۷ نکته کلیدی برای پذیرفته‌شدگان رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد

فرهیختگان آنلاین نوشت: با نزدیک شدن به مهرماه، موعد ثبت‌نام دانشجویان جدیدالورود هم فرامی‌رسد. دانشگاه آزاد اسلامی نیز با صدور اطلاعیه‌ای راهنمای پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های با آزمون مقاطع کارشناسی پیوسته، کاردانی ناپیوسته و دکتری حرفه‌ای سال ۱۳۹۸ را منتشر کرده و در آن توضیحات کاملی درخصوص نحوه ثبت‌نام دانشجویان ارائه داده است.

داستان کنکور مقاطع مختلف سال ۹۸ هم به پایان رسید و حالا داوطلبان دیروز همین آزمون‌ها، دانشجویان ورودی سال ۹۸ دانشگاه‌ها را تشکیل خواهند داد. در کنکور سراسری، یک میلیون و ۱۸ هزار و ۷۰۳ داوطلب در جلسه آزمون در روزهای ۱۳ و ۱۴ تیرماه ۹۸ حاضر بودند که از این تعداد، ۸۳۲ هزار و ۲۸۹ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند. براساس آمار نهایی انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور ۹۸ تعداد ۴۵۳ هزار و ۳۲۷ نفر معادل ۵۴.۴۷ درصد مجازین نسبت به انتخاب رشته‌های تحصیلی با آزمون اقدام کردند که تعداد ۱۹۱ هزار و ۲۱۵ نفر قبول شده‌اند. ۵۴.۴۵ درصد پذیرفته‌شدگان را زنان و ۴۵.۵۵ درصد پذیرفته‌شدگان را مردان تشکیل می‌دهند. بنابر اعلام مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، از تعداد ۱۹۱ هزار و ۲۱۵ نفر پذیرفته‌شده نهایی در کنکور ۹۸ تعداد ۱۱۶ هزار و ۹۵۹ نفر در دوره روزانه، ۱۵ هزار و ۲۰۱ نفر در دوره شبانه، ۱۳ هزار و ۱۸۸ نفر در دانشگاه پیام‌نور، ۲۳ هزار و ۹۲۸ نفر در دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهیدرجایی، ۱۶ هزار و ۱۳۹ نفر در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌عالی غیرانتفاعی، سه هزار و ۷۸۷ نفر در پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و دو هزار و ۱۳ نفر در مازاد ظرفیت پذیرفته شده‌اند. کنکور کارشناسی‌ارشد دانشگاه‌ها نیز روزهای ۲۳ و ۲۴ خردادماه سال‌جاری با حضور ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب برگزار شد. پس از برگزاری آزمون، از تعداد ۴۵۶ هزار و ۸۶۴ داوطلب مجاز به انتخاب رشته، تعداد ۲۵۳ هزار و ۶۶۵ نفر معادل ۵۵.۵۲ درصد داوطلبان نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود اقدام کردند و درنهایت تعداد ۱۵۱ هزار و ۷۳۹ نفر در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌عالی (به‌جز دانشگاه آزاد اسلامی) و ۹۷ هزار و ۳۷۹ نفر در رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شدند. در آزمون دکتری امسال نیز ۲۲ هزار و ۴۴۴ نفر درنهایت پذیرفته شدند که از این تعداد پذیرفته‌شده نهایی ۹ هزار و ۴۰۴ نفر زن و ۱۳ هزار و ۴۰ نفر مرد هستند.

با نزدیک شدن به مهرماه، موعد ثبت‌نام دانشجویان جدیدالورود هم فرامی‌رسد. دانشگاه آزاد اسلامی نیز با صدور اطلاعیه‌ای راهنمای پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های با آزمون مقاطع کارشناسی پیوسته، کاردانی ناپیوسته و دکتری حرفه‌ای سال ۱۳۹۸ را منتشر کرده و در آن توضیحات کاملی درخصوص نحوه ثبت‌نام دانشجویان ارائه داده است.

۱ براساس اطلاعیه دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته‌شدگان همه رشته‌ها باید شخصا در یکی از روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۲۵ و ۲۶ شهریورماه ۹۸ با در دست داشتن مدارک لازم جهت ثبت‌نام به واحدهای ذی‌ربط که نشانی و تلفن آنها در سامانه اینترنتی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه به آدرس  http://www.sanjesh.iau.ac.ir و همچنین سامانه دانشگاه آزاد اسلامی به آدرسhttp://iau.ac.ir  درج شده است، مراجعه کنند. پذیرفته‌شدگان واحدهای علوم و تحقیقات، تهران‌مرکزی، تهران‌جنوب، تهران‌شمال، پزشکی تهران، تهران‌شرق، بروجرد، سنندج، خوراسگان، نجف‌آباد، تبریز، کرج، قم، شیراز، پرند، مشهد، همدان، اراک و شهرری جهت اطلاع از چگونگی و زمان ثبت‌نام به آدرس سایت آن واحدها مراجعه کنند. عدم مراجعه پذیرفته‌شدگان در روز و ساعت مقرر به منزله انصراف از ثبت‌نام تلقی شده و هیچ‌گونه اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.

۲  اعلام‌شدگان ذخیره نیز باید در روزهای تعیین‌شده به واحدهای دانشگاهی مراجعه کرده و آمادگی خود را کتبا طبق فرم مخصوص و در قبال دریافت رسید از مسئولان مربوطه، برای ثبت‌نام اعلام کنند، سپس در ساعت۹ صبح روز چهارشنبه ۲۷ شهریورماه به واحدهای دانشگاهی مربوطه مراجعه کنند تا در صورت عدم تکمیل‌ظرفیت با پذیرفته‌شدگان اصلی و وجود ظرفیت باقیمانده، با رعایت حق‌تقدم ردیف‌ذخیره تا حد تکمیل‌ظرفیت مصوب از آنها ثبت‌نام به‌عمل ‌آید.

۳  دانشجویان غیرمشمول وظیفه عمومی (خواهران یا برادران دارای کارت معافیت یا کارت پایان‌خدمت) که به‌منظور انتقال، تغییر رشته یا تغییر مقطع در آزمون مجدد شرکت کرده و پذیرفته شده‌اند، لازم است ضمن مراجعه به واحد اولیه و ارائه کارنامه اینترنتی قبولی درخواست تسویه‌حساب کرده و پس از پرداخت هزینه‌های مربوط، مدارک تحصیلی خود را دریافت و جهت ثبت‌نام به واحد مقصد مراجعه کنند. (دانشجویان مشمول مجاز به شرکت در آزمون مجدد نیستند.)

۴ همچنین دانشجویان رشته‌های علوم‌پزشکی با تکمیل فرم مربوطه متعهد می‌شوند پس از گذراندن دروس علوم پایه، به هر واحدی که دانشگاه با توجه به امکانات خود از نظر آموزشی و بیمارستانی برای ادامه تحصیل آنان تعیین و اعلام می‌کند، منتقل شده و ادامه تحصیل دهند و حق هیچ‌گونه اعتراضی در این مورد نداشته باشند.

۵ با توجه به اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، مجوز ثبت‌نام اتباع خارجی مقیم متعاقب انجام تشریفات قانونی و بررسی صلاحیت‌های اقامتی اتباع مزبور و اعلام رسمی توسط آن اداره خواهد بود و تا قبل از آن پذیرش این افراد به صورت موقت است. شروع کلاس‌های درس هر واحد یا مرکز دانشگاهی نیز باتوجه به امکانات آموزشی در مهر یا بهمن‌ماه سال‌جاری و زمان تشکیل کلاس، صبح یا عصر یا هردو وقت خواهد بود.

۶ اصل دیپلم کامل یا اصل گواهی قبولی پایان تحصیلات نظام قدیم متوسطه، اصل گواهی اتمام دوره پیش‌دانشگاهی یا اصل دیپلم کامل یا اصل گواهی قبولی پایان تحصیلات نظام جدید متوسطه به همراه تصویر آنها، اصل شناسنامه عکس‌دار و دو برگ تصویر از تمام صفحات آن، اصل و یک برگ فتوکپی کارت ملی، ۶قطعه عکس ۴×۳ تمام‌رخ که اخیرا تهیه شده باشد (برای مشمولان ۱۲ قطعه)، اصل و دو برگ تصویر مدرک مشخص‌کننده وضعیت خدمت وظیفه عمومی پذیرفته‌شدگان مرد، تکمیل و ارائه فرم درخواست ثبت‌نام و فرم‌های مربوطه از جمله مدارک لازم برای ثبت نام  است.

مشمولان دیپلمه‌ای که با استفاده از تعهدات خدمتی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی از خدمت دوره ضرورت معاف هستند و معافیت آنها پس از انجام تعهد مقرر صادر می‌شود، باید موافقتنامه رسمی از وزارتخانه یا سازمان متبوع را ارائه دهند. افرادی که به‌عنوان سرباز معلم مشغول خدمت وظیفه‌عمومی هستند، برای ثبت‌نام لازم است با مجوز وظیفه عمومی از خدمت ترخیص شوند. شاغلان نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران باید گواهی موافقت و معرفی سازمان مربوطه را ارائه کنند.

۷ لازم به ذکر است پذیرفته‌شدگانی که در فرم ثبت‌نام اینترنتی شرکت در آزمون، خود را مشمول ماده‌واحده مصوب مجلس شورای اسلامی موضوع استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران دانسته‌اند، باید هنگام ثبت‌نام فرم مربوط به تعهدنامه استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران را تکمیل و به واحد یا مرکز دانشگاهی ارائه دهند. بدیهی است چنانچه در هر زمان از ثبت‌نام یا حین تحصیل، واجد شرایط بودن این قبیل دانشجویان در استفاده از سهمیه مذکور به اثبات نرسد، دانشگاه از ادامه تحصیل آنان ممانعت به عمل خواهد آورد و در این صورت حق اعتراض نخواهند داشت.

۲۳۴۷۴۷

کد خبر 1299556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =