تحلیل عطوان از حمله پهپادی به آرامکو و معادلات جدید در منطقه

ایرنا نوشت: "عبدالباری عطوان" تحلیلگر مسایل منطقه با اشاره به حملات پهپادی دیروز (شنبه) نیروهای انصارالله یمن به دو میدان و تأسیسات نفتی عربستان نوشت که این حملات پیام های مهمی به سعودی ها درباره سطح تهدید اهداف راهبردی این کشور توسط این نیروها در صورت تداوم حملات به یمن و ادامه تنش ها در خلیج فارس همزمان با تلاش آنها برای فروش سهام "آرامکو" داد.

عطوان در این مطلب که امروز (یکشنبه) در روزنامه "رای الیوم" منتشر شد، نوشت که دفاع مدنی عربستان آتش سوزی های گسترده و بی سابقه ای را در پالایشگاه نفتی شرق این کشور در نزدیکی مرزهای بحرین مهار کرد که مورد انتظار بود، اما پرسش هایی را درباره رسیدن این پهپادها به اهداف خود و حمله دقیق آنها به منطقه ای که باید در نوع خود امن ترین نقطه به دلیل اهمیت آن برای ریاض بعنوان مخزن ثروت و درآمد آن است، برانگیخت.

سردبیر این روزنامه، پیش از پرداختن به پاسخ چگونگی حمله پهپادی نیروهای انصارالله یمن به پالایشگاه نفتی عربستان، اطلاعاتی ضروری درباره این دو میدان نفتی و پالایشگاه عظیم و کارخانه پتروشیمی آن ارایه می کند.

این تحلیل گر عنوان کرد که میدان نفتی "بقیق" قدیمی ترین چاه نفتی عربستان و جهان است که در سال 1940 کشف و تولید نفت این چاه نزدیک 7 میلیون بشکه در روز است و شامل میدان نفتی خریص، پالایشگاه نفتی برای پالایش 70 درصد از تولیدات شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) است. همچنین حجم ذخایر نفتی این میان نفتی نزدیک به 22  میلیارد بشکه است.

این سومین حمله انصارالله یمن به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در کمتر از یک سال است؛ اولین حمله در نیمه ماه می ( اردیبهشت- خرداد) بود که با 7 پهپاد صورت گرفت و ایستگاه انتقال نفت در شرق و غرب عربستان را هدف حمله قرار داد. دومین حمله به میدان نفتی عظیم "الشیبه " بود که در 17 آگوست ( مرداد ماه) انجام شد. از این میدان نفتی 500 هزار بشکه نفت در روز تولید می شود و سومین حمله دیروز (شنبه) صورت گرفت که از حملات سابق به لحاظ اهداف آن اهمیت بیشتری داشت.

عطوان درباره چگونگی انجام این عملیات و دسترسی نیروهای انصارلله به این نقاط راهبردی به سخنان "یحیی سریع" سخنگوی جنبش انصارلله یمن اشاره می کند و نوشت:  نخست این حمله پس از عملیات دقیق اطلاعاتی صورت گرفته که نشان دهنده پیشرفت قابل توجه انصارالله یمن در این زمینه است.

دوم، میدان نفتی بقیق و خریص که مورد حمله قرار گرفتند در 1300 کیلومتری شهر "صنعاء" قرار دارند، اما چگونه پهپادهای این مسیر را با حجم سوخت لازم طی کرده اند، آیا حمله از صعده ( در مرز بین یمن و عربستان ) صورت گرفته است.

سوم: سخنگوی انصارالله از نیروهایی در داخل عربستان که در عملیات رصد اطلاعاتی مشارکت داشته اند، قدردانی و تشکر کرد.

چهارم: احتمال دارد این حملات پهپادی از داخل عربستان، بحرین یا حتی عراق صورت گرفته باشد، اما قاچاق این نوع پهپاد بسیار دشوار است. روایت های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است این ده پهپاد حملات خود را از یک کشتی در آب های خلیج فارس در نزدیکی سواحل عربستان شروع کرده باشند.

پنجم: سریع سخنگوی انصارالله یمن در سخنان خود از بانک اطلاعاتی این جنبش درباره اهدافی در عمق عربستان خبر داده و نسبت به افزایش روزافزون آن هشدار داده که این نشان می دهد این حملات متوقف نشده و ادامه خواهد داشت تا زمانی که حملات ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان علیه یمنی ها متوقف شود.

این تحلیلگر یادآور شد که "سید حسن نصرالله" دبیر کل حزب الله لبنان در سخنان خود به مناسبت عاشورای حسینی هشدار داده بود که حزب الله و متحدان آن گزینه های جدیدی در برابر تحریم های آمریکا دارند.

وی افزود: همچنین "علی اکبر ولایتی" مشاور رهبر عالی ایران در امور بین الملل تهدید کرد که اگر ایران نتواند نفت خود را از طریق خلیج فارس صادر کند، دیگر هیچ طرفی قادر به فروش نفت خود نخواهد بود.

عطوان اضافه کرد که نیروهای انصارالله یمن معادلات جدیدی رقم زده اند و پیام مهمی به سعودی ها داده اند مبنی بر اینکه آنها می توانند هر نقطه ای  را که می خواهند در عمق عربستان هدف حمله قرار دهند، بنابر این مقامات سعودی باید بدانند که قتل عام یمنی ها آنها را به زانو در می آورد.

همچنین سعودی ها باید فراموش نکنند که در حالی که برای ارایه سهام شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) در بازارهای جهانی آماده می شود، آیا در صورت تداوم حملات انصارالله در این حجم گسترده، می توانند موفق به فروش آن شوند، آیا همزمانی این حملات با تسریع روند فروش سهام آرامکو از سوی سعودی ها حامل معانی بسیاری نیست.

23311

کد خبر 1299602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =