رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت براساس اخرین آمار حدود ۵۳ درصد از عشایر آب اشامیدنی سالم برخوردار هستند واعتباراتی بالای ۲۰۰ میلیارد تومان دراین خصوص اختصاص یافته است وامیدوارم امسال بتوانیم این شاخص را به ۶۳ درصد برسانیم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری ، کرمعلی قندالی درجلسه شورای عشایر استان چهارمحال وبختیاری گفت :این سازمان به سه مسئله عشایر معیشت ، استقرار وجمعت توجه ویژه داشته است

وی با اشاره به اینکه استان چهارمحال وبختیاری با ظرفیت های متعدد نگین کوههای زاگرس می باشد گفت : با توجه به زیرساختهایی که وجود دارد باید توجه ویژه به آن داشته باشیم

وی با اشاره به وجود قوانین برای اسکان عشایر گفت : سرریز جمعیت عشایر تاکنون ساماندهی شده اند واز اول انقلاب تاکنون ۱۰۵ هزار خانوار عشایر اسکان یافته اند .

به گفته وی : سالانه میزان علوفه تولیدی مراتع در کشور ۱۰ میلیون تن است  واستفاده از آن ضرورتا ادامه پیدا می کند.

قندالی گفت :  امسال درخصوص تکمیل  زنجیره تولید    ۴۰۰  میلیارد تومان اعتباراز محل صندوق توسعه ملی داریم که سهم استان  چهارمحال وبختیاری حدود ۳۵ میلیارد تومان می باشد

وی ادامه داد : درراستای تکمیل زنجیره تولید کارخانه  خوراک دام از سوی اتحادیه عشایری استان در شهرک صنعتی شهرکرد راه‌اندازی شد که برای توسعه این کارخانه قرار شد سه میلیارد تومان تسهیلات دیگر در اختیار آن‌ها قرار گیردکه   محصولی  با روش علمی وباکیفیت داشته باشد .

به گفته وی : درخصوص اعتبارات عمرانی  ، سهم اعتبارات ملی برای استان حدود ۱۵میلیارد تومان می باشد که   که بخشی در حوزه آب شرب عشایر و شبکه‌های مربوطه، بخشی در حوزه تجهیز منابع آب و خاک و بخشی در حوزه آبرسانی سیار است که بتوانیم حین کوچ به عشایر خدمات دهیم .

وی گفت : عمده محصولات تولیدی عشایر پاک وسالم می باشد وبحث ارگانیک که فرایند خاص خودش را دارد ویکی از استانها که بصورت پایلوت کار می کنیم تا بتوانیم این محصولات را معرفی کنیم استان چهارمحال وبختیاری می باشد که این فرایند آن ۴ ساله می باشد که دوسال ان طی شده است ودوسال دیگر نیز باید طی شود و مسئله که دراین خصوص مهم است باید به شدت بهره وری رابالا ببریم .

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت : براساس اخرین آمار حدود ۵۳ درصد از عشایر آب اشامیدنی سالم برخوردار هستند واعتباراتی بالای ۲۰۰ میلیارد تومان دراین خصوص اختصاص یافته است وامیدوارم امسال بتوانیم این شاخص  را به ۶۳ درصد برسانیم

  استاندار چهارمحال وبختیاری نیز در این جلسه گفت : طی این دوسال اعتبارات عمرانی عشایر استان ۵۰ برابر افزایش داشته است

اقبال عباسی افزود: اعتبارات عمرانی این سازمان از ۱۲۰ میلیارد ریال به ۲۴۰ میلیارد ریال رسیده است و اعتبارات جاری نیز ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی  گفت :  اختلاف آماری بین جمعیت و بعد خانوار و همچنین تجزیه و تحلیل های نادرست از آمار موجود، برنامه ریزان را با مشکل مواجه می کند.

به گفته وی ، براساس سرشماری سال ۸۷ در استان ۱۲۶ هزار و ۳۹ نفراز جمعیت استان معادل ۱۲ درصد جمعیت در همان سال را جامعه عشایری تشکیل می دهند.

وی گفت : باید اعتیارات حوزه عشایر به خصوص اعتبارات خاص در شورای برنامه ریزی شهرستان ها تعیین تکلیف و هزینه شود.

استاندار چهارمحال وبختیاری گفت : توزیع تسهیلات ارزان قیمت و تامین منابع مالی برای رفع مشکلات معیشتی و درآمدی این قشر یک اولویت در استانهای عشایر نشین است.

46

کد خبر 1299402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =