در بحث مهدویت بعضی افکار، افکار عوامانه ای است که قهرا به عنوان افکار مهدوی خودشان را مطرح می کنند،‌ اما باید هشیار بود و نباید موجب تقویت این خرافه سازی ها و دروغ پردازی ها شد.

آیت الله مهدوی کنی در گفت و گو با «خبرآنلاین» با اشاره به آموزه موعود گرایی به عنوان نقطه عزیمت وحدت بین ادیان الاهی به نکات زیر اشاره کرده است:

*باور به منجی و موعود می تواند زمینه ای برای تفاهم و وحدت ادیان با یکدیگر باشد و وجود چنین باور مشترکی میان مذاهب و مکاتب مختلف، نشان می دهد که موعودگرایی، اندیشه و فکری سابقه دار است که در اذهان همه متدینین به ادیان،‌ وجود داشته و دارد.

*این اندیشه مشترک، مؤید این باور است که اعتقاد به منجی آخرالزمان، آموزه‌ای نیست که صرفا در اسلام به آن پرداخته شده باشد، بلکه باور به منجی، اعتقادی جهانی و انسانی است و اسلام نیز بر آن تأکید فراوان کرده است. تلاش برای ظهور منجی در سراسر جهان در حال گسترش است و این تلاش ها می توانند فعالیت های شیعیان را برای زمینه سازی ظهور امام زمان(عج) تقویت کنند.

*در وهله اول باید اندیشه ها و افکار متدینین به ادیان، حتما در جهت ظهور منجی جهانی در جریان باشند و در نتیجه می توانند در امر زمینه سازی برای ظهور هر چه بیشتر و بهتر برنامه ریزی داشته باشند.  از بعد دیگر، معتقدین به منجی باید توجه داشته باشند که در عمل تا چه اندازه در مسیر درست حرکت می کنند. توجه به اندیشه های موعودگرایانه و زمینه ساز در بعد عملی، و همسو بودن رفتار با آموزه های اصیل اسلامی است که ظهور منجی را در پی خواهد داشت.

*گرچه تدین به ادیان و اعتقاد به ظهور منجی، خواه نا خواه، کاملا تأیید و تقویت کننده جریان مهدویت است،‌ اما در عمل، شاید اختلافات فاحشی وجود داشته باشد که از این نظر، بسیار هم از هم ‌دور خواهیم شد.

*صاحبان فکر و اندیشه،‌ سنگین ترین وظیفه را در باره انحرافات پدید آمده در حوزه مهدویت، بر عهده دارند. هم علما، هم اساتید فن و هم ارگان ها و بخش های مختلف دولت باید توجه داشته باشند که نباید دنبال خرافات و عوام زدگی بود.

*بعضی افکار، افکار عوامانه ای است که قهرا به عنوان افکار مهدوی خودشان را مطرح می کنند،‌ اما باید هشیار بود و نباید موجب تقویت این خرافه سازی ها و دروغ پردازی ها شد. در مسأله مهدویت، باید عقلانی بیندیشیم و عقلانی عمل کنیم؛ چرا که عقلانیت، باورها را از گزند خرافات و انحرافات مصون می دارد.

/62

کد خبر 129800

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد مهدي IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۲
    0 0
    افکار عوامانه و افکار مهدوي، عجب ايهامي!