رایزنی ایران و فرانسه درباره توسعه همکاری‌های اتمی

ایرنا نوشت: «علی اکبر صالحی» معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی روز سه‌شنبه با «فرانسوا ژاک» رئیس کمیسیون انرژی اتمی فرانسه دیدار و دو طرف درخصوص توسعه همکاری‌ها و روابط دوجانبه در حوزه‌های هسته‌ای رایزنی کردند.

صالحی که برای شرکت در شصت و سومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی به وین سفر کرده تاکنون با «کورنل فروتا» مدیرکل موقت آژانس و «آلکسی لیخاچف» رئیس روس اتم ملاقات کرده است.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان دیروز طی سخنانی در کنفرانس عمومی آژانس از عدم اجرای تعهدات طرف های باقی مانده در برجام انتقاد کرد و نسبت به یکجانبه گرایی و اقدامات مخرب آمریکا در ضربه به چندجانبه گرایی و دستاوردهای مهم دیپلماسی در چند دهه گذشته هشدار داد.

وی‌ گفت: «یک اتفاق نظر وسیع میان تمامی دولت های عضو وجود دارد و آن این است که برجام، یک نقطه عطف حقیقی در تاریخ چندجانبه گرایی و  یک دستاورد بین المللی است. بدین منظور، رفتار مخرب ایالات متحده آمریکا و پیگیری تروریسم اقتصادی از سوی دولت این کشور علیه دیگر کشورها، بایستی از سوی جامعه بین المللی محکوم و رد گردد».

آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین علیه ملت ایران را برگرداند. این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبه رو شد و سایر کشورهای امضاء کننده برجام اعلام کردند که با پیش‌بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران بعد از یک سال صبر راهبردی و برآورده نشدن انتظاراتش، اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد که برخی از تعهدات خود را طبق برجام کاهش می‌دهد. ایران تاکنون سه گام شامل بالا بردن درصد غنی سازی اورانیوم از ۳.۶ درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده و تعلیق تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای را برداشته است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران ۱۳ شهریور بعد از جلسه سران قوا اعلام کرد: هر آنچه کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای نیاز دارد، سازمان انرژی اتمی اقدام کند.

وی افزود:‌ اقدام‌های ایران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود البته مهلت ۶۰ روزه دیگری پیش روی اروپاست، هر زمان به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات برجامی بر می‌گردیم.

310311

کد خبر 1300648

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =