلی نو ضمن دفاع از بازداشت سیاستمداران کشمیری اعلام کرد که این اقدام با هدف محافظت از جان انسان ها انجام شده است.

وی افزود: پس از کشته شدن برهان وانی رهبر گروه حزب المجاهدین در سال ۲۰۱۶، حدود ۷۵ نفر در خشونت های بعد از مرگ وانی در کشمیر جان خود را از دست دادند. اما از تاریخ ۵ ماه اوت (۱۴ مرداد) تاکنون و پس از لغو امتیازات خاص جامو و کشمیر تنها یک نفر جان خود را از دست داده است و این امر به دلیل مدیریت خوب وضعیت در کشمیر است.

دووال در خصوص بازداشت رهبران سیاسی کشمیر گفت: شخصیت های سیاسی در بازداشت قرار گرفته اند تا یک فضای سازنده برای فعالیت اصول دموکراتیک در کشمیر ایجاد شود. هیچ یک از رهبران سیاسی کشمیر محکوم به انجام اقدامات جنایی نشده اند. بازداشت آنها به دلیل نگرانی از تحریک اذهان عمومی در کشمیر بوده است.

اظهارات مشاور امنیت ملی هند در حالی منتشر می شود که کشور های خارجی از بازداشت گسترده رهبران سیاسی کشمیر ابراز نگرانی کرده اند.

پیش از این آمریکا اعلام کرده بود که  از گزارش های منتشر شده در خصوص بازداشت ها و محدودیت های وضع شده در این منطقه نگران است.

مشاور امنیت ملی هند ضمن دفاع از  مسدود شدن دسترسی به خطوط تلفن و اینترنت در کشمیر گفت: محدودیت ها در کشمیر در پاسخ به اقدامات پاکستان وضع شده اند. این کشور می تواند از طریق اینترنت به خشونت ها و ناآرامی ها دامن بزند. ما شواهدی داریم که پاکستان  حدود ۲۳۰ شبه نظامی را مسلح کرده است. تعدادی از آنها به خاک هند نفوذ کرده اند و در حال آمادگی برای انجام حمله در کشمیر هستند.

دووال تاکید کرد: در صورتی که پاکستان به اقدامات خود پایان دهد، محدودیت ها در کشمیر به سرعت لغو خواهند شد.
 

نصب کیوسک های اینترنتی در کشمیر

به گزارش "اسپوتنیک"، دولت هند تصمیم گرفته است برای کاهش نارضایتی ها و تسهیل شرایط برای مردم کشمیر، در شهر های مختلف کیوسک های اینترنتی نصب کند تا مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.

بر اساس دستور دولت هند، مقامات کشمیری موظف شده اند تا در 10 منطقه کشمیر پنج کیوسک اینترنتی ایجاد کنند.

به گفته مقامات، دانش آموزان و دانشجویان، متقاضیان شغل، تاجران و شرکت های جهانگردی می توانند برای رفع نیاز های خود از این خدمات استفاده کنند.

این تصمیم دولت هند تقریبا دو روز پس از احیای خطوط تلفن ثابت و تلفن همراه در کشمیر گرفته شد.

نشریه "هندو" چند روز پیش گزارش داده بود که حدود ۲۶ هزار خط تلفن ثابت که اکثرا توسط مقامات دولتی و اداره های دولتی استفاده می شوند متصل شده اند اما خدمات تلفن همراه همچنان در تمام ۱۰ منطقه کشمیر مسدود هستند.

نخست وزیر هند ۵ اوت(۱۴ مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

طبق بند ۳۵ قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

حزب حاکم بهاریتا جاناتای هند تحت رهبری "نارندرا مودی"، نخست وزیر این کشور از مدت ها پیش این منطقه را بخش جدایی ناپذیر هند محسوب و مالکیت پاکستان را بر آن رد می کند.

دولت پس از لغو اصل ۳۷۰ قانون اساسی و بند ۳۵ قانون هند که اختیارات ویژه ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.  

23310311
کد خبر 1297732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =