بایدن به اوکراین و گرجستان سفر کرد تا رهبران هر دو کشور را از ادامه دوستی ایالات متحده مطمئن سازد

دستگاه دیپلماسی ایالات متحده از زمان حضور باراک اوباما در قدرت بسیار زیرکانه‌تر از پیش عمل می‌کند. اگر در زمان ریاست جمهوری جورج بوش روسیه دشمن بود و اوکراین و گرجستان دوست حالا هم روسیه دوست است و هم سایر کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق جایگاه خود را حفظ کرده‌اند. اگر باراک اوباما کمتر از ده روز پیش در روسیه دستان دمیتری مدودف را به نشانه دوستی فشرد تا از عادی سازی روابط با دشمن روزهای جنگ سرد سخن بگوید، همزمان جوزف بایدن معاون اول او موظف است تا با سفر به اوکراین و گرجستان به دوستان قدیمی دلگرمی بدهد که نزدیکی میان روسیه و ایالات متحده را دخلی به رابطه واشنگتن با متحدان قدیمی نیست. گرجستان و اوکراین در صف پیوستن به ناتو هستند و این امر مخالفت صریح مسکو را به دنبال داشته است . ایالات متحده اما بی‌پرده از تمایل خود برای الحاق کشورهای بیشتر به ناتو سخن می‌گوید .


اگر هیلاری کلینتون به هند رفته است تا خیال رهبران این کشور را از ادامه دوستی میان دهلی نو و واشنگتن جمع کند ، بایدن هم درست مانند همین ماموریت را در برابر گرجستان و اوکراین بر عهده گرفته است . روسیه که تا به حال شاهد پیوستن چندین کشور کمونیست شرق اروپا به ناتو بوده است، با عضویت کشورهای دیگر که سابقا عضو اتحاد جماهیر شوروی بودند به ناتو مخالفت می‌کند. اگر چه دولت اوباما تاکید کرده که هیچ تغییری در خصوص موضع آ‌مریکا در قبال نامزدی اوکراین و گرجستان به وجود نیامده، اما بسیاری از تحلیل‌گران در کشورهای عضو سابق اتحاد جماهیر شوروی معتقدند آمریکا در مسیر حمایت از گرجستان و اوکراین آهسته‌تر حرکت می‌کند. همین تعلل‌های کاخ سفید در اعلام حمایت از کشورهای کوچک‌تر در بلوک شرق بود که برخی چهره‌های مشهور مخالف سلطه روسیه در لهستان و جمهوری چک را بر آن داشت تا با امضای طوماری اعتراض‌امیز از اوباما بخواهند تا همسایگان کوچک روسیه را قربانی روابط بهتر با مسکو نکند.
سفر امروز بایدن پس از گذشته یازده ماه از جنگ پنج روزه روسیه و گرجستان بر سر دو منطقه جدایی طلب صورت می‌گیرد. تونی بلینکن، مشاور امیت ملی جوزف بایدن پیش از این سفر بر موضع واشنگتن در خصوص مناطق جدا شده گرجستان تاکید کرد و اظهار داشت: پیش از هر چیز آمریکا این دو منطقه را به رسمیت نمی‌شناسد و نخواهد شناخت و ما به طور قاطع حامی تمامیت ارضی و حاکمیت گرجستان هستیم.
جوزف بایدن اما مسئولیت سنگینی بر دوش دارد . رهبران گرجستان از او می‌خواهند تا در مدت زمان حضور در این کشور از حمله روسیه به گرجستان انتقاد کرده و حمایت علنی دولتش از استقلال کشور میزبان را اعلام کند.

 

 

 

 

کد خبر 12997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =