مطالبه مهریه بیش از ۱۱۰ سکه به چه صورت است؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک وکیل پایه یک دادگستری درباره چگونگی اخذ مهریه بیش از ۱۱۰ سکه توضیحاتی داد.

 مهریه زوجه به عنوان حق طبیعی و ضروری است که هنگام ثبت عقد دائم و موقت در سند ازدواج آورده می‌شود.

مهریه حق قانونی زوجه است که به صورت عند المطالبه می‌تواند آن را از همسر خود بگیرد، البته اگر زوجه به صورت قانونی و رسمی مهر خود را ببخشد این حق از او گرفته می‌شود، در غیر این صورت زوجه توانایی اخذ مهریه خود را در هر زمانی دارد.

اما بر اساس قانون امکان انجام حق کیفری تنها در مهریه‌هایی است که تا سقف ۱۱۰ سکه باشند.

محمد امین حسین‌آبادی وکیل پایه یک دادگستری  درباره طلب مهریه بیش از ۱۱۰ سکه گفت: مهریه طلب قانونی زوجه است که می‌تواند به هر میزانی که باشد آن را از زوج طلب کند.

او ادامه داد: فرقی ندارد که میزان مهریه زوجه چقدر باشد، به هر میزانی که مهریه مشخص شده است، زوجه می‌تواند آن را از زوج طلب کند.

تنها برای ۱۱۰ سکه می‌توان اقدام کیفری انجام داد

این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد:، اما بر اساس قانون تنها برای ۱۱۰ سکه می‌توان اقدام کیفری انجام داد. اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد مازاد آن را باید به عنوان یک حق مطالبه کرد.

حسین آبادی درباره چگونگی اقدام کیفری برای ۱۱۰ سکه گفت: برای این میزان از مهریه می‌توان حکم حبس یا بازداشت گرفت و زوج را به زندان انداخت.

او افزود: برای دریافت مازاد مهریه باید دادخواست مطالبه طلب را به دادگاه ارائه داد و اگر زوج ناتوان از پرداخت مازاد مهریه باشد و حکم اعسار او ثابت شود، در این صورت می‌توان برای دریافت مازاد مهریه قسط بندی کرد.

۴۷۲۳۲

کد خبر 1298163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  1 0
  مهریه زیاد انصاف نیست
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  37 1
  مهریه وشیربها یعنی قیمت گذاری برای دخنر یعنی مثل کسی جنسی را میفروشد ودر ازای آن پول دریافت میکندبرای همین است در قدیم خیلی راحت پدر یک دختر نه ساله را به عقد زن چندم یک پیرمرد در میاورد چون هم از خرج کشیدنش راحت میشد هم پول گیرش می آمد پدر حتی فکر نمیکرد این دختر انسان است مثل خودش نیازهایی دارد
  • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
   2 0
   زورت نکردن مهر بالا قبول کنی . چشماتم خوب باز کن دختر مناسب به همراه مشاوره انتخاب کن. خودتون هول میشید مهر بالا قبول میکنید بعدش پشیمون میشین. از طرفی هم یک دختر با طلاق شناسنامه اش مهر طلاق میخوره و پشتوانه مالی نداره دیگه اون جوانی و احساس هم نداره برای ازدواج مجدد.اکثرا بیچاره میشن و حالا یه عده کم هم کاسبی میکنن که اونم عاقبت نداره. هروقت بستر جامعه برای یک زن مطلقه مناسب بود اونوقت بگید مهریه نباشه. دختری که طلاق بگیره هیچ حمایتی از خانواده و شوهر و جامعه نداشته باشه چیکار کنه باید بره بمیره بنظر شما؟
 • علی US ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  31 1
  این وکیل پایه یک انگار از جدیدترین ابلاغیه رییس قوه قضاییه اطلاعی نداره که دیگه برای مهریه زندانی نمیکنند. به خصوص برای کسی که تمکن مالی پرداخت ندارد. همه مهریه قسط بندی میشود.
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  35 1
  قابل توجه خانم هایی که هدفشون از ازدواج ، کاسبی و تجارت و کسب خونه و ماشین مفت و بدون زحمت کشیدن هست، نه زندگی مشترک!
 • JP ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  2 0
  جالبه ! زنان ایرانی وقتی بحث آزادی های اجتماعی و حجاب مطرح میشه غربی میشن و اندازه زن غربی آزادی میخوان. وقتی صحبت مهریه و نفقه گرفتن و تامین مسکن میشه کاملا مسلمان و سنتی و شرقی میشن. وقتی صحبت حق سر کار رفتن میشه کاملا غربی میخوان باشن. وقتی صحبت از این میشه که زنان شاغل غربی به اندازه مردانشون در مخارج و مسکن سهم دارن؛ کاملا شرقی و ایرانی میشن!!! همیشه هم خر را میخوان هم خرما را. هم امتیازات زن غربی را میخوان داشته باشن هم امتیازات زن سنتی ایرانی را. همزمان نه مسئولیتهای زن غربی را میخوان داشته باشن نه وظایف و مسئولیت زن ایرانی را!!
 • aria@arya IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  23 9
  اگر به جای مهریه قانونی تصویب میشد که در زمان جدایی اموال و دارایی بین زن و مرد تقسیم میشد این مشکلات بوجود نمی آمد چون زوجه در صورت جدایی امنیت لازم برای ادامه زندگی دارد و مورد طمع و سودجویی واقع نمیشود
  • مهدي IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
   0 0
   آره طرح خوبيه اما به شرطي كه اموال بدست آمده بعد از ازدواج حساب بشه، نه قبل از ازدواج ، و زن و مرد به يك اندازه درآمد داشته باشند و با هم خرج زندگي را بدهند و زحمت كشيده باشن
  • IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
   0 0
   چنین چیزی توی کشورهای غربی هم نیست. مگه اموالی که بعد ازدواج بدست اومده که تقسیم میشه که اون هم توی خیلی کشورها بعد 10 سال زندگی مشترک هست نه اینکه مثل اینجا طرف یکسال بعد ازدواج مهریه رو بذاره اجرا.
  • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
   0 0
   بیچاره زوجه که الان فقط بهش صد ها سکه ی طلا میدن
 • خسته IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  35 0
  دیگه یک سکه هم نمیتونی بدی حرف از مازاد ۱۱۰ سکه میزنن چه بلایی سر مردم اوردید سکه یک ملیونی شده ۵ ملیون
 • امير IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  0 0
  اقا من موندم طرف رفته با سكه يك ميليون تومانى يك مهريه اى گذاشته حالا چرا واقعا چرا بايد با سكه ى پنج ميليونى اونو پرداخت كنه مگه مسءول تورم و گرانى و بدعهدى امريكا به برجام و مشكل امريكا و اروپا با سياست هاى منطقه اى ايران و افزايش بى رويه نقدينگى و ... هم اون داماد بخت برگشته است؟؟؟؟!!!!!(گنه كرد در بلخ اهنگرى ...)
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  0 0
  اگه قوانین ازدواج مثل حق طلاق هم برای زنان درنظرگرفته میشد مهریه این مدلی وسیله ای برای حقوق نداشته نمی شد
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  0 0
  کلا سکه برای مهریه باید نباشه ومبلغ مهریه هم بالانباشه ،چون شده ممر درآمد بعضی از دخترا وخانما.
 • محمد رضا IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  0 0
  با این مخارج و قیمت ها دیگه کمتر کسی زن میگیره مگر مهرش خیلی کم باشه و خود زن هم کار کند دیگه مثل قدیم نیست که عروس منتظر خواستگار باشه خوش باید دنبال شوهر بره اگر مرد قبول کرد تازه زیر لفظی داماد و کباب بره هم باید هر روز خانواده عروس برای داماد اماده کنند.
 • علی IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  1 0
  حالا از خود مهریه هم بگذریم یک حقی است برای دختران دوشیزه به عنوان حق حبس مهریه. این بلایی است که متاسفانه همسر من بر سر من بیچاره اورده. یعنی دختر بعد عقد میتواند برود مهریه اش را اجرا بگذارد و بگوید من از حق حبسم استفاده میکنم. یعنی اینکه تا مهریه اش کامل پرداخت نشود (حتی در صورت اقساط تا قسط اخر) زن میتواند تمکین نکند و به خانه مرد نیاید. و جالب تر این است که در این مدت به زن نفقه تعلق میگیرد. در خواست الزام به تمکین رد خواهد شد و به مرد حق ازدواج مجدد اعطا نمیشود مگر با یک دفاعیه عالی و در شرایط خاص. یعنی با این قانون عجیب و غریب، مرد را وادار به طلاق دادن زن میکنند. در این صورت او هم طلاق گرفته هم نیمی از مهریه را میگیرد و هم میتواند شناسنامه المثنی بگیرد و اسم مرد را از شناسنامه اش حذف کند و بعد دوباره ازدواج کند. بعد همین زن ها میگویند حق ما ضایع شده. حق برابر میخواهیم.
 • مهدی IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  0 0
  من خودم از ازدواج به خاطر همین مهریه می ترسم واقعا وحشتناک بعد مدتی زحمت بیایی وتمام زحمات را تقدیم یک فردی بدهی که قرار شریک زندگی شما باشه میشه بلای جون ادم دختر همه مهریه میگیره وهم وقتی مسئله شد تمام وسایلش را می بره خانه پدر فقط این پسر بدبخته که تو این دور زمونه بیچاره میشه بعد میگند چرا همه راه حرام پیش گرفته اند در مقوله ازدواج
 • mohammadreza IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
  1 0
  یکی از فامیل های ما تو عروسی پسرش ازش امضا گرفتند قبل از امضا گفتند کی داده و کی گرفته بعد از امضا بلافاصله گفتند باید همین حالا مهریه سکه ها را بدهی مراسم به هم خورد از فردا خانواده عروس رفتند دنبال شکایت. بعد از مدتها چون خانواده داماد هم چندان مالی هم نداشتند خانواده عروس از شکایت صرف نظر کرد. آن گروه بانوانی که فکر میکنند همه مثل خودشان هستند بدانند شناخت نیت درونی این افراد قابل پیش بینی نیست .
 • ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
  0 0
  قوانین ازدواج و حق حقوقی که اغلب برای مردان تعریف شده باید عوض شود
 • IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
  1 0
  قانون مهریه باید اصلاح بشه