توضیح دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره کاهش نرخ بلیت هواپیما

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد: بر اساس ماده ۱۶۱ قانون پنجم توسعه، مرجع تصمیم گیری درباره قیمت بلیت، شرکت‌های هواپیمایی هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از انجمن شرکت‌های هواپیمایی،  مقصود اسعدی سامانی در گفتگو با رسانه ملی، با اشاره به وابستگی شدید صنعت حمل و نقل هوایی به نرخ ارز گفت: قیمت بلیت هواپیما بر اساس نرخ ارز تعیین می‌شود و در شرایط فعلی بیش از ۶۵ درصد قیمت تمام شده، هزینه ارزی است.
وی با اشاره به کاهش ۱۰ درصدی نرخ بلیت هواپیما ادامه داد: اخیرا با توجه به کاهش نرخ ارز در بازار، با هماهنگی انجام شده قرار شد نرخ جدید بلیت هواپیما بر اساس نرخ ارز ۱۱ هزار تومان تعیین شود که این کار انجام شد و از طریق انجمن شرکت‌های هواپیمایی جمع بندی و اطلاع رسانی شده است.
سامانی با اشاره به اینکه نرخ بلیت به صورت یک بازه متشکل از کف و سقف قیمتی ارائه می‌شود، گفت: قیمت بلیت شناور است و در بازه اعلام شده عرضه می‌شود، بعد از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، همیشه این تصور وجود داشت که رهاسازی رخ داده است، اما انجمن برای از بین بردن این ذهنیت و کمک به دستگاه‌های نظارتی برای نظارت بهتر بر بازار بلیت هواپیما، کف و سقف نرخی را اطلاع رسانی کرد که اکنون دستگاه‌های نظارتی با اطلاع از بالاترین کلاس نرخی، می‌توانند بازار را رصد کرده و اگر تخلفی صورت گرفت و بلیت با نرخ بالاتر فروخته شد، برخورد کنند.
وی ادامه داد: فروش بلیت در سقف قیمتی به صورت بسیار محدود اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال با اینکه سقف قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران - مشهد بیش از ۷۵۰ هزار تومان تعیین شده، در ۵ ماه گذشته میانگین نرخ بلیت در این مسیر ۳۸۸ هزار و ۸۵۱ تومان بوده است.
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ضمن انتقاد از برخی اظهار نظرها در خصوص لزوم قیمت‌گذاری بلیت هواپیما گفت: بر اساس قانون ۱۳۲۸ مجلس وقت، مرجع تعیین نرخ حمل و نقل هوایی شورای عالی هواپیمایی است. در ماده ۱۶۱ قانون پنجم توسعه نیز ذکر شده که نرخ بلیت باید آزاد شود که در سال ۹۳ این اتفاق افتاد و شورایعالی هواپیمایی نیز به این مصوبه احترام گذاشته است.
وی ادامه داد: اکنون قیمت گذاری بلیت هواپیما توسط شرکت‌های هواپیمایی و بر اساس هماهنگی با سازمان هواپیمایی کشوری و با نظارت شدید این سازمان بر تمام جنبه‌ها انجام می‌شود.
سامانی با اشاره به هماهنگی انجمن شرکت‌های هواپیمایی با سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان درباره قیمت بلیت هواپیما گفت: ماه گذشته انجمن در جلسه‌ای با شورای حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، درباره نرخ بلیت هواپیما توضیح داد و کارشناسان این شورا، نرخ تیر ماه شرکت‌های هواپیمایی را پذیرفتند. اکنون با توجه به اینکه نرخ بلیت ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کند، قیمت‌های جدید قطعا مورد تایید سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان خواهد بود.
۲۲۳۲۳۱
کد خبر 1297782

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =