وزرای خارجه روسیه و فرانسه در نشست خبری درباره ایران چه گفتند؟

فارس نوشت: وزرای خارجه روسیه و فرانسه طی سخنرانی در نشست خبری مشترک، بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه و «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه به همراه «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه و «فلورنس پارلی» وزیر دفاع فرانسه در نشست خبری مشترک در مسکو شرکت کردند.

لاوروف به عنوان سخنران اول در این نشست خبری گفت که از تلاش‌های دولت فرانسه و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور در میانجی‌گری برای حفظ توافق هسته‌ای ایران حمایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در گفت‌وگوها با هیأت فرانسوی، روی تداوم همکاری برای حفظ برجام توافق کرده‌اند، توضیح داد: «ما هیچ جایگزینی برای آن (برجام) قائل نیستیم و رئیس‌جمهور [ولادیمیر] پوتین در تماس تلفنی روز گذشته با رئیس‌جمهور [امانوئل] ماکرون نیز این مسئله را تکرار کرده بود».

وزیر خارجه روسیه ضمن تاکید بر اینکه طرف اروپایی باید بر تمام تعهدات خود عمل کرده و منافع اقتصادی و قانونی ایران را محقق کند، افزود: «ما می‌خواهیم تنش‌ها در خلیج فارس را کاهش دهیم. مفهوم امنیت فراگیر در این منطقه استراتژیک مهم است».

لاوروف با بیان اینکه تمام مشکلات در منطقه باید از طریق گفت‌وگو حل شود، ادامه داد: «همکاران فرانسوی ما این ایده را پیشنهاد دادند که یک فرایند دیپلماتیک با حضور تمام طرف‌های ذی‌نفع [در منطقه] آغاز شود».

وزیر خارجه فرانسه به عنوان سخنرانی بعدی، ضمن اشاره به تلاش‌های پاریس برای اعتمادسازی بین روسیه و اروپا، گفت مسائل پیچیده‌ای در روابط دوجانبه هست که در آنها با مسکو اختلافاتی دارند و باعث می‌شود بی‌اعتمادی‌هایی پیش بیاید.

لودریان با تاکید بر اینکه زمان کاهش تنش‌ها با روسیه فرا رسیده، اظهار داشت: «ما گفت‌وگو با روسیه در موضوعات مختلف را تشویق می‌کنیم. ما خواستار ایجاد مکانیزم‌های متعددی برای کاهش تنش‌ها در حوزه‌های تسلیحات اتمی، امنیت مجازی و دیگر موارد هستیم».

وزیر دفاع روسیه به عنوان سخنران سوم نیز ضمن اشاره به گفت‌وگو با هیأت فرانسوی در موضوعات مختلف از جمله توافق هسته‌ای ایران و تنش‌ها در منطقه خلیج فارس، تاکید کرد وضعیت در این منطقه باید آرام شود.

شویگو در این باره توضیح داد: «اگر کسی در جایی از دنیا، به نفتکش‌های ایرانی کاری نداشته باشد و مانع حرکت آنها نشود و قوانین بین‌المللی را زیر پا نگذارد، دیگر نیازی به هیچ اقدام اضافی دیگری [در منطقه] نیست».

310311

کد خبر 1298045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =