یک اقتصاددان: مردم با خرید اوراق قرضه به دولت کمک کنند

تسنیم نوشت: یک اقتصاددان با بیان اینکه، ۱۰ پیشنهاد برای جبران کسری بودجه ۱۰۰ هزار میلیاردی ناشی از کاهش فروش نفت مطرح شده، گفت: برداشت از صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی یک مسکن موقت برای چالشهای اقتصادی هستند و مردم بایستی با خرید اوراق پاکسازی به دولت کنند.

احسان خاندوزی با اشاره به ۱۰ پیشنهاد مطرح شده برای کاهش وابستگی بودجه به نفت گفت: هر کدام از این پیشنهادها بین ۸ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت و کشور ایجاد می‌کند البته حتما برخی از این پیشنهادها در سال ۹۸ به نتیجه نمی‌رسد و  دولت برای جبران کسری بودجه بایستی یک سری اوراق بین مردم منتشر کند.

این اقتصاددان با اشاره به جدی گرفتن سناریوهای بدبینانه در اقتصاد گفت: خروج ۱۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی از درآمد دولت، با پیشنهادات ۱۰ گانه قابل مرتفع شدن است.

وی افزود، مردم بایستی با خرید اوراق استقراض یا اوراق پاکسازی اقتصاد از نفت، برای عبور دولت  از این مانع تاریخی کمک کنند، در زمان دولت مصدق  و فشار انگلیس نیز مردم به دولت کمک کردند، در اینجا نیز برای یک بازه شش ماهه تا یک ساله، دولت از محل این اوراق تامین مالی را انجام می‌دهد.

به گفته این اقتصاددان، برداشت از صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی راه حلهایی موقتی هستند که برای چالش بلند مدت کشور راه گشا نبوده و یک مُسکن موقت تلقی می‌شوند.

۲۲۶۲۳۱

کد خبر 1299705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =