واکنش دمشق به تحرکات تازه آمریکا و ترکیه در شمال سوریه

ایرنا نوشت: وزارت خارجه سوریه روز یکشنبه با صدور بیانیه گشت‌ زنی زمینی مشترک نیروهای مسلح ترکیه و آمریکا در شرق رودخانه فرات واقع در شمال سوریه را به شدت محکوم کرد و آن را نقض آشکار قوانین بین المللی دانست.

 خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) این مطلب را به نقل از یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه و بدون اشاره به نام وی منتشر کرد.

 نخستین گشت‌ زنی زمینی مشترک نیروهای مسلح ترکیه و آمریکا در شرق رودخانه فرات واقع در شمال سوریه از امروز آغاز شد.

در ادامه بیانیه یاد شده آمده است: این اقدام مشترک آمریکا و ترکیه،  نقض آشکار قوانین بین المللی و حاکمیت سوریه است.

این منبع سوری افزود: سوریه این اقدام را تجاوزی آشکار به معنای دقیق کلمه می داند که هدف از آن پیچیده و طولانی کردن بحران در سوریه بعد از تحقق دستاوردهای میدانی ارتش سوریه در نابودی گروه های تروریستی است.

مقام وزارت خارجه سوریه ادامه داد: دمشق بار دیگر مخالفت کامل خود را با منطقه به اصطلاح امن اعلام و تاکید می کند که با عزم جدی به دنبال نابودی همه طرح ها و نقشه هایی است که هدفش نابودی وحدت و امنیت اراضی سوریه است.

پیشتر خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه اعلام کرده بود که گشت زنی مشترک نیروهای این کشور و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه از روز یکشنبه آغاز می‌شود.

ترکیه و واشنگتن هفتم اوت (۱۶ مرداد) توافق کردند تا منطقه ای امن در شمال شرق سوریه ایجاد کنند. دو طرف همچنین در مورد ایجاد یک مرکز عملیات‌های مشترک به توافق رسیدند.

دولت سوریه با اشغالگر خواندن دولت ترکیه در عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، بارها خواستار خروج نیروهای ارتش ترکیه از خاک سوریه شده است.

310311
کد خبر 1297765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =