پنتاگون درباره انفجار آرامکو گزارش می‌دهد

تسنیم به نقل از بلومبرگ نوشت: یک مقام وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد گزارش تحقیقات کارشناسان این وزراتخانه درباره حمله اخیر به تأسیسات نفتی عربیستان ظرف ۴۸ ساعت آینده منتشر خواهد شد.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد گزارش این وزارتخانه درباره حمله بامداد روز شنبه به تأسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو تا 48 ساعت آینده منتشر می‌شود.

این مقام آمریکایی که بلومبرگ به نامش اشاره‌ نکرده، گفته است کارشناسان آمریکایی در حال بررسی شواهد موجود در تأسیسات هدف قرار گرفته و همچنین بازبینی اطلاعات راداری منطقه هستند تا بتوانند مبدأ دقیق حمله به این تأسیسات را پیدا کنند.

بامداد روز شنبه دست‌کم 10 پهپاد تهاجمی یمنی به تأسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو حمله کردند و بر اثر این حمله تولید نفت عربستان به میزان 5.7 میلیون بشکه در روز کاهش یافت.

در پی این حمله غیرمنتظره که به افزایش بیش از 10 درصدی بهای نفت در بازارهای جهانی منجر شده، ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی در اظهارات خود تلاش کرده‌اند که ایران را عامل حمله به تأسیسات نفتی عربستان معرفی کنند و اوضاع را به‌گونه‌ای جلوه دهند که ایران تهدیدی برای بازار نفت و اقتصاد جهانی است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در پیامی توئیتری در واکنش به ادعاهای مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران در ماجرای حمله به تأسیسات نفتی عربستان اعلام کرد: «با شکست در سیاست "فشار  حداکثری"، پامپئو به سیاست "فریب حداکثری" روی آورده است. ایالات متحده و اقمارش با این توهم که برتری تسلیحاتی به پیروزی نظامی می‌انجامد، امروز در یمن گیر کرده‌اند. مقصر شناختن ایران، به این فاجعه پایان نخواهد بخشید. در مقابل، پذیرش پیشنهاد ایران در  فروردین 94 مبنی بر پایان دادن به جنگ و شروع مذاکرات، ممکن است به این غائله خاتمه دهد.»

وی همچنین شامگاه سه‌شنبه در پیام دیگری خطاب به آمریکایی‌ها خاطرنشان کرد: «ظریف در یک پیام توئیتری با اشاره به ارتکاب جرایم جنگی متجاوزین به یمن با حمایت آمریکایی ها نوشت: «ایالات متحده در حال انکار واقعیت است اگر فکر ‌کند که قربانیان بدترین جرایم جنگی طی چهار سال و نیم، هر چه در توان دارند، برای پاسخ انجام نخواهند داد. شاید ایالات متحده خجالت‌زده است که صدها میلیارد دلار تسلیحاتش نتوانسته با آتش یمنی‌ها مقابله کند. ولی متهم کردن ایران، این را تغییر نخواهد داد. پایان دادن به جنگ، تنها راه حل برای همگان است.»

23231
کد خبر 1300678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =