۰ نفر
۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
«ساعت» در تالار حافظ به صدا در می‌آید

«ساعت»، نمایشی از حمیدرضا هدایتی است که از ۷ مهر در تالار حافظ روی صحنه می‌رود. این نمایش براساس رمان امانوئل روبلس شکل گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حمیدرضا هدایتی که آثاری چون «آنتیگونه» و «داخائو» را در کارنامه خود دارد، این بار به سراغ متنی از نویسنده فرانسوی، امانوئل روبلس (Emmanuel Roblès)  با ترجمه اصغر نوری رفته است.

امانوئل روبلس (۱۹۱۴ - ۱۹۹۵) برنده جایزه ادبی «فمینا» فرانسه و جایزه «گنکور» است که بیش از ۳۰ اثر  از جمله «عشق بی پایان»، «پنجره و جزیره نامسکون»، «لورلوژهای پراگ»، «مونسرا»، «سایه و ساحل» و «ساعت» را در کارنامه خود دارد.

آدم‌های آثار او مانند شخصیت‌های آندره مالرو و همینگوی، دسته‌ای یاغی و انتقام‌جو هستند که با جملاتی ساده وصف می‌شوند. جملاتی که بحث‌های تئوریک خلاف قانون را در پی‌دارند. مسئله خشونت در تئاتر روبلس به مراتب شدیدتر هم هست؛ فضای آثار او ظلم جلادها را ظالمانه‌تر و فریاد قربانیان را جان‌خراش‌تر نشان می‌دهد و دیالوگ‌ها در کششی ساده و بدون طمطراق و بدون هرگونه پیچیدگی هستند.

اصغر نوری، کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه و کارشناسی ارشد ‌کارگردانی تئاتر است. او سال‌هاست با ترجمه رمان‌ها و نمایشنامه‌های نسل نوی نویسندگان و نمایشنامه‌نویسان فرانسوی، نقش پررنگی در آشنا شدن ما با نویسندگان نسل اخیر فرانسه داشته است. آگوتا کریستف، پاتریک مودیانو، ژوئل اگلوف، بریژیت ژیرو، مارسل امه و دیدیه ون کولارت از جمله نویسندگانی هستند که اصغر نوری آثاری از آنها ترجمه کرده است.

دیگر عوامل این نمایش به زودی اعلام خواهند شد.

۵۷۲۴۵
 

کد خبر 1300138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =